Reklama

Siły zbrojne

Samolot Rafale zagraża pociskom Hammer?

Rodzina pocisków Hammer/AASM - fot. Killersurprise64/wikipedia
Rodzina pocisków Hammer/AASM - fot. Killersurprise64/wikipedia

Powiązanie sprzedaży modułowej amunicji kierowanej HAMMER (Highly Agile Modular Munition Extended Range) i samolotów Rafale, zdaniem dyrektora generalnego koncernu Safran, zagraża produkcji tej pierwszej.  Bez możliwości odrębnej sprzedaży, Hammery staną się nieopłacalne w produkcji.

Sprawa dotyczy całej rodziny kierowanych bomb o masie od 125 do 1000 kg noszących francuskie oznaczenia AASM (Armement Air-Sol Modulaire). Są one wyposażone w systemy naprowadzania laserowego oraz oparty o pozycjonowanie inercyjne/GPS. Amunicja tego typu jest od 2007 roku używana przez francuskie siły zbrojne na samolotach Dassault Rafale i Mirage 2000.

Jak twierdzi Jean-Paul Herteman, krajowy popyt i sprzedaż powiązana z eksportem samolotów Dassault Rafale to zbyt mało, aby utrzymać koszty produkcji na opłacalnym poziomie. Jego zdaniem brak decyzji o możliwości odrębnego eksportu pocisków AASM/Hammer może doprowadzić do wstrzymania produkcji. 

Tymczasem koncern Dassault, producent samolotów Rafale jest zdecydowanie przeciwny takiej możliwości. Firma postrzega powiązanie sprzedaży pocisków Hammer ze swoimi samolotami jako metodę wzmocnienia oferty i zwiększenia sprzedaży zagranicznej tych najnowszych francuskich maszyn bojowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama