Siły zbrojne

Trwa nabór do zachodniopomorskiej brygady OT

Fot. Wojska Obrony Terytorialnej
Fot. Wojska Obrony Terytorialnej

Pierwsi ochotnicy zgłosili się do służby w 14. Zachodniopomorskiej Brygadzie Obrony Tery-torialnej. Czeka ich procedura rekrutacyjna, a potem szkolenia, po którym złożą wojskową przysięgę.

Nabór do dopiero co utworzonej 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, trwa na dobre. Do Wojskowych Komend Uzupełnień w regonie, a potem na spotkania w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym z oficerami OT, zgłosiło się już około 120 kandydatów na terytorialsów, napływają kolejne wnioski. Kandydaci w ostatnich dniach spotkali się z oficerami 14. Brygady, by zapoznać się ze specyfiką służby, stawianymi przed nimi wymaganiami, a także otrzymać wstępnie planowane dla nich stanowiska i skierowania na badania lekarskie i psychologiczne.

Ochotnicy do Obrony Terytorialnej to przekrój zachodniopomorskiego społeczeństwa: byli wojskowi, studenci, pracownicy urzędów czy prywatnych firm, dziennikarze czy pedagodzy.

Podczas spotkania z komisją rekrutacyjną kandydaci na terytorialsów otrzymali skierowania na badania lekarskie i psychologiczne. Po ich zakończeniu przejdą szkolenie, po którym staną się żołnierzami OT. Dla tych, którzy odbywali już służbę wojskową tzw. „ósemka”, czyli ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, odbędzie się już w grudniu. Później, w czasie ferii zimowych, odbędzie się „szesnastka” - szesnastodniowe szkolenie podstawowe dla tych, którzy nie mieli dotąd styczności z wojskiem. Zakończy je przysięga wojskowa.

- Zachęcam wszystkich do tego, żeby nie zwlekali, tylko jak najszybciej udali się do Wojskowej Komendy Uzupełnień, złożyli wniosek i wybrali sobie właściwy termin do szkolenia. Chciałbym jak najszybciej sformować pierwsze kompanie, pierwsze bataliony i rozpocząć szkolenie, bo to jest najważniejsze - mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Płk Kaliciak ma już doświadczenie w budowaniu struktur OT, bo tworzył brygadę terytorialsów w województwie mazowieckim. - Wierzę, że się nam uda. Mamy już chętnych i sformujemy tu, w województwie zachodniopomorskim nie tylko jeden, ale trzy bataliony terytorialsów.

Chętnych do służby w OT poszukuje wśród wielu środowisk. Oficerowie 14. Brygady spotykają się w szkołach, klasach mundurowych, na szczecińskich uczelniach wyższych, ze śro-dowiskami fanów militariów i rekonstruktorów. Młodych ludzi fascynuje osobowość dowódcy zachodniopomorskiej brygady OT, który brał udział w misjach poza granicami kraju, m.in. dowodził bohaterską obroną ratusza w Karbali w Iraku. - Sporo się dowiedzieliśmy o walkach w Karbali i obronie City Hall, służba w obronie terytorialnej pod takim dowódcą to ciekawa propozycja. Muszę to przemyśleć - przyznał jeden ze studentów Wyższej Szkoły Hu-manistycznej TWP po spotkaniu z płk. Kaliciakiem.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała w trzecim etapie formowania wojsk OT w kraju. Jej sztab i batalion dowodzenia znajduje się w Szczecinie - Podjuchach. Pierwszy batalion zachodniopomorskiej brygady powstanie w Choszcznie.

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do zachodniopomorskiej brygady mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień, w tym przypadku do WKU w Szczecinie, Stargardzie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Koszalinie i Szczecinku.

Obecnie w WOT służbę pełni 22,3 tys. żołnierzy, w tym 18,6 tys. ochotników. Formowanie Zachodniopomorskiej brygady OT rozpoczęło się w czwartym – ostatnim etapie budowy formacji.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.