Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczął się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów

Fot. FB Centrum Weterana
Fot. FB Centrum Weterana

„Jeżeli my zapomnimy o nich, Ty, Boże na niebie zapomnij o Nas” – tymi słowami rozpoczął się 2. Rajd Motocyklowy Weteranów, który po raz kolejny organizuje Centrum Weterana Działań Poza Granicami.

Jak poinformowało Centrum Weterana, 4 maja 2021 r. z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej kilkudziesięciu mundurowych motocyklistów wyruszyło w trasę i odwiedziło pierwsze miejsce spoczynku jednego z poległych weteranów.

Głównym celem rajdu jest upamiętnienie poległych i zmarłych w operacjach oraz misjach poza granicami państwa. Dlatego już w dzień rozpoczęcia rajdu żołnierze odwiedzili grób śp. mjr. Krzysztofa Woźniaka, operatora Jednostki Wojskowej GROM, który poległ w czasie działań bojowych w Afganistanie. Za swoją służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego. Przy grobie został wystawiony przez Jednostkę Wojskową GROM posterunek honorowy, a motocykliści złożyli wieniec i zapalili znicz pamięci. Modlitwę za poległego odmówił razem z mundurowymi kapelan Żandarmskiego Klubu Motocyklowego, weteran misji na Bałkanach ks. ppłk. Ireneusz Biruś.

Weterani zapalili także znicz na grobie śp. Artura Żukowskiego, który poległ w Iraku.

Rajd rozpoczął organizator, komandor rajdu, dyrektor Centrum Weterana Pułkownik Szczepan Głuszczak w obecności gospodarza i również motocyklisty dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Jarosława Gromadzińskiego. Zbiórka w Wesołej była także okazją do uroczystego rozpoczęcia weterańskiego sezonu motocyklowego.

W 2. edycji Rajdu Motocyklowego Weteranów bierze udział ponad 1 300 motocyklistów głównie z wojska, ale także z policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, itp. Do Warszawy przyjechali tylko koordynatorzy wyjazdów, którzy będą organizować wyjazdy w swoich regionach na przydzielone im miejsca pochówku poległych weteranów. Wzięli udział w instruktażu, koordynacji oraz omówieniu najważniejszych zagadnień dotyczących Rajdu. Przez 26 dni uczestnicy odwiedzą mogiły 127. poległych i zmarłych podczas działań poza granicami państwa: 120. żołnierzy, cywilnego ratownika medycznego, 5. policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa.

image
Fot. FB Centrum Weterana
image
Fot. FB Centrum Weterana
image
Fot. FB Centrum Weterana
image
Fot. FB Centrum Weterana
image
Fot. FB Centrum Weterana
image
Fot. FB Centrum Weterana
image
Fot. FB Centrum Weterana
Reklama

Komentarze

    Reklama