Reklama

Siły zbrojne

Szef MON: bez polskiej państwowości nie możemy czuć się gospodarzami

W przeddzień Święta Niepodległości szef MON Mariusz Błaszczak wręczył wyróżninia i odznaczenia
Minister obrony Mariusz Błaszczak wręcza wyróżnienia żołnierzom
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Rocznica odzyskania niepodległości świadczy, jak ważna jest państwowość, bez państwowości polskiej nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Dbajmy, by decyzje dotyczące Polaków zapadały w Warszawie, a nie gdzie indziej – wezwał.

Reklama

Wyraził przekonanie, że pikniki z wojskiem zachęcają, by wstępować do armii, powtórzył, że budowa 300-tysięcznej armii jest realna.

Reklama

W przeddzień Święta Niepodległości minister nagrodził wyróżniających się żołnierzy, pododdziały i jednostki wojskowe.

Czytaj też

„Zbliża się 105. rocznica odzyskania niepodległości, po 123 latach Polska wybiła się na niepodległość, to bardzo ważna data w naszej historii, ale to też świadectwo tego, jak ważna jest państwowość polska dla rozwoju naszej ojczyzny” – powiedział. „Bez państwowości polskiej nie możemy iść naprzód, bez państwowości polskiej nie możemy czuć się gospodarzami na naszej ziemi” – dodał.

Reklama

Podkreślił znaczenie Wojska Polskiego dla zachowania niepodległości, m.in. poprzez odstraszanie i konieczność wzmacniania wojska, „teraz, gdy jesteśmy świadkami próby odtworzenia rosyjskiego imperializmu”.

„Musimy też pamiętać o państwowości w sensie naszej suwerenności. Przez 123 lata niewoli decyzje które dotyczyły nas, zapadały w Petersburgu w Berlinie i w Wiedniu. Dbajmy o to żeby decyzje, które dotyczą Polski i Polaków, zapadały w Warszawie, a nie gdzie indziej” – mówił.

Przestrzegł, że „jeżeli my nie będziemy dbać o naszą niepodległość, suwerenność, to nikt inny o niepodległość i suwerenność naszej ojczyzny nie zadba”. „Sojusze są bardzo ważne. Jesteśmy dumni z tego, jak świetnie rozwijają się relacje wojskowe polsko-amerykańskie i w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, także polsko-koreańskie, ale pamiętajmy o tym, że Polski nikt inny bronił nie będzie, jeżeli my sami, Polacy, nie będziemy chcieli bronić naszej ojczyzny” – powiedział.

Szef MON Mariusz Błaszczak
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Zaapelował o starania, „żeby Polska istniała, trwała, żeby ziemie polskie nie były wyłącznie terytorium zamieszkiwanym przez Polaków, ale żeby były niepodległym, suwerennym państwem”.

Nazwał Wojsko Polskie gwarantem bezpieczeństwa i niepodległości. „Liczebność Wojska Polskiego, ten próg 300 tysięcy żołnierzy jest jak najbardziej osiągalny” – powiedział. Dodał, że modernizacja techniczna to „proces, który znacząco przyspieszył w ciągu ostatnich lat”, a dzięki piknikom z wojskiem można było obejrzeć nowy sprzęt. „Są tacy, którzy krytykują pikniki. To jest najlepsza metoda żeby zachęcić do wstępowania do wojska polskiego, ten mechanizm naprawdę działa” – zapewnił.

Szef MON złożył wieńce przed pomnikami zasłużonych dla odzyskania niepodległości
Szef MON Mariusz Błaszczak składa wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Dziękował za wyróżniającą się służbę, „odpieranie ataków hybrydowych, jakie wciąż dokonywane są z terytorium Białorusi”, i za pomoc poszkodowanym w wypadkach. Wręczył nagrody finansowe żołnierzom, którzy wykazali się ofiarnością i odwagą ratując osoby poszkodowane w wypadkach drogowych, pożarach, tonące i żołnierza, który pomógł ująć poszukiwanego przestępcę. Nadał tytuły przodującego oddziału WP i wyróżnił wpisem do księgi honorowej, wręczył medale „Za zasługi dla obronności kraju”.

