Reklama

Siły zbrojne

Święto Wojsk Obrony Terytorialnej

Fot. MON
Fot. MON

Tegoroczne obchody święta Wojsk Obrony Terytorialnej  odbyły się w 27 września w  Radomiu. Szczególnym wydarzeniem podczas uroczystości było wręczenie sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, której żołnierze służą na terenie południowego Mazowsza.

W 2018 r. 27 września ustanowiony został świętem Wojsk Obrony Terytorialnej. To szczególna data w historii Polski, jest symbolicznym początkiem organizowania ruchu oporu przeciwko okupantowi. Ustanowienie święta WOT w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, podkreśla historyczną tożsamość żołnierzy piątego rodzaju sił zbrojnych, którzy dziedziczą tradycje Armii Krajowej.

Podstawowym zadaniem WOT w czasie pokoju jest niesienie pomocy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych i tak się dzieje

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Minister podkreślił, że przez ostatnie miesiące podstawowym zadaniem żołnierzy była walka z epidemią. - I tu też na pierwszej linii byli żołnierze WOT. Nieśli pomoc wszystkim tym, którzy pomocy potrzebowali. Opiekowali się zarażonymi, opiekowali się osobami przebywającymi na kwarantannie, opiekowali się kombatantami, gdyż WOT kontynuuje tradycję żołnierzy Armii Krajowej - zaznaczył.

Minister Błaszczak podziękował żołnierzom WOT za ich codzienne zaangażowanie i ofiarność, a dowódcy WOT - generałowi dywizji Wiesławowi Kukule - za jego służbę - życząc, aby tak dalej energicznie budował piąty rodzaj sił zbrojnych.

image
Fot. MON

Szef MON wspomniał także podczas uroczystości o rotmistrzu Pileckim, patronie 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Był to niezwykły człowiek, który udowodnił służbą, ofiarność, oddanie, zaangażowanie w niezwykle trudnych latach II wojny światowej. Człowiek, który na ochotnika zgłosił się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W ten sposób udowodnił zbrodnie niemieckie dokonywane w okupowanej Polsce. Człowiek niezwykły. Za swoją ofiarność, niezłomność zapłacił najwyższą cenę. Został zamordowany przez UB już po zakończeniu II wojny światowej - podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON zaznaczył również, że odwoływanie się obecnie do przykładów "żołnierzy niezłomnych, którzy przez komunistów byli wyklęci" jest niezwykle ważne w budowaniu postaw żołnierzy Wojska Polskiego.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego funkcjonuje od 1 lipca 2017 roku. Brygada jest częścią Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) - piątego rodzaju sił zbrojnych. W skład Brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Pomiechówku i 65 blp w Płocku oraz samodzielne kompanie. Stałym rejonem odpowiedzialności Brygady jest południowe Mazowsze. Brygada liczy ponad 1650 żołnierzy w tym niemal 240 zawodowych. Obecnie 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej jest na etapie szkolenia specjalistycznego, a od 24 października wejdzie w ostatni etap - szkolenia zgrywającego.

Jak podaje rzecznik formacji płk Marek Pietrzak, dziś Wojska Obrony Terytorialnej liczą blisko 26 tys. żołnierzy z czego 22 tys. to ochotnicy (pełniący służbę w ramach Terytorialnej Służby Wojskowej), a pozostali to zawodowi wojskowi. W chwili obecnej prawie 4000 ochotników jest w trakcie procesu rekrutacji, a 1000 osób czeka na wystawienie kart powołania.

Podczas uroczystej zbiórki z okazji święta żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego minister wręczył pamiątkowe ryngrafy żołnierzom wyróżnionym za działania podczas pandemii koronawirusa. Obchody były także okazją do wręczenia pierwszej odznaki pamiątkowej dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. Odznakę, z rąk ministra obrony narodowej, otrzymał dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła.

image
Fot. WOT

Odznaka ta jest znakiem dziedziczonej i kultywowanej tradycji oraz honoru żołnierzy Armii Krajowej, zespolenia i przywiązania do Dowództwa WOT. Powstała na bazie krzyża kawalerskiego w kolorze czarnym z obramowaniem w kolorze srebrnym.

Po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Minister Obrony Narodowej zaakceptował projekt i decyzją nr 129/MON podpisaną w dniu 23 września 2020 r. wprowadził odznakę pamiątkową Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Na zakończenie uroczystości, które odbywały się na placu A. Corazziego w Radomiu minister złożył kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej. 

Reklama

Komentarze

    Reklama