Jak poinformowała oficer prasowa 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Martyna Kupis, żołnierze z dywizjonu przeciwlotniczego wchodzącego w skład brygady szkolą się ze swoimi odpowiednikami z Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
Po przekazaniu dowodzenia w Batalionowej Grupie bojowej NATO stacjonującej w Bemowie Piskim żołnierze przystąpili do wspólnych szkoleń z Zawiszakami. W ramach dyżuru przez okres roku 1 batalion zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich współdziałać będzie z sojusznikami, realizując wspólnie zadania taktyczno-ogniowe oraz doskonaląc procedury podczas treningów sztabowych i ćwiczeń. Aby szkolenie w ramach grupy zadaniowej było skuteczne pododdziały specjalistyczne wchodzące w jej skład realizują przedsięwzięcia ze swoimi odpowiednikami z eFP.
Tak też ma miejsce w przypadku żołnierzy z dywizjonu przeciwlotniczego 15 Brygady Zmechanizowanej. Po wcześniejszym zapoznaniu ze sprzętem będącym na wyposażeniu zarówno przeciwlotników z Brygady oraz ich odpowiedników z Batalionowej Grupy Bojowej NATO (zestawy Gepard) żołnierze realizowali wspólne szkolenie na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz.
Żołnierze w ramach pracy bojowej na sprzęcie wymienili się doświadczeniami nt. wyboru i zajmowania stanowisk ogniowych oraz prowadzenia osłony przeciwlotniczej w różnych warunkach sytuacji powietrznej. Podczas zajęć przeciwlotnicy szkolili się także z zakresu ewakuacji uszkodzonego sprzętu oraz rannego żołnierza z pola walki. Już w przyszłym tygodniu dywizjon przeciwlotniczy przemieści się na Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce, gdzie będzie realizował szkolenie poligonowe.
Rumuńscy przeciwlotnicy z samobieżnymi zestawami przeciwlotniczymi Gepard z armatami 35 mm trafili do Polski pod koniec ub.r. Zastąpili oni swoich kolegów z innych jednostek przeciwlotniczych rumuńskiej armii, którzy od 2017 roku stacjonowali tutaj rotacyjnie z ciągnionymi armatami przeciwlotniczymi GDF-003 Oerlikon kal. 35 mm. Zmiana ta stanowi znaczące wzmocnienie batalionowej grupie bojowej NATO ze względu na zwiększenie możliwości manewrowych jej obrony powietrznej. Na uzbrojeniu rumuńskich wojsk lądowych znajduje się 36 egzemplarzy Gepardów, które zostały pozyskane z nadwyżek Bundeswehry.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie