Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosja z nową wersją bombowców frontowych Su-34

Su-34
Su-34
Autor. Anna Zvereva (CC BY-SA 2.0)

Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej odebrały cztery bombowce frontowe nowej wersji Su-34M. Pod koniec czerwca weszły one w skład trzeciego dywizjonu należącego do 227 pułku lotnictwa bombowego – poinformowały służby prasowe rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego.

Reklama

Tym samym liczba Su-34M w służbie wzrosła do ośmiu z 24 zamówionych latem 2020 roku. Oddanie kolejnych czterech maszyn oznacza też, że łącznie wyprodukowanych zostało już 147 Su-34 wszystkich wersji, przy czym siedem stanowiły eksperymentalne maszyny przedseryjne. Nie jest jednak jasne ile tych samolotów pozostaje w służbie. Przed lutym bieżącego roku zniszczone w wypadkach zostały trzy, a w czasie prowadzonej agresji na Ukrainę maszyny te odnotowały dotkliwe straty oceniane obecnie na co najmniej 10 maszyn. Tyle przynajmniej udało się zidentyfikować wizualnie z dostępnych w sferze medialnej filmów, fotografii i na podstawie nekrologów rosyjskich członków załóg.

Reklama

Samoloty zostały produkowane w Nowosybirskiej Fabryce Lotniczej imienia Czkałowa, a ich próby w powietrzu były wykonywane od marca tego roku. Nowe cztery Su-34M dołączyły do poprzedniej czwórki tej wersji, dostarczonej jesienią ubiegłego roku. Służą one wszystkie w trzecim i ostatnim dywizjonie 227 pułku lotnictwa bombowego, który jest obecnie wydziela swoje samoloty do agresji na Ukrainę, ale jest jednocześnie przezbrajany na ten typ. Su-34M zastępują tam Su-24M2.

W porównaniu z dotychczasowa wersją Su-34, Su-34M różni się możliwością podwieszenia nowej generacji zasobnika celowniczego, radiolokatora Kopio-DL skanującego tylną półsferę samolotu i ostrzegającego przed zbliżającymi się do samolotu rakietami przeciwnika i automatycznie odpalającego w razie potrzeby aktywne środki samoobrony. Zmodernizowane zostały też pokładowe systemy elektroniczne umożliwiające użycie broni precyzyjnej a także wyposażenia rozpoznawczego. