Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowiec do ochrony broni jądrowej nadal nie spełnia wymagań Pentagonu? [KOMENTARZ]

MH-139A Grey Wolf w locie. Fot. USAF

Nowy śmigłowiec US Air Force MH-139A Gray Wolf jest zagrożony niespełnieniem „wymagań dotyczących efektywności operacyjnej” – czytamy w raporcie Departamentu Obrony USA. Maszyny przeznaczone m. in. do ochrony amerykańskich wyrzutni pocisków balistycznych z głowicami jądrowymi to specjalnie zmodyfikowany wariant śmigłowca Leonardo Helicopters AW139. Maszyny powinny służyć operacyjnie od 2021 roku ale nadal trwają ich testy i próby. Problemy związane są m. in. z korozją, ochroną balistyczną a nawet możliwością zabrania deklarowanego w kontrakcie desantu wraz z niezbędnym wyposażeniem.

Reklama

MH-139A ma zastąpić starzejące się, a w zasadzie wiekowe już śmigłowce UH-1N Huey, używane przez US Air Force w kluczowych dla bezpieczeństwa kraju zadaniach. Przede wszystkim chodzi o ochronę amerykańskich baz, w których znajdują się wyrzutnie międzykontynentalnych pocisków balistycznych oraz transport VIP i kluczowego personelu w rejonie Waszyngtonu. Stąd wysokie wymagania m. in. dotyczące odporności balistycznej i elektromagnetycznej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama