Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowa na Apache gotowa, offset - nie

Śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache.
Śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache.
Autor. M. Mróz

Projekt umowy na zakup śmigłowców AH-64E Apache jest gotowy, istnieje jednak przeszkoda w zakupie tych maszyn leżąca nie po stronie polskiej, ale po stronie producenta tego śmigłowca, firmy Boeing. O sprawie tej wspomniał szef Agencji Uzbrojenia, generał brygady Artur Kuptel w rozmowie na kanale Polsat News.

Reklama

Problemem jest niepodpisana przez Boeinga umowa dotycząca zobowiązań offsetowych, które miały się wiązać z zakupem przez Polskę śmigłowców Apache. Na pytanie czy bez offsetu nie będzie umowy generał odpowiedział „Nie chcę roztaczać czarnych chmur, ale może dojść do takiej sytuacji”.

Reklama

Polska ma kupić nawet do 96 śmigłowców Apache i w ten sposób może się ona stać największym użytkownikiem tych maszyn za wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę koszt zakupu i utrzymania AH-64 oznacza to wydatkowanie olbrzymich pieniędzy i offset, będący swego rodzaju rekompensatą dla polskiej gospodarki wydaje się tutaj wskazany.

Odpowiedni offset związany z budową zdolności serwisowych AH-64 w Polsce, ulokowaniem polskich firm w światowych łańcuchach Boeinga i produkcją niektórych podzespołów śmigłowca nad Wisłą może się tez przyczynić do zmniejszenia kosztów eksploatacji, usprawnienia procesu utrzymania floty i stworzenia pewnej niezależności Polski w tym zakresie.

Reklama

Na dziś nie jest wiadomo dlaczego Boeing nie podpisał offsetu. Skądinąd wiadomo jednak, że ws. innego produktu innej firmy – samolotów F-15EX – jej delegacja jeździła po Polsce i rozmawiała z różnymi podmiotami ws. ustanowienia współpracy przemysłowej.

Reklama

Komentarze (25)

 1. Granat

  Bez obrony przed atakiem rakiet balistycznych to Iskandery zamienią te defiladowe zabawki w bardzo drogie durszlaki. Niestety dług zaciągnięty trzeba będzie dalej spłacać przez długie lata.

  1. mick8791

   Defiladowe zabawki powiadasz... Chłopie to najlepsze śmigła szturmowe na świecie! I jakoś te Iskandery od ponad dwóch lat próbują "załatwić" ukraińskie lotnictwo i jakoś im się do tej pory nie udało!

  2. Essex

   To ze najlepsze nie oznacza ze obecnie to zabawki za miliardy. Jak spadaja to pokazuje wojna na Ukrainie. Mamy czas dronow a nie smigiel z rskietkami o zasiegu 5km i podswietlaniem celu. Do przenoszenia rakiet nadsje sie kazdy tani smiglowiec.

 2. kapusta

  Za oceanem ewidentnie przyzwyczaili się przez ostatnie lata, że jesteśmy frajerami kupującymi bardzo drogo, bez offsetu i transferu technologii.

  1. Davien3

   Ano tak a czyja to wina i kim byli najgorsi minitrowie MON wszechczasów w Polsce? Dodam że to te same osoby:)

  2. LMed

   No tak kolego kapusta. Można mieć tylko wątpliwości, czy to frajerstwo było.

  3. Essex

   Sami ich tak przyzwyczailiscie przez ostatnue 8 lat a teraz placz? Zenada

 3. Remov

  Trzeba będzie anulować i kupić Tiger Mk 3 z produkcją w polskim przemyśle,

  1. Davien3

   A po co nam jeszcze droższy, gorszy smigłowiec szturmowy do tego NIE produkowany w Polsce bo nie ma gdzie.

  2. Seb66

   Remov . Z ciebie prawdziwy żartowniś!! Kupic z produkcją " w czym"? Polskim przemyśle? To MY mamy polski przemysl śmiglowcowy?? Kpisz?? Po drugie NIKT już nie chce ZADNYCH Tigerów, dlaczego tego nie wiesz? To przerażająco awaryjny z ł o m !! Aż tak źle życzysz Polsce? Po trzecie wystarczy kupić BEZ offsetu, i na tym poprzestać. I nie trzeba wymyślać żadnych BREDNI!!

  3. Essex

   W jskim przemysle??????

 4. Observer22

  A może zamiast bardzo dobrych ale i bardzo drogich Apache'ów powinniśmy zamówić np. 48 lub 64 szt. S-70M Black Hawk, taki ze skrzydełkami i w pełni uzbrojony, z PZL Mielec? A pozostałe zdolności obrony powietrznej rozwijać poprzez systemy bezzałogowe, drony, rakiety manewrujące itp.

  1. mick8791

   Chłopie S-70M? Naprawdę? To jest śmigło oferowane na rynku komercyjnym / cywilnym dla misji, takich jak operacje rolnicze, transport oraz ochrona lasów i dzikiej przyrody, w tym powietrzne misje przeciwpożarowe! Ty chcesz nim zastąpić rasowy śmigłowiec szturmowy? To, że my kupiliśmy to dla wojska zamiast UH-60 to jest jawny skandal! Chociaż sam UH-60 sam nie leży nawet w okolicy śmigłowca szturmowego. I śmigło do obrony powietrznej? Dość marna funkcjonalność... Ale już rakiety manewrujące do obrony powietrznej to dla mnie hit nad hity! :-P Weź się dowiedz co to jest rakieta manewrująca...

  2. Seb66

   Dokładnie tak. A jeśli inwestować taaaką kase, to w integrację na tych BH najlepszych dostępnych dziś pocisków i dronow. Zasieg NLOS pozwala na rezygnację z tych kosztownych "latających platform dla rakiet" na rzecz nosicieli operujących spoza zasiegu wrogiej opl.

  3. Essex

   Wez juz daruj sobie te podrobki BH z Mielca. Tego badziewia do dxialan bojowych optocz nas nikt nie kupuje. Moze zsmiast Apaczy kupic balony? A nie ...nie robimy tez w USA. To moze trzeba bylo wejsc w projekt wloski? No tak my wszystko z polki.

 5. radziomb

  wyglada na to ze twarto sie targujemy

  1. Seb66

   Wyglada, że obecny rząd PO, wrócił do dawnej polityki PO ....osłabiania WP i polskiego przemysłu. Niech ktoś wskaże COKOLWIEK DOBREGO, co zrobiło PO dla polskiego przemysłu j gospodarki. Absolutnie n i e popierając decyzji gospodarczych PIS proponuję wyszukać w internecie hasło "500 afer PO". Jest tam szereg różnych "dziwnych" decyzji GOSPODARCZYCH na których polski przemysł czy to panstwowy czy prywatny t r a c i ł, a zdecydowanie zyskiwały firmy obce!

 6. MiP

  Chcemy kupić od nich śmigłowce za miliardy a oni jeszcze robią nam pod górkę....... Nie to nie,poszukajmy gdzie indziej,już dość tego wasalstwa wobec USA jakie było ostatnie 8 lat.Ja rozumiem że to najważniejszy sojusznik ale już nie bądźmy takim popychadłem bo nikt nas nie będzie szanował

  1. QVX

   Z trojga złego USA to najmniejsze zło, bo w przeciwieństwie do dawnego ZSRR i Niemiec epoki merkelizmu nie chcą nas kształtować na swoją modłę...

  2. mick8791

   @MiP zwykłe stanowisko negocjacyjne - żadna sensacja. Jakbyś kiedyś negocjował jakieś umowy to by Cię to nie dziwiło ;-)

  3. Davien3

   MiP a od kogo innego chcesz kupic smigłowce szturmowe?? Bo poza zabawkami z Włoch zostaje ci jedynie Rosja czy Chiny.

 7. RAF

  Offsetu nie ma bo rzadzacy "fachowcy" powymieniali prezesow w panstwowych spolkach i Amerykanie nie maja z kim rozmawiac.

  1. MiP

   A kto to ogłosił że kupujemy bez żadnego przetargu i negocjacji ???

  2. Davien3

   RAF offsetu nie ma bo go pisowscy szkodnicy nie negocjowali tak samo jak przy F-35, FA-50 czy innych zakupach z półeczki.

 8. Prezes Polski

  Jak ma być bez offsetu, to trzeba wziąć minimalną ilość śmigłowców gwarantującą jakie takie zdolności uderzeniowe, np. 24szt. a resztę kasy włożyć w inne programy. W końcu sam koncept śmigłowca uderzeniowego, trochę zaczyna się starzeć, był w końcu wymyślony na inne warunki pola walki. Amerykanie dzięki swojej przewadze technologiczne są w stanie sporo zmodyfikować przedłużając życie ah64, ale bez przesady. Więcej dronów wszelkich rodzajów, albo amunicji do himarsów nam nie zaszkodzi.

  1. mick8791

   Zaczyna się starzeć? Niby gdzie? Bo to co się dzieje na Ukrainie to wojna kuriozum. Obie strony mają totalne braki w wyposażeniu. Ale najważniejsze jest to, że poszczególny modele uzbrojenia nie walczą jako system! W NATO lotnictwo i dalej jako jeszcze ściślejsza współpraca śmigła, czołgi, BWP, KTO i piechota działają jako spójny system, a nie w oderwaniu do siebie! Jak myślisz dlaczego chociażby w US Army śmigła są organiczną częścią dywizji pancernej?

