Reklama

Siły zbrojne

"Srebrna strzała" nad Łotwą

Fot. ne
Fot. ne

3000 żołnierzy z 12 krajów i 200 pojazdów bierze udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Silver Arrow” trwających w tym tygodniu na Łotwie. Ćwiczenia zakończą się 3 października.

Grupę  Bojową NATO na Łotwie tworzą żołnierze z Albanii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Włoch. Celem "Srebrnej strzały" jest sprawdzenie możliwości współpracy pomiędzy Grupą a łotewską Brygadą Piechoty Zmechanizowanej.

Szczególny nacisk podczas ćwiczeń położony jest na koordynację ataków lotniczych na cele naziemne i prawidłowe ich wskazywanie, szkolenie z tego zakresu prowadzone będzie w bazie Camp Ādaži. Komponent powietrzny zapewnią Królewskie Kanadyjskie Siły Powietrzne w postaci samolotów CF-18.

image
CF-18 Królewskich Kanadyjskich Sił Powietrznych. Fot. B. Sulik

W 2017 r. NATO rozmieściło cztery wielonarodowe grupy bojowe na terytorium wschodniej flanki Sojuszu - w Estonii, na Łotwie, na Litwie i w Polsce. Państwami ramowymi tych gryp są, odpowiednio, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy i Stany Zjednoczone. Ich obecność na terytorium wschodniej flanki Sojuszu wiąże się z zasadą obrony kolektywnej NATO i odstraszaniem potencjalnego agresora.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Eckard Cain

    Zdecydowanie lepiej "Srebna strzała" niż "Złamana strzała" :)

    1. prawnik

      Broken Arrow :)

Reklama