Reklama

Siły zbrojne

Sprawy bezpieczeństwa jednym z fundamentów współpracy Polski i Litwy

Fot. oficjalna strona Prezydenta RP, www.prezydent.pl
Fot. oficjalna strona Prezydenta RP, www.prezydent.pl

Jednym z kluczowych elementów agendy spotkania prezydentów Polski i Litwy w Krakowie mają być sprawy odnoszące się do bezpieczeństwa i obronności. Oba państwa dostrzegają potrzebę utrzymywania chociażby ścisłej kooperacji wojskowej, wyrażanej chociażby na płaszczyźnie wojsk specjalnych. Prezydenci odwiedzili przy tym polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, wraz z małżonką, rozpoczął w niedzielę wizytę w Polsce. Razem z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą spędzą dzień w Krakowie, gdzie wezmą udział m.in. w uroczystościach z okazji 500-lecia zawieszenia dzwonu Zygmunt. Ceremonia powitania prezydentów Litwy i Polski rozpoczęła się rano w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Zgodnie z zapowiedziami prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego, rozmowa głów państw będzie poświęcona współpracy w obszarze bezpieczeństwa Polski i Litwy.

Współpraca w sprawach bezpieczeństwa i obronności jest istotna w relacjach polsko-litewskich – powiedział wcześniej PAP szef BBN Paweł Soloch, nawiązując do programu wizyty prezydenta Gitanasa Nausedy w Polsce. Soloch zwrócił uwagę na współpracę Polski i Litwy w ramach NATO, UE, porozumień regionalnych i dwustronnych.

"Dzisiejsze spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy oraz Gitanasa Nausedy rozpocznie się od wspólnej wizyty w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. To podkreślenie, że sprawy bezpieczeństwa są jednym z fundamentów naszej współpracy" – powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Przypomniał, że w 2019 r. prezydenci Polski i Litwy podpisali Deklarację o wzmocnieniu polsko-litewskiego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa.

"Z Litwą w sprawach bezpieczeństwa współpracujemy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, a także formatów regionalnych. Wspólnie zabiegamy też o wzmocnienie obecności sojuszniczej, w tym USA, na wschodniej flance. Dla państw bałtyckich Polska jest też kluczowym państwem z punktu widzenia prowadzenia operacji obronnej w regionie, dlatego w ramach NATO m.in. współpracujemy nad planami obronnymi oraz intensyfikacją ćwiczeń wojskowych" - dodał.

Szef BBN przypomniał, że w zeszłym roku jeden z głównych litewskich związków taktycznych, brygada "Żelazny Wilk", została afiliowana do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, gdzie współpracuje z polską 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. "Pozwoliło to na intensyfikację szkoleń oraz zgrywanie polskich i litewskich jednostek. Integrujemy nasze siły zbrojne także w ramach wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady z dowództwem w Lublinie" - podkreślił.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/ekstremalne-przywodztwo/
Reklama 

Zwrócił także uwagę, że Polska cyklicznie patroluje przestrzeń powietrzną Litwy oraz pozostałych państw bałtyckich uczestnicząc w sojuszniczej misji Baltic Air Policing.

"Ważną płaszczyzną naszej współpracy wojskowej jest właśnie kooperacja wojsk specjalnych. W 2013 r. podpisaliśmy umowę o współpracy, na podstawie której prowadzimy wspólne szkolenia i wymieniamy się doświadczeniami. W zeszłym roku oficerowie litewscy wspierali także polskie Wojska Specjalne, które w ramach rocznego dyżuru dowodziły operacjami specjalnymi Sojuszu Północnoatlantyckiego" – zaznaczył Soloch.

PAP/JR

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama