Reklama

Siły zbrojne

Turcja zwiększa budżet obronny

Modernizacja SZ Turcji jest przeprowadzana ze znacznym udziałem krajowego przemysłu obronnego, co wyraża się m.in. przez udział Turkish Aerospace Industries w montażu samolotów F-16. Fot. Jerry Gunner/flickr.
Modernizacja SZ Turcji jest przeprowadzana ze znacznym udziałem krajowego przemysłu obronnego, co wyraża się m.in. przez udział Turkish Aerospace Industries w montażu samolotów F-16. Fot. Jerry Gunner/flickr.

Ministerstwo Obrony Narodowej Turcji otrzyma w 2014 roku do dyspozycji znacznie więcej środków finansowych, niż w 2013 roku. Wydatki obronne Turcji w przyszłym roku wyniosą łącznie równowartość 14,21 mld USD, wobec 13,32 mld w USD w roku 2013, co stanowi wzrost o 6,71 %.

Z łącznej puli wydatków Ministerstwa Obrony Narodowej do sił zbrojnych trafi 10,9 mld USD (wobec 10,2 mld USD w roku 2013), a pozostała część środków zostanie przeznaczona dla straży przybrzeżnej oraz żandarmerii, znajdujących się w strukturach organizacyjnych ministerstwa obrony narodowej, a podlegających operacyjnie ministerstwu spraw wewnętrznych. Wydatki MON Turcji utrzymują się w ostatnich latach na poziomie ok. 2,3 % PKB (wg danych Banku Światowego), jednak dynamiczny rozwój gospodarczy tego kraju pozwala na coroczne zwiększanie wydatków obronnych.

Niezależnie od budżetu obronnego, turecki podsekretariat ds. przemysłu obronnego (SSM) dysponuje funduszem celowym, przeznaczonym do finansowania rozwoju krajowego przemysłu obronnego. Fundusz celowy DISF (Defence Industry Support Fund) otrzymuje do swojej wyłącznej dyspozycji część wpływów z podatku dochodowego od przedsiębiorstw oraz podatków od alkoholu, tytoniu i gier losowych. Fundusz DISF, przeznaczany pozwala na konsekwentne finansowanie projektów związanych z rozbudową przemysłu obronnego, niezależnie od zawirowań politycznych.

Turcja od połowy lat 80. konsekwentnie realizuje program modernizacji sił zbrojnych oraz rozbudowy przemysłu obronnego. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań instytucjonalnych i prawnych, modernizacja sił zbrojnych Turcji stała się okazją do zbudowania praktycznie od podstaw tureckiego kompleksu przemysłowo – obronnego, wytwarzającego obecnie m.in. czołgi podstawowe typu Altay oraz korwety wielozadaniowe klasy Milgem. 

Jakub Palowski

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Andy

    Wynika z tego ze mamy porownywalne budżety... Tylko dzieki naszym politykom i generałów udalo się prawie całkowicie zniszczyć polski kompleks przemysłowe obronny ...

    1. sec

      Wystarczy spojrzeć do źródeł. Turcja wydaje 2 razy więcej od nas.

  2. Jarek

    Podany przez p. Jakuba budżet MON Turcji jest fałszywy/niedoszacowany.W rzeczywistości jest on dużo większy.wystarczy spojrzeć z jakim rozmachem prowadzą oni modernizację armii by zauważyć,że w podanych tutaj kwotach coś jest nie tak.Niektóre tureckie programy: -nowy czołg -nowy myśliwiec razem z Saabem -ponad 100 F-35A -90 śmigłowców szturmowych -100 śmigłowców transportowych -OPL średniego zasięgu -artyleria 155mm -6 U214 -6 nowych korwet -pociski samosterujące -CH-46 -A400M To tylko te ważniejsze

    1. alibaba

      Mylisz się, po prostu w Turcji kasa idzie na uzbrojenie a nie jak u nas na wypłaty i łapówki dla urzędasów czy spłatę nie normalnie drogich F-16 czy też na nie nasze wojenki. Szwecja wydaje ok.połowy tego co my na armię a jak my wyglądamy na ich tle.....

    2. MarcinK

      też uwazam ze szacunki autora co do budzetu MON Turcji sa zanizone . PKB turcji wynosi ok 770 miliardów dolarów wiec przy 2,3 % PKB wydawanym na wojsko wychodzi ok 17,5 miliarda dolarów

  3. Zgryźliwy

    Hipotetycznie: dziś nie tylko Zbaraża ale nawet budki z hot-dogami nie obronilibyśmy przed nimi....

Reklama