Reklama

Siły zbrojne

Szef MON na polsko-amerykańskich ćwiczeniach przeciwlotniczych

  • Sposób łączenia elementów wyposażenia polowego specjalnego z mundurem służbowym, fot. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie umundurowania i wyposażenia polowego funkcjonariuszy Służby Więziennej

Liczymy na trwałe stacjonowanie sił NATO i amerykańskich na terenie Polski (…) oraz posiadanie skutecznej obrony przeciwlotniczej. Mamy nadzieję, że będzie to być może system Patriot – powiedział minister obrony Antoni Macierewicz, wizytując polskich i amerykańskich żołnierzy, szkolących się wspólnie  w ramach ćwiczeń obrony powietrznej „Panther Assurance”. Minister Macierewicz zaznaczył, że Polsce zależy na wzmacnianiu współpracy sojuszniczej, a w szczególności na wzmacnianiu wschodniej flanki NATO i  stanowi to polski postulat na Szczyt NATO w Warszawie

"Panther Assurance” to ćwiczenie obrony powietrznej zorganizowane w ramach trwającej od lat współpracy amerykańsko-polskiej.  Żołnierze z 35. Skwierzyńskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej wyposażeni w poradzieckie systemy S-125 Newa SC gościli stacjonujących na co dzień w niemieckim Baumholder Amerykanów z 5-7 Batalionu Artylerii Przeciwlotniczej, wyposażonych w system Patriot. Wspólnie doskonalili oni umiejętności w zakresie planowania i prowadzenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej ważnych obiektów, trenowali odpieranie symulowanych ataków lotniczych, zmianę stanowisk ogniowych, załadunek i rozładunek wyrzutni, ochronę sił własnych, ostrzeganie i alarmowanie.

 

Jesteśmy po demonstracji końcowej fazy ćwiczeń. Pozostajemy pod wrażeniem skuteczności działania rakiet Patriot oraz polskiego sprzętu. Ale również pod wrażeniem szybkości przemieszczenia baterii, sprawności działania obu stron, co daje nadzieję na dobre współdziałanie w sytuacji ewentualnego zagrożenia bezpieczeństwa.

Antoni Macierewicz, szef MON

Szef polskiego resortu obrony poinformował przy okazji, iż prowadzone są negocjacje z różnymi partnerami mające na celu wyposażenie Sił Zbrojnych w systemy obrony przeciwlotniczej. Podczas wizyty w 35. Skwierzyńskim Dywizjonie Rakietowym Obrony Powietrznej, ministrowi Macierewiczowi towarzyszył ambasador USA Paul Jones. Amerykański dyplomata przypomniał, że Polska pozostaje ważnym sojusznikiem, który poważnie podchodzi do wzmacniania własnych zdolności obronnych.

Cieszę się, że mogę zobaczyć polskich i amerykańskich żołnierzy na wspólnych ćwiczeniach. Codziennie współpracujemy razem nad wzmocnieniem NATO. Jesteśmy sojusznikami i to zostanie na zawsze.

Paul Jones, ambasador USA w Polsce

Ćwiczenia „Panther Assurance” w koncepcję wzmocnienia wschodniej flanki NATO, która została ustanowiona podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2014 roku w Newport. Elementy systemu Patriot były obecne w Polsce w latach 2010-2012, szkolenie rotacyjne przeprowadzono w Polsce także w 2015 roku w ramach wzmocnienia obecności USA w Europie Środkowo-Wschodniej. Zestawy Patriot uczestniczyły też w ćwiczeniach z serii Victory Strike, organizowanych m.in. w 2001 roku.

Do tej pory partnerzy amerykańscy przeprowadzili 12 rotacji pododdziałów obrony powietrznej, które za każdym razem łączono ze szkoleniem specjalistów z dywizjonów 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej OP. Aktualne ćwiczenie zapowiada cykl intensywnych przedsięwzięć szkoleniowych w wymiarze międzynarodowym, poprzedzających tegoroczny szczyt NATO w Warszawie.

Reklama

Komentarze (3)

  1. Wolak

    Taaa...... Odpowiedni facet w nieodpowiednim miejscu i do tego -"pod wrazeniem"!

  2. TT

    Macierewicz jest pod wrażeniem "szybkości przemieszczania się" baterii Patriot? A gdzie ona się tak skutecznie i szybko przemieszczała skoro na Defence24 był już opisywany problem z mobilnością Patriota? "...amerykański batalion Patriot może składać się z czterech jednostek ogniowych, 576 żołnierzy, 226 nadwymiarowych pojazdów i 109 przyczep." http://www.defence24.pl/204723,przetarg-stulecia-wybor-politykow-czy-wojskowych

  3. xyz407

    Skomentuję to za pomocą równania matematycznego. rotacja, manewry <> stałego systemu OPL w kraju Wydaje mi się, iż co niektórzy decydenci stawiają tutaj znak równości.

Reklama