Reklama

Siły zbrojne

Su-22 nad Świdwinem [GALERIA]

Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.
Fot. Mirosław Mróz/Defence24.pl.

Samoloty myśliwsko-bombowe Su-22 będące na uzbrojeniu Sił Powietrznych Sił Zbrojnych RP brały udział w ćwiczeniach na terenie macierzystej bazy lotniczej.

Maszyny tego typu w dwóch wersjach — jednomiejscowej bojowej Su-22M4 oraz dwumiejscowej szkolno-bojowej Su-22UM3K są eksploatowane w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Wchodzi ona w skład w 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego wraz 22. Bazą Lotnictwa Taktycznego z Malborka i 23. Bazą Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, w których są eksploatowane myśliwce MiG-29.

Maszyny z rodziny Su-22 trafiły na uzbrojenie Sił Powietrznych RP w latach 80. XX wieku. Pozyskano wtedy łącznie ponad 100 egzemplarzy tych maszyn w obu wymienionych wersjach. W kolejnych latach ich liczba znajdująca się w służbie liniowej była stopniowo ograniczana aż do obecnych 18 egzemplarzy (w tym 12 Su-22M4 i 6 Su-22UM3K). Obecnie Polska znajduje się w gronie zaledwie pięciu użytkowników tych maszyn, wśród których wymienić można m.in. Angolę, Libię, Syrię i Wietnam.

[GALERIA_20048]

Wszystkie ze wspomnianych maszyn przeszły modernizację mającą na celu zwiększenie ich resursu o kolejne lata. Na ten cel przewidziano finansowanie w wysokości 160 mln zł, czyli po ok. 8,5 mln zł na jeden samolot. Głównym celem ich dalszego utrzymania w służbie jest konieczność zachowania nawyków personelu lotniczego i ciągłego prowadzenia szkoleń. Dodatkowo ich eksploatacja ma być o prawie 4,5-krotnie tańsza niż F-16.

Obecnie maszyny Su-22 są konstrukcją bardzo przestarzałą, która posiada znikomą wartość bojową. W związku z tym są one wykorzystywane przede wszystkim do działań szkolno-treningowych, a także np. w szkoleniu JTAC czy operatorów stacji radiolokacyjnych. Ich wycofanie ma nastąpić w perspektywie po 2024 roku wraz z rozpoczęciem dostaw myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-35A Lightning II w ramach programu Harpia.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (25)

 1. Qaz

  Powinni wyciągnąć jeszcze z muzeów MiGi 21 i śmiało można tworzyć grupę rekonstrukcyjna z czasów zimnej wojny.

  1. Marine

   Rumuni do dziś latają na 21 Tylko awionika jest francuska ..

 2. wPGZ

  Na nie pocieszenie już wiadomo że Bl. 4 F-35 nie będzie gotowy w 2025. Albo dwa lata dłużej latamy tymi zabytkami, albo dwa lata przejściowe na drzwiach od stodoły, albo zmiana umowy (oby zmienili na F-15EX lub Ultra Hornety).

  1. Koka

   Kup latawiec i baw się w komentarze

  2. Daniel S.

   Co to „Ultra Hornet”??? Chyba chodzi Tobie on Super Horneta. F15EX jest dobrą maszyną ale dla Amerykanów. Uzupełnia się z innymi i jest stosunkowo tani (przynajmniej w porównaniu do f22). Ostatnio dostał nieco usprawnień co nie zmienia faktu, że jest to maszyna stara konstrukcyjnie. A co do f35. Po pierwsze skąd masz takie informacje? Link jakiś do źródła? Dwa nie zdziwiło by mnie opóźnienie, tylko nie wiem dla czego by miało to dyskredytować zakup f35. Powody opóźnienia mogą być dwa. 1 pandemia, 2 - światowe braki w chipach. Bo nie wiem czy wiesz wszyscy obecnie mają przez to problemy. Od branży RTV i AGD po motoryzacyjną. Wszytko pracuje na zwolnionych ogrodach bo dostawcy nie wyrabiają.

 3. Swój polak

  Kłócicie się o wartości bojowe ale jak pokazała żeczywistość podczas prawdziwej wojny nawet archaiczne ,, kukurydzniki,, się przydają np. Jako drony bojowe Górny Karabach.

  1. Neo

   Tak jest An-2 były używane przez Azerow jako drony kamikaze w Górnym Karabachu

 4. Przytomny

  Pilotom należałoby natychmiast przyznawać medale za odwagę.

 5. Tadziu

  Jaki ślepy bokser przecież na Radar na 7 km Halooooooo

 6. WowA

  Stare? Fakt. Do szkolenia? Fakt. Ale żaden F nie poleci poniżej pułapu radaru. Nieuchwytny w radarze. Warto takie mieć w arsenale. Do tego minimalna prędkość na pułapie nieuchwytnym dla radaru. Minus że stary, plus wymienione wyżej. Porównywalny do drona, ale nie da się ustrzelić bo szybszy.

  1. ja

   bzdura bzdure pogania

 7. Jan

  Ale za to mamy abramsy...

 8. SOWA

  Obecni użytkownicy samolotu to Angola, Syria, Wietnam i Jemen ale mogą być to już stare dane :)

  1. Koka

   Mają fakt. Nowe dane. Ale mieć i umieć utrzymać i wykorzystać należycie to już nie.

 9. TUBA

  Należy uruchomić produkcję Su-22 metodą odwróconej technologii oraz doposażyć w podwieszany radar cyfrową awionikę i link 16 do tego wykorzystując propozycje Izraela lub Francji będziemy mieli prostą i skuteczną maszynę do działań myśliwsko-bombowo- szkolnych

  1. Prawda

   1 kwietnia już był. To samolot którego nie używają już nawet kraje 3 świata

  2. Wowa

   Popieram

  3. Bo nie potrafią i nie mają finansów na modernizację

 10. AREK

  Davien to stan umysłu

 11. Gekon

  Najlepszy argument, to ten, że eksploatacja SU-22 ma być o prawie 4,5-krotnie tańsza niż F-16. może by tak P11c wzór 1934-36 przywrócimy do służby. Koszty budowy, napraw, uzbrojenia i godziny lotu i wyszkolenia pilota i personelu to pewnie 000 F16.

  1. Eee tam

   P-11C polski przemysł by bez problemu wznowił produkcję. A może nie.

  2. Wowa

   Też by się przydał dzisiaj w niektórych sytuacjach. Pomyśl zanim napiszę,

  3. Eee tam

   Pod warunkiem że to ty będziesz siedział wtedy za jego sterami

 12. PRZECZYTAJCIE TO

  Owszem samoloty przestarzałe, ale dla wszystkich sceptyków informacja jest taka, że maja one ogromną przewagę nad innymi - te są a innych naradzie nie ma...

  1. X

   Oraz jako jedyne umożliwiają minowanie kasetowe i użycie bomb Tejsy.

  2. Fahrenwirst

   Ano. Wartość bojowa naszych F-35 obecnie 0.

  3. Wowa

   Brawo. Popieram

 13. ACAN

  Zrobić z nich drony i jeszcze Iskry przerobić jak jakieś zostały. Rozpoznanie kamikaze albo po prostu puszczać w stronę wroga żeby rakiety odpalał i namierzać. Proste ale co ja tam wiem przecież cywil jestem

  1. Jarek

   W polskich warunkach przerabianie SU-22 na drony z przeznaczeniem na uwalenie wymagałoby faz analityczno koncepcyjnych i dialogów

  2. sdas

   Iskry tropili po wszystkich garażach i je złomowali z wielką pieczołowitością, tak samo zapewne i dokumentację techniczną, jak tylko udało się im uwalić program cały.

  3. Wowa

   Fakt. Cywil. Fantazja. Ale coś prawdy jest

 14. 321

  A konserwator zabytków zezwolił na takie latanie :) Teraz już wiem że pan minister miał rację mówiąc że jesteśmy liderem NATO pośród takich potęg jak państwa Bałtyckie :)

  1. Koka

   Jesteśmy na miarę dzisiaj

 15. feliks

  Gdyby komuś zależało na zdolnościach psp to małym kosztem kupiliby używane f16 albo Gripeny. No ale to nie byłaby gwiazda smierci w którą zawsze celujemy. Ciężko naszym betonom zrozumieć że nie jesteśmy mocarstwem

  1. Wowa

   Si vis pacem, parabelum. To jedyna prawda

 16. AXM

  Przecież te zabytki nie mają żadnej wartości bojowej....

  1. Wernitz

   A więc bez strachu przyjmij na głowę FAB-500.

  2. AXM

   Zanim ten złom gdziekolwiek doleci to zostanie 10 razy zestrzelony,rozumiem że taki Rambo jak ty poleci tym rupieciem na wojnę,powodzenia :)

  3. Wowa

   Nie koniecznie

 17. Troll

  Wie ktoś może o zachowanie jakich "nawyków personelu lotniczego" może chodzić ? Co robią operatorzy stacji radiolokacyjnych po przeszkoleniu na Su22 ?

  1. Ohlers

   Rysują mapę punktów odbioru elektrośmieci?

  2. Koka

   Też dobrze. Przyda się

 18. Piotrek

  Służyłem w JW1316 i w tym czasie dostarczano pierwsze sztuki.Byłem w 1 eskadrze ale orgamizacyjmie podlegałem eskadrze technicznej.Dowódcą piłku był pilot dyplomowany 1ej klasy ppułkownik Czarnecki!Pozdrawiam!

  1. Wowa

   Ale ty nie latałeś tylko zamiatales pas startowy. Co ty wiesz?

 19. Jarek

  Polska powinna przyłączyć się do Francuskiej misji w Mali i wysłać tam SU-22 aby zmniejszyć populację islamistów. Tam nie ma OPL a bomby termobaryczne zalegające w magazynach były prawidłwo zutylizowane

  1. Jacek

   Najpierw trzeba im wskazania celów, a sorki najpierw jakoś tam dostarczyć bo nie sądzę że same dolecą

 20. Ss

  Najładniejsze samoloty w naszej armii.

  1. Steve

   To raczej rzecz gustu. W moim odczuciu piękne są F-16.

  2. M

   Najładniejsze to były samoloty MiG-23

  3. Piotrek

   I najgłośniejsze do społu ze Su20 i Su7.Obsłigiwałem je jak byłem w wojsku.Właśnie zaczeli je dostarczać do naszego piłku JW1316.

 21. Jagoda

  Ten egzemplarz na zdjęciu tytułowym to ma podwieszone dodatkowe zbiorniki paliwa, które dzięki rekiniemu malowaniu mają naśladować JASSM ?

  1. Gienrich

   W środku ukrywa się głowica JASSMa...

 22. BUBA

  Swietnie - jestesmy na jednym poziomie z Angola. Dlaczego ci co doprowadzili do tego i do zatopienia PMW lataja wolno po swiecie. Prawda jest taka ze skarb panswa jest okradany przez wszystkich na roznych szczeblach od niskiego do wysokiego. Nikt niema czystych rak tylko biale rekawiczki. Przaklad prosze - Slask-Tarnowskie Gory - jest nieruchomosc wartosci ponad 200 000 tys.zl. Soa kupcy dali by nawet wiecej ale nie, i nie i nie. Kupil ja jegomosc za 9 000 tys.zl. I co i nic-wolno wolno. Tylko ten jegomosc zaplaci podatek z 9 a nie z ponad 200 000 tys.zl.Czyli skarb panstwa okradziony, kasa miejska okradziona a ten podatek zostanie pewnie umorzony. W Tarnowskich Gorach wrze jak w ulu i co i nic ludzie sie zmecza i po ptokach. Bo jak sie podzieli to nawet NIKt nie patrzy w ta strone. Legalnie - legalnie. Ale ty malutki idz do wojska i zostan zolnierzem ha ha ha Wniosek - czyli jak zloczynca ma oskarzac zloczynce ... Proste - proste ...

  1. Jebac wies

   Co ty z tą wisiorka Tarnowska melina wyskakujesz. To co opisałeś to nie jest taka ważna sprawa. Kasę straciła gminna wieś!!! Jak nie pasuje to masz prawo zgłosić to na prokuraturę wsiowy głupku!!

  2. Lol

   Jechać to po Tobie tepa Dzido

  3. Errol

   A co was tam w Olgino obchodzi jakaś nora w śląskim miasteczku?

 23. Djdjdrj

  Polska modernizacja Su-22. Tak samo będzie z F-16

 24. WERT

  A nasze Davieny się z ruskich śmieją. Su-22, w XXI wieku.

 25. Niuniu pl

  Możnaby je potem przekazać do państw bałtyckich za darmo i mieć spokój z misjami Air Policing.

  1. Grzyb

   Można je przerobić na zdalnie sterowane drony do rozpoznania. Aparatura 2.4 GHz ma szyfrowanie FHSS i jest odporna na podsłuch w przeciwieństwie do starych systemów 27 MHz.

  2. mc.

   W 1999 zaczęto wycofywanie Su-22M4. Te samoloty miały (najstarsze) 14 lat. Miały bardzo mały resurs. Samoloty podatne na modernizację, z możliwością używania dużej ilości uzbrojenia (8 węzłów, max 4 tony uzbrojenia).

  3. rozczochrany

   Sprzedano je zagranicę jako używane do państw "III świata". Część z nich, te dla Angoli zmodernizowano instalując nowe wtedy systemy nawigacyjno-celownicze, ostrzegania i łączność, monitory, wyświetlacz przezierny, sterowanie HOTAS.

Reklama