 9. ALBERTk

  Tak jest gdy kupuje się bez przetargu. Moim zdaniem powinno się pogadać z Leonardo, i wejść w program AW249.

  1. Chyżwar

   I zmienić "Porsche na gorsze"? No sorry. Mnie to nie leży. Poza tym o ile sobie przypominam Niemcy kupili F-35 bez przetargu. Podobnie zresztą jak kilka innych rzeczy.

  2. kukurydza

   Wiesz, ja powiem inaczej. Nie ma offsetu? Nie ma kontraktu. Możemy kupić 24 sztuki używanych (Boeing takie ma) i zmodernizowanych, a i to po konsultacjach z innymi producentami. I tyle - bo więcej nie trzeba. Casus Caracala - kontrakt kiepski, offsetu nie ma, to na drzewo! :D

  3. ALBERTk

   Chyżwar@ pod jakim względem AW249 będzie gorsze od Apache?

 10. Archie51

  Absolutnie nie podpisywać umowy wykonawczej dopóki Boeing nie podpisze umowy offsetowej! Tutaj żadnej łaski nam nie robią. A jak zrobią to przeznaczyć te pieniądze na zakup myśliwców, a Boeinga olać.

  1. kukurydza

   Archie, generalnie zgoda, ale tak nie bardzo. Patrz na wschód. Tam drony rozpoznawcze są już na szczeblu drużyny czasem, a co najmniej kompanii. A w Polsce, gdzie produkujemy nowoczesne cyfrowe radia, wojsko je kupiło i wsadziło jak konserwy mięsne do magazynu - podczas gdy taki sprzęt trzeba regularnie UŻYWAĆ, baterie poddawać cyklom ładowania i rozładowywania, a co około 2 lata pomierzyć i jesli trzeba to wymieniać na nowe. Efekty? Jednostki które nie chcą zawalać ćwiczeń i mieć jakąkolwiek łączność używają chińskich Baofengów, bo tanie, na kieszeń zawodowego... tylko że na UA widać było, że takie cywilne radyjka są banalne do podsłuchania i namierzenia. To są tematy "NA TERAZ" i wymagające pilnego wydawania środków, a nie "defiladowe zabawki".

 11. kukurydza

  A ja się pewnie narażę, ale uważam że nam te drogie maszyny w takiej ilości nie są potrzebne. Tak mamy pewne siły mobilne/specjalne, i do eskortowania ich działań utrzymanie MAKSYMALNIE dwóch eskadr po 12 sztuk śmigłowców bojowych ma sens, ale zakupy większej ilości to kompletny nonsens. Jeżeli Boeing NIE chce podpisać zobowiązań offsetowych, to poprzedni rząd dobitnie zademonstrował co się robi - ścieżka Caracala. I zaczynamy przetarg od nowa, na zdecydowanie mniejszą flotę, i z uważnym analizowaniem nie tylko kosztu zakupu ale i kosztu eksploatacji. My powinniśmy NAJPIERW myśleć i finansować system rozpoznania z dronami FPV na szczeblu DRUŻYNY PIECHOTY, a potem o bonusach jak Apacze.

 12. MC775

  Pojawiają się pogłoski jakoby rząd polski planował objęcie akcjonariatu w Airbusie, jest też informacja o udziale Polski w budowie dużego europejskiego samolotu transportowego. Kto wie co jeszcze jest za kulisami jeśli chodzi o pomysły nowego rządu na integrację z przemysłem lotnictwa europejskiego. Nie dziwi mnie fakt, że Boeing zwleka z offsetem. Po pierwsze ze względu na brak mocy przerobowych na obsłużenie tylu klientów przez polski przemysł. Po drugie trochę ryzykowny jest transfer części technologii do państwa, które niedługo może stać się akcjonariuszem głównego konkurenta. Trzeba się na coś zdecydować, nie można chwytać kilku srok za ogon.

  1. ja!

   Myślę jednak że powinno Cię to zdziwić patrząc na nasze zakupy ostatnich nawet lat, ale Masz rację trzeba się zdecydować. Może czas na Europę i jej produkty? Może czas aby zrozumieli że nie są jedyni niezastąpieni. Był dobry krok w kierunku Korei Płd. to trzeba go kontynuować w Europie.

  2. Chyżwar

   @ja! Tylko, że Europa poza pewnymi chlubnymi wyjątkami to manufaktura. Poza tym we wspomnianej Europie są państwa, które uważają się za jedyne. Najlepszym przykładem tego jest zrezygnowanie przez Włochów z zakupu Leopardów 2. I nie Włosi tutaj zawinili. Zawiniło jedno z takich państw, które uważa się za jedyne mimo, że brak mu do tego podstaw.

  3. Marcus1974

   Masz rację, ale czy oni dostarczą nam amunicje wrazie ,,W,, jak Ameryka dla Ukrainy ?

