Siły zbrojne
Szef MON: pamiętamy o tych, którzy stracili życie na misjach
Od 2015 roku obchodzimy dzień 21 grudnia jako Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. 21 grudnia 2011 roku to najtragiczniejszy dzień w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych. Tego dnia od miny – pułapki zginęło 5 żołnierzy z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej pełniących służbę w ramach X zmiany w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu.
Wspominamy wszystkich, którzy stracili życie na służbie poza granicami Ojczyzny – podkreślił w poniedziałek minister obrony Mariusz Błaszczak, w dniu pamięci o zmarłych i poległych w operacjach wojskowych poza granicami państwa.
9 lat temu w Afganistanie poległo 5 żołnierzy 20 Brygady Zmechanizowanej. Dziś, w dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa wspominamy wszystkich, którzy stracili swoje życie na służbie poza granicami Ojczyzny. Cześć Ich Pamięci! pic.twitter.com/Gj6QKiJiUb
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) December 21, 2020
Dzień pamięci jest obchodzony w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji wojskowych za granicą. 21 grudnia 2011 r. w okolicy Ghazni w wybuchu miny-pułapki zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy poruszających się minoodpornym pojazdem M-ATV. Atak z użyciem improwizowanego ładunku wybuchowego nastąpił, gdy wjechali w teren zurbanizowany. Siłę miny oszacowano na 100 kg. Eksplodowała ona pod czwartym pojazdem w kolumnie, którym jechali żołnierze ochraniający zespół PRT.
W 2014 r. w rocznicę tragicznej śmierci pięciu polskich żołnierzy w Warszawie zainaugurowało działalność Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, którego zadania to pomoc i wsparcie dla byłym uczestników misji zagranicznych i ich rodzin, popularyzacja wiedzę o kontyngentach oraz pielęgnowanie pamięci o poległych i zmarłych.
Polska uczestniczy w zagranicznych misjach wojskowych od 1955 r., kiedy polscy żołnierze wzięli udział w misji nadzorczej w Korei. Od tamtej pory przez misje przeszło ponad 115 tys. Polaków, głownie żołnierzy, ale także funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Zginęło i zmarło 121 z nich, ponad 800 zostało rannych.
PAP/MM
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie