Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowcowy megakontrakt dla Wojska Polskiego już niebawem

Apache Guardian
Śmigłowiec uderzeniowy AH-64E Apache Guardian
Autor. Staff Sgt. Sharon Matthias/U.S. Army

W najbliższych tygodniach planowane jest podpisanie pakietu umów offsetowych, związanych z zakupem 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian dla Sił Zbrojnych RP. Kolejnym krokiem będzie podpisaniem umowy wykonawczej na ich dostawę.

O planie podpisania umów offsetowych związanych ze śmigłowcami Apache poinformował zastępca szefa Agencji Uzbrojenia płk Robert Frommholz w Polsat News. W ciągu kilkunastu dni planowane jest podpisanie umów offsetowych związanych z programem pozyskania 96 śmigłowców AH-64E Apache Guardian dla Sił Zbrojnych RP, a następnie umowy wykonawczej na dostawę śmigłowców. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, umowy jakie zostaną zawarte przez MON z amerykańskimi partnerami, pozwolą na utworzenie w Polsce zdolności do serwisowania śmigłowców Apache, a także całej rodziny silników, używanych również w innych nowej generacji platformach wprowadzanych do Sił Zbrojnych RP.

Pierwszą umowę offsetową związaną ze śmigłowcami Apache podpisano we wrześniu 2023 z Lockheed Martinem, dotyczyła ona diagnozowania i weryfikacji ewentualnych niesprawności oraz częściowego serwisowania radarów kierowania ogniem Longbow. Finalizacja dalszych umów przeciągnęła się jednak w czasie, do tego stopnia że w niedawnej wypowiedzi szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel zasygnalizował że może dojść do niepodpisania umowy, jeśli offset nie zostanie sfinalizowany..

Reklama

Obecnie jednak wszystko wskazuje na to, że umowy - z Boeingiem, producentem śmigłowców, oraz General Electric, dostarczającym silniki będą podpisane w najbliższym czasie. Podpisanie umów offsetowych to w zasadzie ostatni krok na drodze do finalizacji umowy międzyrządowej na 96 śmigłowców Apache Guardian wraz z uzbrojeniem i wyposażeniem. A pełna umowa wykonawcza, na 96 śmigłowców, zostanie najprawdopodobniej podpisana niedługo po sygnowaniu umów offsetowych.

Kontrakt, jaki zostanie podpisany na śmigłowce Apache Guardian będzie największym w historii na śmigłowce dla Sił Zbrojnych RP i zarazem jednym z największych w ogóle. Zgodnie z notyfikacją Departamentu Stanu dla Kongresu maksymalny pakiet objął między innymi:

  • 37 radarów AN/APG-78 Longbow
  • 96 interferometrów AN/APR-48B MRFI 2
  • 1844 pociski przeciwpancerne AGM-144R2 Hellfire
  • 460 pocisków przeciwpancernych AGM-179A JAGM
  • 508 pocisków powietrze-powietrze FIM-92K Stinger, a także inne uzbrojenie, w tym kilka tysięcy lekkich pocisków kierowanych APKWS.

Polska uzyskała też zgodę na pakiet szerokiego zakresu wsparcia logistycznego i szkoleniowego do nowych śmigłowców, systemy samoobrony, współdziałania z bezzałogowcami MUM-T itd. Maksymalna wartość umowy na produkowane przez Boeinga śmigłowce została wyceniona na 12 mld dolarów. Najprawdopodobniej finalna kwota będzie nieco mniejsza, ale i tak będzie to bardzo duża umowa także pod względem kosztu. Część kontraktu może zresztą zostać pokryta przez amerykańskie pożyczki w trybie FMF (Foreign Military Financing).

Reklama

Czytaj też

Wprowadzenie aż 96 śmigłowców Apache Guardian będzie stanowić skokowy wzrost zdolności Lotnictwa Wojsk Lądowych, ale też będzie bardzo dużym wyzwaniem w zakresie szkolenia i logistyki. Offset, jaki został zdefiniowany w programie, powinien pomóc stronie polskiej w określonych czynnościach związanych ze wsparciem floty Apache, tak by utrzymać ich gotowość. Szkolenie polskich pilotów i techników na Apache już się rozpoczęło i należy zakładać, że przez dłuższy okres realizowane będzie ze wsparciem U.S. Army. Polska stanie się największym użytkownikiem tych maszyn w NATO po Stanach Zjednoczonych, spośród państw Sojuszu Północnoatlantyckiego używają ich także Wielka Brytania, Holandia i Grecja.

Zaplanowano ponadto, że osiem śmigłowców AH-64D zostanie wyleasingowanych ze stanu U.S. Army, by przyspieszyć budowę zdolności w Polsce, zwłaszcza że ponad 10 starych Mi-24 z niecałych trzydziestu posiadanych przekazano w ubiegłym roku Ukrainie. Płk Frommholz potwierdził, że umowa na leasing ośmiu śmigłowców AH-64D zostanie podpisana w takim terminie, by dostawy odbyły się na przełomie 2024 i 2025 roku, a więc bez opóźnień.

AH-64E Apache Guardian to najnowsza wersja śmigłowca uderzeniowego rozwijanego dla U.S. Army. Posiada między innymi łącze danych Link 16, radar Longbow w nowej wersji wykorzystywany zamiennie z systemem do sterowania bezzałogowcami MUM-T. Ma też wzmocniony układ napędowy i nowe łopaty wirnika, może wykorzystywać rozszerzony pakiet uzbrojenia, w tym pociski przeciwpancerne JAGM i pociski Spike NLOS o zwiększonym zasięgu. Od wersji 6.5 śmigłowiec ma też nową, otwartą architekturę modułową, co powinno ułatwić wprowadzanie przyszłych usprawnień.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama