Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski bombowiec uderzył w blok. Są zabici

Fot. mil.ru.

Rosyjski bombowiec frontowy Su-34 uderzył w ośmiopiętrowy blok mieszkalny w mieście Jejsk. Oficjalnie wykonywał on lot szkoleniowy. W trakcie zdarzenia doszło do dużej eksplozji. Piloci katapultowali się, zginął co najmniej jeden mieszkaniec bloku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przyczyną katastrofy bombowca frontowego Su-34, który w poniedziałek uderzył w ośmiopiętrowy blok mieszkalny w mieście Jejsk, w południowo-zachodniej Rosji, był pożar jednego z silników - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza za oficjalnym komunikatem Kremla. Media społecznościowe powiadomiły o co najmniej jednej ofierze śmiertelnej.

W godzinach popołudniowych pojawiły się doniesienia, że w "w pełni uzbrojony" samolot wojskowy rozbił się na gęsto zaludnionym obszarze, w wyniku czego uszkodzonych zostało - według różnych źródeł - od 17 do nawet 45 mieszkań. Pożar miał objąć cztery piętra budynku i powierzchnię około 2 tys. metrów kwadratowych.

Reklama

Czytaj też

Zginęła co najmniej jedna osoba. Jeszcze trzy, w tym dziecko, znajdują się w stanie ciężkim w szpitalu - oznajmiła niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia za kanałem Mash na Telegramie. W mediach społecznościowych przekazywane są informacje, że dwóch pilotów Su-34 zdołało się katapultować.

Ewakuowano około 350 mieszkańców budynku, przeniesiono ich do pobliskiego hotelu i obozu wypoczynkowego dla dzieci. Gubernator Kraju Krasnodarskiego obiecał udzielić poszkodowanym wszelkiej niezbędnej pomocy - dodano na łamach Meduzy.

Silnik maszyny zapalił się podczas nabierania wysokości, gdy bombowiec wznosił się w celu wykonania lotu szkoleniowego - oświadczyło rosyjskie ministerstwo obrony, cytowane przed Meduzę i Nastojaszczeje Wriemia. "Zdetonowała, oczywiście, saletra" - skomentował ukraiński publicysta Roman Cymbaluk na Facebooku. Nie jest jasne, czy samolot był uzbrojony, względnie czy miał wykonywać zadanie bojowe na Ukrainie, czy też tak jak podaje rosyjski resort obrony, wykonywał lot szkoleniowy.

Czytaj też

Ponad 80-tysięczny Jejsk to port nad Morzem Azowskim, w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. W marcu Radio Swoboda podało, że w Jejsku znajduje się jedno z około 40 lotnisk w Rosji, na Białorusi i okupowanym Krymie, z których armia Rosji przeprowadza ataki na Ukrainę. Według serwisu Oryx Spioenkopp od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę Rosja straciła już co najmniej 16 bombowców frontowych Su-34 oraz jeden zmodernizowany Su-34M, włącznie z samolotem rozbitym w Jejsku. Na przełomie 2020 i 2021 roku Rosja miała posiadać na wyposażeniu około 122 tych maszyn.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (10)

 1. Chyżwar

  Czyli ruski Su-34 zmienił się w ukraiński pocisk typu Cruise? Paradne.

  1. Macorr

   Jaki kraj takie World Trade Centre....

  2. GB

   Nowy dron kamikadze Putina jak kpią Ukraińcy.

  3. Chyżwar

   @GB Smaczku dodaje fakt, że ruski samolot przydzwonił w blok mieszczący się na skrzyżowaniu ulicy komunistycznej z ulicą czerwoną.

 2. Valdi

  Przypomnijmy magnetometr to takie urządzenie do badania anomalii magnetycznych.. Sygnatura anomalii magnetycznych lotu rakiety zbliżającej się do samolotu została odkryta przez fizyka z Arizona University Niespodzianka 😱😱😱😱

 3. X

  Kto mieczem wojuje...

 4. SpalicKreml

  Odczytano juz ponoc zapisy czarnej skrzynki; -Wania polewaj! -Juz juz ale kopsnij szluga. -No co ty, mielismy nie palic w bombowcu. Wania to bylo o okretach , w kokpicie mozna palic, Zaufaj mi.

 5. Lukas

  karma wraca

 6. Vixa

  Lot szkoleniowy, no i piloci zaliczyli katapultowanie się wzorowo...

 7. szczebelek

  Tak będą wyglądała przyszłość tych migów z magazynów xd

 8. rwd

  Zaatakował nie ten cel co trzeba.

 9. GB

  Dogaszaja blok. Wygląda nie gorzej jak z Mariupola. Pilota zapytali czy go zestrzelili, odpowiedział że niet.

 10. GB

  Jeden z pilotów miał duże szczęście, wylądował 30 -40 m od palącego się samolotumi i już bloku, no i za blokiem. Jest filmik jak lezy na ziemi i mu pomagają. Jest 3 zabitych i zmienajaca się co chwila rannych w tym ciężko zatruli się dymem.