Siły zbrojne
Thales Nederland pierwszy w Polsce wykonał umowę offsetową
Thales Nederland otrzymał od Skarbu Państwa końcowe potwierdzenie pomyślnego wykonania umowy offsetowej. Na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan oraz przedstawiciele Thales Nederland B.V Albert Willemsen i Harry Vorderman podsumowali wykonanie zobowiązania związanego z modernizacją okrętów Orkan dla Marynarki Wojennej.
Wiceminister Dariusz Bogdan wyraził zadowolenie z owocnej współpracy z Thales Nederland, podkreślając, że umowa została w wykonana z rocznym wyprzedzeniem w stosunku do przyjętego harmonogramu . – Przykład tego kontraktu wskazuje, że offset może skutecznie wspierać rozwój polskich firm – podkreślił Bogdan i dodał, że jest to pierwsza umowa offsetowa zawarta przez Ministra Gospodarki, której realizacja została zatwierdzona przez Radę Ministrów.
Więcej: Dni Przemysłu 2013: Ważne decyzje MON ws. przyszłości armii i sektora zbrojeniowego
Umowa o wartości 76 milinów euro rozpoczęła się w 2002 roku i była związana z dostawą Okrętowego Systemu Walki dla trzech okrętów patrolowych typu Orkan dla Marynarki Wojennej. Ten kontakt był jednym z pierwszych, dla którego ustawodawca wymagał przeprowadzenie programu offsetowego, a Thales był jedną z pierwszych firm zagranicznych, które rozpoczęło wykonywanie zobowiązania offsetowego względem Polski
Reprezentant Thales Albert Willemsenm podkreślił, że realizacja programu offsetowego wzmocniła pozycję jego firmy na polskim rynku. – 10 lat temu wydawało się to bardzo trudne zadanie, ale udało się – powiedział Willemsenn. Wyraził także nadzieje, że skuteczne wykonanie umowy offsetowej utoruje drogę do dalszej współpracy z krajowym przemysłem zbrojeniowym.
Przedstawiciele koncernu byli także pytani o uczestnictwo w projektach modernizacyjnych, które są planowe przez MON m.in. rozwój przybrzeżnych systemów rakietowych. – Jesteśmy skoncentrowani na rozwijaniu i dostarczaniu systemów na okręty, lądowe rozwiązania nie są naszą specjalnością. Ale oczywiście musimy najpierw zapoznać się z dokładną specyfikacja projektu, aby przesądzać o naszym uczestnictwie. – zaznaczył przedstawiciel Thales Nederland.
Więcej: Rada Budowy Okrętów: nowa flota zamiast nabrzeżnych rakiet
Podstawę umowy offsetowej stanowił transfer technologii i know –how do dwóch polskich podmiotów. W wyniku zobowiązania Centrum Techniki Morskiej w Gdyni stał się zapleczem wykonawczym dla rozwoju oprogramowania operacyjnego w systemie walki TACTICOS. Infrastruktura i wyposażenie dla rozwoju zostały zainstalowane na terenie CTM. Oprogramowanie produkowane przez CTM jest włączone w dostawy TACTICOS dla strategicznych klientów – członków NATO.
Drugim beneficjentem umowy offsetowej jest Radmor S.A, który uzyskał możliwość lokalnej produkcji Radiostacji Pola Walki (PR4G). Przedstawiciel polskiej firmy obecny na konferencji podkreślił, iż transfer technologii umożliwi produkcję i sprzedaż tych radiostacji na dużą skalę.
(JG)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie