Reklama

Siły zbrojne

Turcja: rakietowy Vuran w ogniu [WIDEO]

Fot. SSB
Fot. SSB

Turecka Prezydencja Przemysłu Obronnego (SSB) zamieściła na swoim kanale YouTube materiał wideo prezentujący próby ogniowe najnowszej wersji swojego opancerzonego pojazdu minoodpornego typu MRAP Vuran 4 × 4. Jest to lekka, samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa kal. 107 mm.

Jak poinformował przewodniczący tureckiej Prezydencji Przemysłu Obronnego (SSB) Ismail Demir, za pomocą Twittera, system ten wykorzystuje rodzime pociski rakietowe kal. 107 mm, opracowane przez spółkę Roketsan we współpracy z inną turecką spółką MKEK. Pierwsze próbne strzelania miały zakończyć się sukcesem, a wystrzelone rakiety miały osiągnąć wybrany cel. System jest kolejną już wersją specjalistyczną tego wozu i miał zostać opracowany z myślą o tureckich siłach zbrojnych.

Na nagraniu widoczny jest pojazd Vuran 4 × 4 w zmodyfikowanym wariancie, w którym usunięto tylną część, klasycznego dla tego pojazdu nadwozia. W jego miejsce zainstalowano 12-prowadnicową wyrzutnię rakietową T-107M kal. 107 mm na ruchomej i stabilizowanej w obu płaszczyznach podstawie. Już wcześniej Roketsan prezentował podobną koncepcję opartą na wielozadaniowym samochodzie terenowym HMMWV z dwoma wyrzutnia rakietowymi tego typu oraz systemem kierowania ogniem o nazwie T-107SPM. W efekcie uzyskany zostaje wysoce mobilny rakietowy system artyleryjski krótkiego zasięgu zdolny do wykonywania szybkich i precyzyjnych uderzeń rakietowych w bezpośredniej bliskości nieprzyjaciela.

image
Reklama

Vuran 4 × 4 to turecki opancerzony pojazd minoodporny typu MRAP zaprojektowany i produkowany przez turecką spółkę BMC. Stanowi mniejsz i lżejszy odpowiednik BMC Kirpi. Wóz ten może przewozić do 9 osób załogi, w tym kierowcę, dowódcę i 7 żołnierzy. Napęd stanowi silnik Cummins o mocy 375 KM, dzięki któremu pojazd przy masie bojowej 18,6 tony może osiągnąć prędkość do 110 km/h przy maksymalnym zasięgu 600 km.

Wóz ten obecnie występuje w kilku wersjach takich jak kołowy transporter opancerzony (w wersjach bez uzbrojenia oraz ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia lub bezzałogowym systemem wieżowym), a także moździerza samobieżnego czy samobieżnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Tureckie wojska lądowe i żandarmeria wojskowa zamówiony jak dotąd odpowiednio 512 i 200 egzemplarzy tych wozów. Dodatkowo zainteresowane jego pozyskaniem jest także Tunezja (która zakupiła 9 egzemplarzy do odbycia prób), a turecka armia dostarczyła partię tych wozów także do Libii dla wspieranych przez Turcję bojówkom Rządu Porozumienia Narodowego w ramach pomocy wojskowej.

T-107 to turecka wersja produkowanej na licencji chińskiej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej Type 63. W klasycznej wersji holowanej osadzonej na dwukołowej lawecie masa tego systemu wynosi ok. 600 kg, a skuteczny zasięg rażenia wynosi do 8 km. Z tureckimi pociskami rakietowymi TR-107 "Anadolu" i TRB-107 zasięg ognia skutecznego został odpowiednio zwiększony do 11 km. Na podstawie tego systemu opracowano także samobieżną, kołową wieloprowadnicową wyrzutnię rakietową T-107/122 uzbrojonej w potrójną wyrzutnię T-107. W wersji holowanej system ten znajduje się na uzbrojeniu tureckiej armii.

Reklama

Komentarze

    Reklama