Reklama

Siły zbrojne

Test rakiety Brahmos odpalonej z okrętu podwodnego

Testy podwodne startującej pionowo rakiety Brahmos zakończyły się sukcesem i nic już nie stoi na przeszkodzie by je zamontować na okrętach podwodnych. Tylko jakich?  - fot. M. Dura
Testy podwodne startującej pionowo rakiety Brahmos zakończyły się sukcesem i nic już nie stoi na przeszkodzie by je zamontować na okrętach podwodnych. Tylko jakich? - fot. M. Dura

Po porażce w czasie testów rakiety manewrującej Nirbhay (news z 13 marca br.) tym razem naukowcom indyjskim udało się przeprowadzić udaną próbę z Brahmos. Sukces jest tym większy, że o ile Nirbhay jest poddźwiękowa i startowała z wyrzutni lądowej - tym razem, po raz pierwszy w historii mieliśmy do czynienia z przeznaczoną dla okrętów podwodnych rakietą ponaddźwiękową odpaloną spod powierzchni wody.



CZYTAJ TAKŻE: Udane strzelanie rakiety Brahmos

Testy przeprowadzono 20 marca br. o godzinie 14.10 (według czasu miejscowego) w Zatoce Bengalskiej z wyrzutni umieszczonej na specjalnym zanurzonym pontonie niedaleko miasta Visakhapatnam. Co więcej rakieta dotarła do celu znajdującego się w jej maksymalnym zasięgu, a więc w odległości 290 km.

CZYTAJ TEŻ: Rosjanie wdrożą BrahMosy

Ta wersja pocisku została opracowana przez naukowców z indyjskiej DRDO (Defence Research and Development Organisation) przy udziale rosyjskich specjalistów i pod nadzorem oficerów Indian Navy. Według przedstawiciela władz Indii: „Rakieta Brahmos jest całkowicie gotowa do jej instalacji na okręcie podwodnym. Założona konfiguracja pionowego startu uczyni z jego nosicieli jedną z najsilniejszych broni na świecie”. Jak dotąd nie wiadomo na jakim ostatecznie okręcie podwodnym zostaną zamontowane nowe pociski. Ale oficjalnie nie wyklucza się wykorzystania do tego zrobionych w Rosji OP typu Amur-1650.

(MD, AN)
Reklama
Reklama

Komentarze