Przed uroczystością w siedzibie MON Błaszczak złożył wieńce pod pomnikami „ojców niepodległości” – Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego i Wincentego Witosa.

Capstrzyk w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości
Capstrzyk w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Wystosował też list do uczestników wieczornego capstrzyku niepodległości pod pomnikiem Piłsudskiego przy Dowództwie Garnizonu Warszawa. „Po raz kolejny przypomniano nam, że ani pokój, ani niepodległość nie są dane na zawsze, trzeba o nie bez ustanku zabiegać” – nawiązał do rosyjskiej napaści na Ukrainę w liście odczytanym przez wiceministra Marcina Ociepę.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Realista.

  Bajkopisarz , wizjoner . Stworzył armię o jakiej rzeczywistej wartości bojowej , bo " drogiej " dla podatnika , to na pewno . W dzisiejszych czasach nie ilość się liczy a ... *

  1. Franek Dolas

   Realistą Naucz się pisać po.polsku

 2. Edmund

  Stanisław Lem ,,Gdyby nie internet, nie widziałbym, że jest tylu idiotów".

 3. Z prawej flanki

  Kaki jest sens publikować tu przemyślenia tego wybitnego myśliciela?

  1. Edmund

   @Z prawej flanki Jest lepszym myślicielem od Ciebie.

 4. user_1050711

  Rządy były niemal 100% autokratyczne, nawet bez informowania wyborców (do dziś) o treści i skutkach ważnych umów, ZWŁASZCZA w kestii działań MON. Język napastliwy, typu "kto nie z nami, ten... " . Wybory przegrane. Myślę, że mleko jest już wylane.

  1. Edmund

   @user_1050711 człowieku ile ty masz lat? Kto chce to się takich rzeczy dowie, Wystarczy trochę poczytać. Fakty są takie, ze to PiS wygrał wybory, choć nie ma zdolności koalicyjnych. Nie oczekiwałbym pełnej kadencji Koalicji partii, która nie raz dała się poznać z niegospodarności i braku umiejętności, afer przypomnijmy 3 z nich: zabór z OFE 150 mld, Amber Gold, Sowa i Przyjaciele. Będą rządzili ludzie, którzy twierdzili, ze Polska to ,,kamieni kupa".

 5. Edmund

  1. Poziom złożoności projektów modernizacyjnych, które realnie zrealizował Minister MON Mariusz Błaszczak wprost trudno sobie wyobrazić. Weźmy taki program Wisła. Aby program mógł się udać należało skoordynować w jednym projekcie prace badawczo-rozwojowe zarówno w USA m.in w zakresie nowego radaru, jak i systemu IBCS, które musiały przejść certyfikację i być zaakceptowane przez USA ARMY, jak i podobny proces odbywał i odbywa się w Polsce, także dla nowych Polskich radarów Równolegle do tego trwa rozbudowa zdolności w Hucie Stalowa Wola, a więc transfer technologii, zamawianie i integracja specjalistycznych narzędzi, nabywanie zdolności know-how i certyfikacja. Podobnie się dzieje z projektami takimi jak CAMM czy CZUNMOO. To są projekty międzynarodowe, które mają warstwę technologiczna, finansową i prawną i tysiące stron dokumentacji.

 6. rwd

  Szczyty wodolejstwa osiągnięte więc misja wykonana.

 7. szczebelek

  Po umowie koalicyjnej gdzie w przypadku obronności mamy magiczne wzmacnianie pozycji Polski ( Uległość wobec Paryża i Berlina to też jakieś wzmacnianie poprzez płaszczenie) natomiast fundamentem będzie UE i NATO, a nasi wrogowie będą się bać Polski z tego powodu oraz coś wspomnieli o rozbudowie armii. Konkrety xd

Reklama