Reklama

Siły zbrojne

Sojusznicy ćwiczą na Guam

Autor. PACAF/Twitter

8 lutego rozpoczęły się wspólne ćwiczenia Cope North 23 Australii, Stanów Zjednoczonych i Japonii na Guam. Dowództwo planuje wykonać około 1200 lotów nad siedmioma wyspami i 10 lotniskami przy użyciu 100 samolotów – przekazano w komunikacie Sił Powietrznych na Pacyfiku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

8 lutego rozpoczęły się wspólne ćwiczenia Cope North 23 Australii, Stanów Zjednoczonych i Japonii na Guam, ćwiczenia potrwają do 24 lutego. Gospodarzem ćwiczeń są Stany Zjednoczone. W ćwiczeniach weźmie udział 1000 amerykańskich marynarzy, lotników i marines wraz z 1000 osób z połączonych Królewskich Australijskich Sił Powietrznych, Francuskich Sił Powietrznych i Kosmicznych oraz Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Królewskie Australijskie Siły Powietrzne wysłały na ćwiczenia samolot C-27J Spartan wraz z personelem. 1 lutego B-1B Lancery przydzielone z Ellsworth Air Force Base, Południowej Dakoty wylądowały w Andersen Air Force Base.

Według zapowiedzi dowództwa w planach jest w czasie ćwiczeń wykonać około 1200 lotów nad siedmioma wyspami i 10 lotniskami z udziałem 100 samolotów.

Reklama

Czytaj też

Ćwiczenia w ramach Cope North 2023 będą prowadzone w bazie sił powietrznych Andersen, na międzynarodowym lotnisku Won Pat oraz Northwest Field w Guam; Iwo To w Japonii; Yap w Malezji; Na Marianach Północnych, w tym Rota, Tinian i Saipan oraz Republice Palau.

Czytaj też

Według komunikatu dwutygodniowe ćwiczenia skupią się na trójstronnym planowaniu i realizacji, szerokiej koordynacji sił oraz poprawie zdolności w rozproszonych lokalizacjach, transporcie powietrznym, logistyce oraz ćwiczeniach poszukiwawczo-ratowniczych. Ćwiczenia zakończą się zadaniami w zakresie pomocy w razie katastrofy, w celu przećwiczenia gotowość krajów sojuszniczych na wszelkie katastrofy w regionie Indo-Pacyfiku.

Czytaj też

Manewry Cope North rozpoczęto w 1978 roku jako kwartalne ćwiczenie dwustronne organizowane w bazie lotniczej Misawa w Japonii. W 1999 roku zostały przeniesione do Bazy Sił Powietrznych Andersen, są największymi wielostronnymi ćwiczeniami Sił Powietrznych Pacyfiku USA.

Czytaj też

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama