Siły zbrojne
Pakistan odebrał chińskie czołgi
Jak donoszą lokalne media, pakistańska armia publicznie zaprezentowała nowo pozyskane chińskiego czołgi podstawowe VT-4 (MBT-3000) w trakcie ćwiczeń. Czołgi te zostały zademonstrowane szefowi sztabu pakistańskich wojsk lądowych gen. Qamarowi Javedowi Bajwiemu.
Pakistańskie siły zbrojne zdecydowały się na wybór tej konstrukcji na nowy czołg podstawowy jeszcze w ubiegłym roku. W połowie kwietnia br. media donosiłyo rozpoczęciu dostawy pierwszych zamówionych czołgów tego typu dla pakistańskich sił zbrojnych. Pierwsza partia miała zostać załadowana w chińskiej fabryce w Baotou należącej do spółki Inner Mongolia First Machinery Group (część koncernu Norinco) w trakcie specjalnej uroczystości.
Czytaj też: Chiński czołg z nowym pancerzem reaktywnym
Wozy te miały reprezentować najnowszą wersję VT-4, która jest wyposażona w najnowszy chiński pancerz reaktywny FY-IV. Pancerz składający się z modułów o wymiarach 330x200x85 mm i masie 10,4 kg, ma zapewniać deklarowaną odporność przeciwko klasycznej amunicji kumulacyjnej, pociskom APFSDS i w większym stopniu także przeciwko głowicom kumulacyjnym.
Czytaj też: Chińskie czołgi przeciwko Boko Haram
VT-4 (znany także pod nazwą eksportową nazwą MBT-3000) to chiński czołg lekki zaprojektowany z myślą o klientach eksportowych jako wersja rozwojowa wcześniejszych konstrukcji takich jak VT1 (MBT-2000) czy Type 90-II. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 2009 roku, a swoją premierę miał w czasie salonu EUROSATORY 2012. Nowa konstrukcja spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem potencjalnych klientów eksportowych na całym świecie ze względu na dość niską cenę jednostkową wynoszącą ok. 3 mln USD. Dotychczas na jego zakup zdecydowała się Tajlandia oraz Nigeria, a wśród potencjalnych odbiorców eksportowych znajduje się Pakistan i Peru.
Czytaj też: Nowe chińskie czołgi lekkie ćwiczą w Tybecie
Obecnie na uzbrojeniu pakistańskiej armii znajduje się ponad 2 tysiące czołgów podstawowych, jednak znaczna część z nich jest już mocno przestarzała i wyeksploatowana. Wśród nich można wymienić 320 egzemplarzy eks-ukraińskich T-80UD i 350 rodzime Al Khalid (lokalna wersja chińskiego Type 90-IIM), a także ok. 500 egzemplarzy rodzimych Al Zarrar (lokalnie zmodernizowany chiński Type 59), ok. 300 egzemplarzy chińskich Type 85-IIAP, 158 egzemplarzy chińskich Type 69-IIMP oraz ok. 600 egzemplarzy chińskich Type 59. Wprowadzenie do służby liniowej czołgów podstawowych VT-4 pozwoli na rozpoczęcie procesu wycofywania najstarszych egzemplarzy obecnie używanych konstrukcji.
WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie