Reklama

Siły zbrojne

Rumunia zestrzeliła Gepardem rosyjskiego drona

Czołg przeciwlotniczy Flugabwehrkanonenpanzer Gepard.
Czołg przeciwlotniczy Flugabwehrkanonenpanzer Gepard.
Autor. M. Mróz

Rumuńska armia za pomocą zestawu przeciwlotniczego Gepard strąciła rosyjskie bezzałogowce typu Gerań/Szahed, które wleciały w jej przestrzeń powietrzną podczas ataków na ukraińskie miasta w pobliżu granicy z Rumunią.

W komunikacie rumuńskiego ministerstwa obrony czytamy, że wkroczenie rosyjskich dronów nastąpiło w nocy z 24 na 25 lipca podczas serii ataków na ukraińskie cele cywilne w pobliżu granicy z Rumunią. Z 57. Bazy Lotniczej Mihail Kogălniceanu w celu obserwacji przestrzeni powietrznej poderwane zostały dwa fińskie myśliwce F-18 stacjonujące w Rumunii od wielu miesięcy. Według pojawiających się w tej sprawie informacji część rosyjskich Gerani miała przedostać się na stronę rumuńską na 11 km w głąb kraju i została zestrzelona przy użyciu artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard, co widać częściowo na poniższym filmie. W przypadku braku ich strącenia występowało znaczące ryzyko uderzenia ich w rumuńskie miasta. Obecnie trwa poszukiwanie ich szczątków, z czego jedno z trzech miejsc, gdzie mogły one spać, udało się odnaleźć. Rumunia obecnie posiada 36 zestawów Gepard w wersji 1A2.

Flugabwehrkanonenpanzer Gepard to samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjski. Został zbudowany na bazie kadłuba czołgu podstawowego Leopard 1. Wszedł do służby w 1976 roku. Pojazdy te wyposażono w zautomatyzowany system kierowania ogniem, który cechuje się szybkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty automatyczne Oerlikon KDA kal. 35 mm o donośności skutecznej wynoszącej 3,5-5 km (w zależności od użytej amunicji). Szybkostrzelność teoretyczna każdej z armat wynosi 550 pocisków na minutę.

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego takich jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty zestawy te mogą również likwidować bezzałogowce, pociski manewrujące, a w sytuacjach awaryjnych także lekko opancerzone pojazdy naziemne, choćby transportery opancerzone. Gepard dysponuje również własnym radarem wykrywania i śledzenia. Wersja Gepard 1A2 może też korzystać z amunicji podkalibrowej z rdzeniem fragmentującym (FAPDS), dzięki której donośność skuteczna Geparda wzrasta do 5 km. Obecnie pojazdy te są wykorzystywane przez Brazylię, Ukrainę, Rumunię,

Rumuński zestaw przeciwlotniczy Gepard.
Rumuński zestaw przeciwlotniczy Gepard.
Autor. US Army
Reklama

Komentarze (1)

  1. Podszeregowy

    Rumunia niemiecką bronią zestrzeliła irańskiego drona, którym Rosjanie zaatakowali Ukraińców. Globalizacja.

Reklama