Siły zbrojne
Rosyjski specnaz i pakistańscy specjalsi na wspólnych ćwiczeniach

Specjalsi z Pakistanu oraz specnazowcy z Rosji mają być forpocztą zmian w zakresie współpracy wojskowej obu państw. W tym miesiącu rozpoczynają się kolejne bilateralne ćwiczenia wojsk specjalnych, ukierunkowane na wymianę doświadczeń z zakresu działań antyterrorystycznych i kontrterrorystycznych.
Połączone pakistańsko-rosyjskie ćwiczenia wojsk specjalnych mają odbywać się właśnie w Pakistanie. Określa się je symptomatycznie, jako „Przyjaźń-2020 / Przyjaźń-5”, tworząc w pierwszej kolejności ramy do współpracy formacji specnazu oraz pakistańskich komandosów. Jednakże nie da się ukryć, że ma to być także wyraz zbliżenia obu państw zapoczątkowany od 2016 r., kiedy wystartowały ćwiczenia „Przyjaźń”. Dotychczas dwie edycje odbywały się w Rosji, a obecna będzie trzecią rozgrywaną w Pakistanie.
Prasa pakistańska podkreśla, że zarówno Islamabad, jak i Moskwa traktują je w wymiarze długookresowym, dążąc przede wszystkim do pogłębienia relacji wojskowych. Obserwatorzy regionalni mają wskazywać, że jest to kolejny sygnał o ważnej zmianie priorytetów strategicznych Pakistanu w sferze obronności i bezpieczeństwa. Z perspektywy amerykańskiej na chińską i właśnie rosyjską, szczególnie, gdy Waszyngton coraz głośniej zabiega o zwiększenie własnej współpracy wojskowej z Indiami.
Czytaj też: Pakistan odebrał chińskie czołgi
Pakistańczycy mają dzielić się swoimi doświadczeniami z operacji specjalnych prowadzonych w rejonach funkcjonowania terrorystów z Tehreek e Taliban TTP. Szczególnego znaczenia mają nabrać dotychczasowe bogate zasoby know-how w zakresie operacji na terenach plemiennych w rejonach odludnych i trudnodostępnych, gdzie wojsko pakistańskie może spodziewać się wrogości względem sowich działań. Zgodnie z opisem, przedstawiciele Pakistanu mają prezentować Rosjanom również własne możliwości do śledzenia i infiltracji grup terrorystycznych.
#Russian Federation Special Forces’ contingent arrived in Pakistan for 2 weeks long joint exercise DRUZHBA 5. The exercise is aimed at sharing both armies experiences in counter terrorism domain. Sky diving & hostage rescue operations will be highlights of exercise #DRUZHBA. pic.twitter.com/XUeO5XCgRt
— DG ISPR (@OfficialDGISPR) November 5, 2020
To ostatnie zaś bezpośrednio wskazuje na uczestnictwo nie tylko formacji kontrterrorystycznych (wojsk specjalnych), ale również służb specjalnych, w przypadku Pakistanu ISI. Można tylko zastanawiać się, czy przypadkiem nie znajdzie się wśród żołnierzy z ISI ktoś pamiętający jeszcze pakistańskie działania wywiadowczo-dywersyjne podejmowane wobec wojsk radzieckich w Afganistanie.
Wracając jednak do tegorocznej edycji "Przyjaźni", zaznacza się, że Rosjanie mają podzielić się z Pakistańczykami własną wiedzą względem działań anty i kontrterrorystycznych, prowadzonych w Syrii przeciwko Al-Kaidzie, Froncie al-Nusra czy też tzw. Państwu Islamskiemu. Według komunikatu rosyjskiego resortu obrony do Pakistanu udało się ponad 70 specnazowców oraz zapewne pewna grupa wywiadowców reprezentujących wywiad wojskowy Rosji GU, która mieści się w ogólnej liczbie 150 Rosjan. Szczególnie, że żadne operacje antyterrorystyczne wojsk specjalnych nie są w stanie być prowadzone bez wsparcia ze strony komponentów wywiadowczych i nie dotyczy to tylko wspomnianych Pakistanu i Rosji.
Pakistan będą reprezentować zapewne komandosi z Special Service Group (SSG) armii pakistańskiej, a więc jednej z najbardziej elitarnych formacji wojskowych tego państwa. Specjalizującej się przecież w misjach bezpośrednich czy też działaniach kontrterrorystycznych.
Czytaj też: Rajd amerykańskich komandosów w Afryce
Ćwiczenia mają być prowadzone w tym roku do 21 listopada w pakistańskiej bazie wojsk specjalnych w prowincji Khyber Pakhtunkhwa, zlokalizowanej w północnej części kraju. Planuje się wspólne skoki spadochronowe oraz scenariusze w zakresie działań HR czyli odbijania zakładników z rąk terrorystów. Dzięki wymianie opinii oraz sposobów działań specjaliści ze specnazu oraz pakistańskich wojsk specjalnych mają uzyskać nowe umiejętności względem zwalczania terroryzmu.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.