Reklama

Siły zbrojne

Siemoniak o modernizacji armii, programie Narew i wsparciu przemysłu

Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.
Fot. chor. Artur Zakrzewski/DPI MON.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że będzie dążył do tego, aby proces zakupów sprzętu dla polskiej armii był w jak największym zakresie oparty o wykorzystanie krajowego potencjału przemysłowego – podaje Gazeta Wyborcza powołując się na Polską Agencję Prasową. Szef MON wskazał na dążenie do tego, aby wykonawcą programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew był krajowy przemysł obronny.

Szef MON w trakcie konferencji prasowej odniósł się do działań i planów obecnego rządu w zakresie realizacji planu modernizacji polskich Sił Zbrojnych – podaje Gazeta Wyborcza powołując się na Polską Agencję Prasową. Minister Siemoniak zapowiedział dążenie do podejmowania decyzji w celu kierowania zamówień do polskich przedsiębiorstw.

Chcemy, by modernizacja naszego wojska w maksymalnym stopniu była oparta o polski przemysł obronny. Ja nie wahałem się i nie waham podejmować decyzji, które wskazują polskie zakłady jako realizatorów ważnych zleceń dla wojska.

Szef MON Tomasz Siemoniak

Jako jeden z przykładów tego typu postępowania szef MON wskazał na zamówienie samochodów ciężarowych Jelcz, złożone w 2013 roku. Na podstawie podpisanego z należącą do HSW spółką Jelcz-Komponenty kontraktu, do Sił Zbrojnych ma zostać przekazanych łącznie 910 tego typu samochodów ciężarowych, w celu - przede wszystkim  zastąpienia pojazdów Star 266/266M. Minister obrony przypomniał również o podwyższeniu wydatków na obronę narodową do 2% PKB w 2016 roku, zgodnie ze znowelizowaną ustawą o modernizacji technicznej, rozbudowie i finansowaniu Sił Zbrojnych RP.

Tomasz Siemoniak w trakcie konferencji zwrócił ponadto uwagę na rolę NATO, Unii Europejskiej i sojuszników ze Starego Kontynentu w systemie bezpieczeństwa Polski. 

W wypowiedzi przytaczanej przez Gazetę Wyborczą, powołującą się na PAP, Tomasz Siemoniak zwrócił również uwagę, że obecny rząd będzie dążył do tego, aby wykonawcą programu systemu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Narew był polski przemysł obronny. Zgodnie z aktualnym dokumentem określającym przebieg procesu modernizacji technicznej „Plan Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych w latach 2013-22” Wojsko Polskie zamierza pozyskać 19 baterii systemu krótkiego zasięgu Narew od 2019 roku. Wśród podmiotów biorących udział w dialogu technicznym na Narew znalazła się także Polska Grupa Zbrojeniowa.

W 2014 roku na zakupy w krajowym przemyśle MON wydał 5,5 mld zł, a łączne wydatki modernizacyjne wyniosły ponad 8,27 mld zł. W bieżącym roku na obronność ma zostać przeznaczone ponad 38 mld zł, z czego 33 mld stanowią wydatki przeznaczone zgodnie z ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych RP, a ponad 5 mld - spłaty rat za myśliwce F-16, realizowane spoza budżetu MON. W 2016 roku na obronę narodową ma z kolei być alokowane 35,9 mld zł.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Afgan

  Panie ministrze Siemoniak, jakoś panu nie wierzę. Przez 8 lat waszych rządów modernizacja armii została zamrożona i zastopowana. Nie wprowadzono praktycznie nic nowego. F-16, C-130, Rosomak, Spike, NSM, Leopardy, to wszystko zasługa poprzednich ekip rządzących, które były przed wami. Wy nie zrobiliście nic, dopiero jak się zaczął kryzys ukraiński wyżebraliście od Niemców dodatkowe kilkadziesiąt Leopardów 2A5 i zakupiliście 40 pocisków JASSM za kosmiczną sumkę. Nie będę wspominał o zlikwidowaniu 1/3 jednostek, rozwaleniu systemu mobilizacyjnego, niewypale pod tytułem NSR, odwlekaniu przetargów, kasowaniu programów naszej zbrojeniówki, realnym wydatkowaniu 1,5-1,6 proc PKB zamiast minimum 1,95 itd, itp. Zasługi pana i pańskiej ekipy dla rozwoju naszego potencjału obronnego są co najmniej dyskusyjne, dlatego najwyższy czas udać się na "ławkę rezerwowych".

  1. M

   Zakłamywanie rzeczywistości. Armia zrobiła bardzo duży postęp w wielu dziedzinach. Poprzednicy nawet skrótu nsm nie potrafią rozszyfrować bo są zajęci tworzeniem nmowych agencji.

 2. sorbi

  BUdżet MON-u w ciągu 8lat na potrzeby łatania dziury budżetowej oddał ponad 10mld zł przeznaczone na modernizację!!! Tylko w 2013 roku zwrócił do budżetu 3mld 200mln zł !! I Skoro chyba ani razu rząd nie wykorzystał 1,95% , to jak chce wykorzystać 2%pkb na modernizację armi??? Tym bardziej, że zadłużenie rośnie - na przyszły rok planowane jest na kolejne 56mld zł !

 3. sorbi

  "spłaty rat za myśliwce F-16, realizowane spoza budżetu MON", ale spłacone zostaną pieniędzmi MON-u.

 4. Jac

  Głowa zaczyna mnie boleć od tych obietnic przedwyborczych, aczkolwiek koncepcja słuszna.

  1. Boczek

   A jak sobie zadasz trud i przeszukasz D24, to dowiesz się, że ta kampania trwa już 3,5 roku.

 5. nikt2

  Minister Siemoniak "będzie dążył" ale dzięki bogu tylko jeszcze przez tydzień , bo wątpię zeby po wyborach mógł dalej "dążyć" .. a może się mylę ?

  1. czyt.

   Pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu (oraz dymisja ustępującego rządu) ma miejsce do 30 dni od wyborów. Jeszcze zdąży klepnąć Caracala, Patriota i szereg innych bzdur ...

  2. Wojak

   Po wyborach rozpocznie się polowanie na czarownice w WP i jego likwidacja tak jak to było z wywiadem i kontrwywiadem.

  3. karibu

   Mylisz się. Do pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji dojdzie pewnie dopiero po 2-3 tygodniach od wyborów, jak nie dłużej, do powołania nowego rządu też jeszcze minie pewnie trochę czasu. Więc co najmniej z miesiąc jeszcze porządzi...

Reklama