Siły zbrojne
Nowi dowódcy brygad w święto WOT
W czasie uroczystości wręczenia sztandarów wojskowych trzem brygadom obrony terytorialnej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wręczył cztery nominacje na stanowiska dowódców brygad obrony terytorialnej.
Nominacje z rąk ministra obrony narodowej otrzymali: płk Przemysław Owczarek wyznaczony na dowódcę 6. Mazowieckiej Brygady OT, płk Grzegorz Motak wyznaczony na dowódcę 10. Świętokrzyskiej Brygady OT, płk Grzegorz Kaliciak, wyznaczony na dowódcę 14. Zachodniopomorskiej Brygady OT i płk Artur Barański wyznaczony na dowódcę 16. Dolnośląskiej Brygady OT.
Płk Przemysław Owczarek urodził się 20 maja 1971 r. w Białogardzie. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, studia tam rozpoczął w 1991 roku. Po ich ukończeniu rozpoczął służbę w 11. pułku przeciwlotniczym w Bolesławcu na stanowisku dowódcy plutonu ogniowego zestawu rakiet przeciwlotniczych Kub. Od 1997 roku służbę pełnił w 11. Brygadzie Zmechanizowanej w Żarach, kolejno na stanowiskach dowódcy baterii przeciwlotniczej oraz szefa sztabu dywizjonu przeciwlotniczego. Następnie, od 2000 roku rozpoczął służbę w 4. pułku przeciwlotniczym w Czerwieńsku, w którym na kolejnych stanowiskach dowódczych i sztabowych służył przez 13 lat. Od 2013 roku pełnił służbę w Ministerstwie Obrony Narodowej, od 2018 roku pełni służbę w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej
Płk Grzegorz MOTAK rozpoczął służbę wojskową w 1994 r. jako podchorąży w Wyższej Szkole Oficerskiej im. T. Kościuszki we Wrocławiu. W 1998 roku otrzymał promocję na pierwszy stopień oficerski, skierowano go do 14. Brygady Pancernej na stanowisko dowódcy plutonu w Jarosławiu. W 2000 r. rozpoczął służbę w polsko-ukraińskim batalionie sił pokojowych 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. W tym samym roku został skierowany do służby w składzie Polskiego Kontynentu Wojskowego w składzie polsko-ukraińskiego batalionu sił pokojowych KFOR (Kosowo), a po powrocie został wyznaczony do służby w Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach, gdzie zajmował kolejno stanowiska: wykładowca, oficer, Kierownik Cyklu i Szef Wydziału Szkolenia.
W 2003 roku ukończył Kurs Międzynarodowych Obserwatorów Wojskowych UNMOC w Akademii Dowodzenia Bundeswehry w Hamburgu. W latach 2004 – 2005 pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Sił Sojuszniczych w operacji „ENDURING FREEDOM" w Afganistanie na stanowisku Starszego Oficera Operacyjnego. W 2008 ukończył Podyplomową Szkołę Marynarki w Monterey USA na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Po powrocie w 2008 r. ukończył studia podyplomowe w Nadbużańskiej Szkole Wyższej im. Marka J. Karpia w Warszawie na Wydziale Organizacji i Zarządzania. W latach 2008 – 2009 był wykładowcą W Wyższej Szkole Oficerskiej im. T. Kościuszki we Wrocławiu.
Absolwent licznych kursów wojskowych: 2009 r. kurs dla instruktorów NATO C-IED; 2010 r. NATO C-IED Staff Officers Awareness Course; 2010 r. Battle Staff Officer C-IED Course; 2012 r. kurs kwalifikacyjny w Akademii Obrony Narodowej.
W latach 2014–2017 pełnił służbę poza granicami państwa w strukturach NATO w Słowacji.
Po powrocie w 2017 r. rozpoczął służbę w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej na stanowisku Starszego Specjalisty, a następnie Szefa Oddziału Szkolenia Specjalistycznego w Pionie Szkolenia.
Płk Grzegorz Kaliciak urodził się 23 marca 1973 r. w Prudniku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu, studiował politologię, reagowanie kryzysowe. Służbę wojskową rozpoczął w 4. Batalionie Rozpoznawczym w Wędrzynie jako dowódca plutonu. Po awansie na stopień kapitana w 1999 r. służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu jako dowódca kompanii. Następnie sprawował stanowisko szefa sztabu batalionu i zastępcy dowódcy batalionu. W 2016 r. objął stanowisko szefa sztabu 17 wbz. Od stycznia 2018 r. sprawuje funkcję dowódcy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.
Uczestnik wojny w Iraku i Afganistanie. Dowódca akcji obrony City Hall w Karbali, został ranny podczas wybuchu IED w Afganistanie. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Krzyża Wojskowego za osobiste męstwo w akcji bojowej. Otrzymał nagrodę BUZDYGAN jako Żołnierz roku 2009 r.
Z okazji Dnia Weterana Misji Poza Granicami Kraju uhonorowany przez Ministra Obrony Narodowej białą bronią. W 2019 r. powołany w skład Kapituły Orderu Krzyża Wojskowego.
Płk Artur Barański urodził się 23 marca 1974 r. w Starachowicach. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stanisława Czarnieckiego w Poznaniu (1998), studiował na Wydziale Studiów Edukacyjnych – Pedagogika w Zakresie Resocjalizacji na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu (2005).
Służbę wojskową rozpoczął w 1998 r. w 6. Brygadzie Kawalerii Pancernej jako dowódca plutonu. Następnie w latach 1999 - 2005 zajmował stanowisko dowódcy kompanii czołgów. W roku 2003 awansowany na stopień kapitana.
W roku 2005 objął stanowisko w dowództwie 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Jako Starszy Oficer w Zespole Oficerów Łącznikowych pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku.
W roku 2008 ukończył podyplomowe studia w Akademii Obrony Narodowej.
W 2009 roku został mianowany na stopień majora i objął stanowisko specjalisty w Wydziale Logistyki. W 2011 roku pełnił służbę w PKW Afganistan jako Szef Zespołu Łącznikowego. W latach 2012 – 2016 pełnił służbę w 17. Brygadzie Zmechanizowanej na stanowisku Szefa Sekcji Operacyjnej a następnie w roku 2014 otrzymał awans na stopień podpułkownika i objął stanowisko dowódcy batalionu. W 2016 r. został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, a następnie, jako pułkownik, w 2018 roku objął stanowisko dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Od początku powstania Wojsk Obrony Terytorialnej związany jest z budowaniem i kompletowaniem struktur formacji.
Wraz z wręczeniem nominacji rozpoczął się formalnie czwarty etap formowania Wojsk Obrony Terytorialnej - budowa formacji na ścianie zachodniej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie