Siły zbrojne
Turecka marynarka wojenna ćwiczy na Morzu Śródziemnym

Turecka marynarka wojenna przeprowadziła w dniach 22-24 kwietnia trening gotowości operacyjnej do działania na Morzu Egejskim oraz we wschodniej części Morza Śródziemnego. Tego rodzaju informacja pojawiła się na oficjalnym koncie ministerstwa obrony Turcji na Twitterze.
Jak poinformowano we wspomnianym komunikacie z niedzieli, w ćwiczeniu wzięło udział, aż 27 różnych okrętów należących do tureckiej marynarki wojennej. Okrety nawodne miały być wsparte przez komponent lotniczy, w postaci morskich samolotów patrolowy, śmigłowców marynarki wojennej oraz co interesujące bezzałogowych statków powietrznych (BSP). Tamtejsze ministerstwo obrony podkreśliło, że obecny test gotowości działania floty pokazał, że nawet pomimo problemów wynikających z pandemii koronawirusa, tureckie siły morskie są w stanie przeprowadzać swoje obecne misje bez problemów.
Turcy zauważają, że nie jest to jedyne przedsięwzięcie marynarki wojennej w tym miesiącu. 23 kwietnia trzy tureckie jednostki, tj. TCG Salihreis, TCG Gaziantep oraz TCG Rüzgar miały wspólnie z włoską fregatą ITS V. Fasan przeprowadzić ćwiczenia w rejonie wschodniej części Morza Śródziemnego.
Turkish Navy has conducted Operational Readiness Trainings in Aegean Sea and East Mediterranean between 22-24 Apr 2020. pic.twitter.com/ZRpjqhBKoa
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) April 26, 2020
TCG SALİHREİS and İtalian frigate ITS V. FASAN operating in NATO Standing Maritime Group-2 and Turkish Navy units TCG GAZİANTEP and TCG RÜZGAR have conducted maritime trainings at Eastern Mediterranean on 23 April 2020. pic.twitter.com/jqELp8rZoW
— T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) April 24, 2020
Należy zauważyć, że wraz z tego rodzaju informacjami o zwiększonej morskiej aktywności floty tureckiej na akwenie śródziemnomorskim, od razu pojawiają się komentarze odnośnie skomplikowanych relacji regionalnych. Chodzi oczywiście w pierwszej kolejności o spór Turcji z Cyprem oraz Grecją, który od lat stanowi ważny punkt odniesienia dla wszystkich scenariuszy rozwoju sytuacji w całym regionie. Dziś szczególnie istotny dla wszystkich zainteresowanych państw w związku z problematyką wydobycia gazu.
Niezmiernie istotne stało się także bezpośrednie zaangażowanie Turcji, po jednej ze stron trwającego w Libii konfliktu wewnętrznego. Tym samym, turecka marynarka wojenna musi zakładać w swoich planach działania wszystkie możliwe sceanriusze rozwoju sytuacji na libijskich polach walk i zapewnić potencjalnie dostęp własnych jednostek do tego państwa. Co więcej, obecnie wraz z turecką umową z Libią, dotyczącą wyznaczenia granicy Wyłącznych Stref Ekonomicznych obu krajów na Morzu Śródziemnym, obie (Grecja-Cypr i Libia) kwestie są nader mocno ze sobą połączone.
JR
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.