Rumunia stawia na obronę powietrzną z Izraela i Francji

Autor. Antoni Walkowski / Defence24
Ministerstwo obrony Rumunii zdecydowało o wyborze izraelskiego zestawu przeciwlotniczego Spyder w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu.
Rumunia prowadziła postępowanie na zakup zestawu obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu od 2023 roku. Szacowana wartość kontraktu w pierwszym etapie to 1,9 mld euro. W postępowaniu konkurencyjnym została wyłoniona oferta izraelskiego koncernu Rafael. Z informacji Defence24.pl wynika, że zostanie zaoferowany system przeciwlotniczy Spyder, nie ma natomiast na razie decyzji o zakupie Iron Dome.
Zestaw Spyder jest dostępny w kilku wariantach. Wykorzystuje pociski Python 5, I-Derby i I-Derby ER, dostępne też w wersji powietrze powietrze. Istnieje lekki wariant „all in one”, z pociskami o zasięgu do 40 km i maksymalnym pułapie 12 km (z wykorzystaniem rakiet I-Derby ER), pozwalający na operowanie z bardzo dużą samodzielnością wyrzutni. Rakiety I-Derby SR dają możliwość zwalczania celów na dystansach 20 km, a Python 5 - 15 km. Posiada własny radar i ma możliwość prowadzenia ognia z krótkich przystanków. Takie same pociski są dostępne w konfiguracji bateryjnej zestawu Spyder-SR/ER, gdzie istnieje oddzielne bateryjne centrum dowodzenia wraz z własnym radarem, a na wyrzutniach są głowice optoelektroniczne.
Czytaj też
W bardziej rozbudowanej konfiguracji Spyder-MR/LR, z pociskami z dodatkowym „boosterem”, a maksymalny zasięg wynosi 80-100 km baterie są skonfigurowane z oddzielnym radarem i punktem dowodzenia. Od ubiegłego roku Rafael promuje też wersję Spyder XR, o zasięgu wydłużonym do 160 km, ze zwiększoną zdolnością do zwalczania rakiet balistycznych.
Pierwszym użytkownikiem zestawu Spyder w NATO są Czechy, a drugim będzie Rumunia. Kolejnym systemem, jaki zamierza zakupić Bukareszt, jest francuski Mistral 3, o zasięgu do około 8 km.
Przyszłość
Izeal pownien miec sankcjie. Jak mozna od nich kupwac bron?
Boczek
Przyszłość, 4 lipiec (12:17) ### Bliższa ciału koszula...