Reklama

Siły zbrojne

Serbia modernizuje Goździki. Z nową amunicją

Fot. mod.gov.rs
Fot. mod.gov.rs

Serbski minister obrony Aleksandar Vulin, 15 maja bieżącego roku, uczestniczył w testach ogniowych zmodernizowanej samobieżnej haubicy 122 mm 2S1 Goździk, przeprowadzonych na terenie poligonu Pasuljanske livade.

Minister Vulin przypomniał przy okazji, że Goździki jego poprzednicy uważali za przestarzały system artyleryjski, który powinien zostać wycofany z uzbrojenia serbskiej armii. Jednak dzięki modernizacji, stanie się on jednak skuteczną i użyteczną bronią znajdującą się na wyposażeniu serbskiej armii.

Według ministra, któremu towarzyszyli - szef Departamentu Rozwoju i Wyposażenia Sztabu Generalnego gen. bryg. Milan Popović oraz Dyrektor Wojskowego Instytutu Technicznego płk Bojan Pavković, osiągnięto wzrost zasięgu armoatohaubicy o 38%. Było to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch nowych typów amunicji o zwiększonym zasięgu i precyzji rażenia celu.

Zmodernizowany Goździk otrzymał również nowoczesny system kierowania ogniem, znacznie upraszczający „pracę” załogi, umożliwiając chociażby otwarcie ognia po 20 s od zajęcia pozycji i opuszczenie jej w ciągu kolejnych 20 s. Co również zostało podkreślone, serbski sko jest znacznie tańszy niż podobne zagraniczne rozwiązania.

image
Prototyp zmodernizowanego Goździka miał również zamontowaną na wieży obrotnicę z km. Fot. mod.gov.rs

Dodatkowo zmodernizowanego Goździka wyposażono w nowy układ nawigacji, instalację przeciwpożarową i przystosowano go do jazdy w nocy.

W obecności ministra wykonano strzelanie czterema pociskami w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), trafiając nimi jednocześnie w cel. Planowane jest również podobne strzelanie, ale z wykorzystaniem sześciu pocisków trafiających jednocześnie w cel.

Według wstępnych planów pierwsze egzemplarze zmodernizowanych armatohaubic  122m 2S1 Goździk powinny trafić do serbskich sił zbrojnych do końca tego roku.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Modernizować

  Jeżeli zniszczenie sprzetu kosztuje 100 tySPLN a modernizacja (SKO które juz mamy opracowane choćby dla Raków, + inne dodatki) 500 tys PLN - to lepiej modernizować. Zasięg wiekszy o 38% amunicji czyli dla zwykłej z 16800 m do ok 22000.... a tej z gazogeneratowem z 22000 do 30000 m to REWELACJA. My mieliśmy kieys amo ppanc (nie wiem jak teraz) po dwa ładunki na pocisk. Przy zastosowaniu MRSI przy 4 ładunkach razy4 gozdziki daje to praktycznie zniszczenie kompani czołgów z odległosci w jakiej czołgisci czuja sie jeszcze beztrosko i błogo... To w to powinna pójśc modernizacja a nie stare T-72 ... Nasnie stac w wymine ciosów w ringu gdyz jestesmy wagi sredniej a rosja ciężkiej.... Musimy byc jak David a nie udawac być Goliatem którym NIGDY nie będziemy. Reanumując -moderka gozdzików dająca możlilośc jak w Serbii jest "must have" to samo amumicji ppanc. Rosyjski pancerniak musi miecswiadomośc że przekraczając granicę Polski staje się zwierzyną łowną nie za pomoca włuczni a łuku a w zasadzie atlatla. mamy sporo tego łatwego w uzyciu sprzetu i mało pieniędzy w kieszeni. Jeden gożdzik może miec moc 4 - 8 czołgów nie wchodząc nawet w ich teoretyczny zasieg siedząc schwany w głebokim lesie

  1. Opel

   Taaa. Kolejny ekspert z netu. A ta twoja nowa super amunicja zalega już w magazynach? Nie? A może masz już amunicję do Rakow i Krabow? Też nie?. Proponuję zadbać o porządne wyposażenie i amunicję do tego co już się ma a nie branie się za kolejne projekty modernizacji zlomu.

  2. Cóż

   Dawid i Goliat. Hebrajska analogia dla hebrajskiego konfliktu z Rosją do którego przygotowują nas "sojusznicy"

 2. Gradem na wprost

  Bardzo dobry pomysl, wszyscy ida w te strone, zwieksz zasiegi precyzje i rozpoznanie, poza tym w WP potrzebna artyleria o zasiegu zdolnym do wymiany z przeciwnikiem a nie otrzymywania ciosow i stalowego deszczu, kola dla wiekszosci pojazdow sa lepsze od gasiennic, poniewaz nie powinno sie wystawiac na bezpośrednie zagrożenie

 3. Tomek

  Amunicja..... na jej modernizację, produkcję, ulepszanie stać nas było kiedy nas nie było stać na nowe armatohaubice itp. 31 lat po PRL nadal nic nie rozumieją, że modernizacja amunicji to najtańszy i najbardziej efektywny sposób na zwiększenie swoich możliwości...

  1. baj

   Taka bajka: Rozumieją tylko pewnie nie mają zgody.

 4. gegroza

  jak widać to bardzo dobry ( do modernizowania ) sprzęt. Tak samo jak Dany. Tego nigdy nie za wiele. USA używa haubic w podobnym wieku i lata miną zanim je wycofają.

  1. Logistyk

   Ten sprzęt ma pociski o zbyt małym zasięgu. 17km to stanowczo za mało.

 5. Anders

  Ile kosztuje strzal z raka I z gozdziki. Co jest drosze w utrzymaniu? Wie ktos?

 6. kukurydza

  No wielki mi sukces, zapatrzyli się na Ukrainę i uznali że Polacy którzy od dawna do swoich Goździków stosują cyfrowego Topaza, jednak mieli rację? Okej, my pewnie powinniśmy pomyśleć o moderce zwykłej amunicji do Goździków, ale aż tak się nie pali, bo mamy w składach całkiem sporą ilość amunicji kasetowej do tych dział - opracowanej i produkowanej seryjnie pod kryptonimem Hesyt. Tym samym nasze Goździki są drugim, obok Langust/Gradów, polskim systemem artyleryjskim z amunicją cargo... a jest jeszcze trzeci, moździerze 98mm do których też jest polska amunicja kasetowa. Jeżeli coś niepokoi, to fakt że wciąż nie pokazano krajowego granatu 120mm cargo (łatwy do opracowania w oparciu o doświadczenia z 98mm i 122mm tak do arty jak do rakiet) oraz 155mm do nowych armatohaubic...

 7. LMed

  Jest. Dokumentacja też. Pływa. Można wyrzucić oczywiście. Kto bogatemu zabroni. Można małymi kosztami zadbać, doposażyć. Można.

 8. Zbigniew

  Powinniśmy uważnie przyglądać się sytuacji w Serbii, mamy zagrożenie ze strony Rosji a Serbia to wierny Rosji sojusznik polityczny i militarny Putina, wspomagany i dozbrajany.

  1. Marek

   No jest dozbrajany. W Pancyra na przykład. Ostatnio była niezła beka jak Turcy przy pomocy krowiastego drona zmusili ten system, żeby zwiał do schronu i po zrzuceniu prezentu na schron wzięli go do badań. W tym konkretnym przypadku jednak Serbowie zmodernizowali swoje Goździki bez niczyjej łaski. A to już jest zupełnie inna sprawa.

  2. A z kim maja trzymać Rosja zawsze wpierała Serbie A USA - co najwyżej bombardowało - by zrobić dobrze wspieranym przez Niemców Chorwatom i wspieranym min. przez ZEA i AS Bośnie....

 9. Andrzej

  U nas nie będą modernizowane z prostej przyczyny. Sprzęt się wycofuje,a ktoś potem sprzedaje to do jakiegoś dalekiego kraju w Afryce. Tak się robi na lewo w Polsce pieniądze. Tak zawsze było i jak widać nic się nie zmienia. Dobra zmiana to fikcja.

 10. 12345

  Na zmodernizowanej amunicji to goździk może dorówna Rakowi może.

 11. morgul

  zasięg ognia pewnie większy niż RAKa ... tańszy ? Mobilny i jest tego trochę ... amunicka precyzyjna i większy zasięg, może spokojnie dać łupnia nie jednej czołgowej nawale

  1. Marek

   Nie pewnie większy, tylko większy. Rak to moździerz. Jego miejsce nie jest tam, gdzie haubicy. Dlatego też nikt nie postuluje zastąpienia Goździków przez moździerze. W celu podniesienia walorów niektóre z naszych Goździków były modernizowane i dostały Topaza. Owszem, docelowo mają być zastąpione przez Kraby. Z powodu ceny Krabów nie uda się nimi zastąpić Goździków w stosunku 1:1. Ze względu na 18 dywizję dział docelowo będzie musiało być więcej niż jest. Dlatego też, oraz z innych względów coraz pilniejszą potrzebą jest wdrożenie Kryla.

  2. Dlaczego (ZNOWU) ktoś porównuje Raka do Goździka?

  3. Proste

   Bo może ma kompleks nizszosci! Dla takich, nowe buty to zbędny wydatek, wyjazd choć co jakiś czas na wczasy z dziećmi to "za drogo", lepszy kosmetyk to "fanaberia" etc.

 12. Ekdkekei

  Dał się ? Dało. Ale u nas musi być inaczej- "złom, muzeum, zaścianek"

 13. Rzyt

  Opchnac im nasze z bwp za...nie wiem...dolary i coś jeszcze...gdybyśmy nie robili t73 i Leo 0 to by było z 60 nowych krabów

 14. okm

  a nie można na goździku zrobić podwozia do niszczyciela czolgów? mamy sporo tego, pływa, system zarzadzania walką jest, wrzucic spike na gore i tyle.

 15. Orthodox

  Nasze Goździki powinny być przesunięte do rezerwy, także z zapasem nowocześniejszej amunicji.

  1. Ślązak

   Fajny pomysł, a może po dywizjonie na brygadę WOT

  2. Marek

   Jak wyszkolisz obsługi, proszę bardzo. Jest kryzys przez epidemię. Można zrobić co Orban i posłać część tych, którzy stracili pracę po skoszarowaniu w kamasze. WOT ich nie dostanie dziś. Ale jutro część dział będzie wolna. A wtedy wyszkoleni artylerzyści się przydadzą.

  3. as

   A po co? Artyleria to trochę więcej niż 2 weekendy w miesiącu na szkolenie - kto by to miał obsługiwać w tym WOT?

 16. rydwan

  z gozdzików należało by wywalic cała nadbudówkę i opracowac dla wózka kryla na gąskach ,takie cos rozebrac i na półki na pewno sie przyda i nie bedzie generowac niepotrzebnych kosztów .

 17. mc.

  Można ? Można, trzeba tylko chcieć. Sprzęt wojskowy to nie smartfony, nie trzeba go co dwa lata wymieniać. I nawet nie wolno bo jest dużo droższy od smartfonów.

  1. Nikt

   Przecież Goździki zastępujemy od ponad 20 lat!

  2. Marek

   Od 20 lat nie zastępujemy. Krab trafił do lodówki i sobie tam stał lat ładnych kilka. Poza tym Goździki należy zastąpić nimi tam, gdzie wojsko jeździ na gąsienicach. Resztę powinien zastąpić Kryl. Nie wiem, czy kojarzysz początek Barbarossy? Ruscy mieli więcej zmotoryzowanego sprzętu niż Wermacht. Ruska bylejakość wykonania działała na ich niekorzyść, ale i tak mieli przewagę. Pomieszali jednak ze sobą pojazdy o różnych prędkościach. Skończyło się to bardzo nieciekawie. Jednostki wojskowe wchodziły do walki na raty. To, co było szybkie dostawało baty. Potem cięższe i wolniejsze dostawało baty. Na końcu niszczono poruszający się w tempie żółwia element najcięższy.

  3. leo

   a jaką różnicę w prędkościach ma goździk a krab

 18. easyrider

  Serbia idzie swoją, prorosyjską drogą. Modernizują Goździka, puśćmy im nasze w promocyjnej cenie.

  1. w

   mamy cos lepszego ?? Juz dawno powinnismy Gozdziki zmodernizowac. Dla siebie i na eksport

  2. ciekawy

   O Krabie nie słyszałeś?

  3. Marek

   Przecież modernizowaliśmy. Tym w desancie morskim dodaliśmy wyporność i śruby. Teraz dodaliśmy niektórym Topaza. Topaz zaś nie powinien być eksportowany tam, gdzie chcieliby kupić Goździki.

 19. Thf

  Goździk to nadal niezła broń o dwukrotnie większy zasięgu niż chociaż raki, powinniśmy zmodernizowac przynajmniej te 200 goździków w system topaz , zakonserwowac i zmagazynowac na czas wojny

  1. Tomasz33

   Możdzierz RAK ma donośność na poziomie 12 000 m, a Gożdzik 21 900m(przy użyciu amunicji z dodatkowym napędem rakietowym). To nie jest 2 razy więcej. Pytanie co będzie jeśli w Rakach zastosują lepszą amunicję.

  2. Nikt

   Tylko Rak to moździerz, nie haubica jak Goździk

  3. Herr Wolf

   Dowody na ten zasięg raka proszę...?

 20. Lewkon

  Jaki nowy zasięg tej amunicji?

Reklama