 13. LMed

  No cóż, może chociaż ten post zostanie upubliczniony? Serce rośnie panowie, że brak offsetu może być przyczyną rezygnacji z zakupu (kontrowersyjnego zresztą). Wraca normalność.

 14. szczebelek

  Jeśli producent nie chce podpisać umowy offsetowej, którą sam negocjował to kwestia gry przemysłowej uprawianej przez Boeinga, bo ten chciałby sprzedać nie tylko śmigłowce, ale cały pakiet sprzętu lotniczego z F15EX na czele. Do tego dochodzi kwestia przejęcia pakietu akcji Airbusa przez Polskę, który jest rywalem tego producenta i wyciek tej informacji jest elementem rywalizacji między obiema firmami. Poszkodowanym jest nasz kraj, bo dla nas liczy się czas do tego Boeing przekonał poprzedni rząd, a Airbus obecny 🤣🤣🤣 Tak przy okazji wszyscy wiedzą, że nasz cyrk polityczny można wykorzystać do zmiany dostawców i niech zgadnę, że producent Leoparda 2 chciałby przejąć kontrakt na 600 sztuk czołgów.

 15. Opornik

  Podobnie jak większość kolegów, uważam że powinniśmy twardo negocjować. Przy skali naszych zakupów łaski nie robią. Amerykanie z negocjacji uczynili u siebie swoistą „dziedzinę naukową „ Nie wolno wymiękać.

 16. gregoz68

  'My nie gapy'

  1. ja!

   Pewnie, a FA-GF

 17. CCCP

  "offset, będący swego rodzaju rekompensatą dla polskiej gospodarki wydaje się tutaj wskazany." Wydaje się? Naprawdę?

 18. Rozczochrany74

  Przy tak potężnym zakupie korzyści dla polskiego przemysłu zbrojeniowego powinny być większe niż wynegocjowali Brytyjczycy przy zakupie Apaczy. Inaczej Polska nie powinna kupować tych maszyn. Lepiej kupić broń w Polskim przemyśle. Tańszą ale więcej i równie a może bardziej potrzebną.

 19. kowalsky

  Boeing od dłuższego czasu i jego produkty od dłuższego czasu przestał być firmą godną zaufania. Widać to zarówno jeśli chodzi o produkty cywilne jak i kosmiczne. Co do jakości produktów wojskowych to na tym portalu są specjaliści którzy wiedzą na ile produkty wojskowe tej firmy odstają jakością od "normy" jaką prezentują oba poprzednio wymienione działy. Jednakże przewiduję że teflonowi prezesi tej firmy którzy do tej pory dzięki prawnikom, kongresmenom i senatorom z czułościom pochylającym się nad "problemami" koncernu unikali jakichkolwiek konsekwencji swojego "redukcjonizmu finansowego" względem bezpieczeństwa swoich produktów tym razem będą musieli odpowiedzieć za tsunami prawne swojej firmy. Trzeba się zastanowić czy wobec powyższych zawirowań "pacta sunt servanda" nawet przy dobrej woli stron.

 20. Antonioo

  Koszt / efekt jest niesatysfakcjonujący.

 21. Zenek2

  Ani kroku w tył. Amerykanie potrafią doić i szanują tylko tych, którzy twardo negocjują.

 22. sprawiedliwy

  Kupic jeden dywizjon - max do 20 i tyle. Wystrczy w razie czego. 96 to mAJATEK

 23. ANDY

  co za zdziwienie ... a panowie z AU kompletnie nie maja pojęcia o zakupach uzbrojenia ...??? jeżeli na początku bez żadnego przetargu ogłasza się światu że jedynym najlepszym, pożądanym rozwiązaniem jest Apache ... i o żadnym innym nie będziemy z nikim rozmawiać, a później usiłuje się coś wytarować i nic z tego nie wychodzi to podejrzewam że to nie przypadek tylko zamierzone działania o charakterze działania na szkodę ... w takim przypadku zwrócić się do Bella na przedstawienie swojej propozycji (zdecydowanie tańszej i nawet z ofertą zapowiadanej produkcji w Polsce ...)

 24. MiP

  Skoro ma nie być serwisu AH-64 w Polsce to niech amerykanie się wypchają i rozejrzeć się za innym śmigłowcem szturmowym.

 25. Aiden

  Ja nigdy nie byłem zwolennikiem tego pomysłu, i dla mnie to akurat dobry znak, żeby uwalić Apache. Za połowę tej kwoty możemy mieć 2 dodatkowe eskadry WSB, które mogą być zintegrowane z Brimstone 3 i tak samo mogą niszczyć zagony pancerne npla. Tylko, że taki WSB może dodatkowo walczyć z wrogim lotnictwem, bombardować cele naziemne. Śmigłowiec tego nie zrobi.

Reklama