Siły zbrojne
Rozpoczął się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów
„Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o Nas” – tymi słowami rozpoczął się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów, który po raz kolejny organizuje Centrum Weterana Działań Poza Granicami.
Jak poinformowało Centrum Weterana, 4 maja 2021 r. z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej kilkudziesięciu mundurowych motocyklistów wyruszyło w trasę i odwiedziło pierwsze miejsce spoczynku jednego z poległych weteranów.
Głównym celem rajdu jest upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa. Dlatego już w dzień rozpoczęcia rajdu żołnierze odwiedzili grób śp. mjr. Krzysztofa Woźniaka, operatora Jednostki Wojskowej GROM, który poległ w czasie działań bojowych w Afganistanie. Za swoją służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego. Przy grobie został wystawiony przez Jednostkę Wojskową GROM posterunek honorowy, a motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci. Modlitwę za poległego odmówił razem z mundurowymi kapelan Żandarmskiego Klubu Motocyklowego, weteran misji na Bałkanach ks. ppłk. Ireneusz Biruś.
Weterani zapalili także znicz na grobie śp. Artura Żukowskiego, który poległ w Iraku.
Rajd rozpoczął organizator, komandor rajdu, dyrektor Centrum Weterana Pułkownik Szczepan Głuszczak w obecności gospodarza i również motocyklisty dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego. Zbiórka w Wesołej była także okazją do uroczystego rozpoczęcia weterańskiego sezonu motocyklowego.
W 2. edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów bierze udział ponad 1 300 motocyklistów głównie z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, itp. Do Warszawy przyjechali tylko koordynatorzy wyjazdów, którzy będą organizować wyjazdy w swoich regionach na przydzielone im miejsca pochówku poległych weteranów. Wzięli udział w instruktażu, koordynacji oraz omówieniu najważniejszych zagadnień dotyczących Rajdu. Przez 26 dni uczestnicy odwiedzą mogiły 127. poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120. żołnierzy, cywilnego ratownika medycznego, 5. policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.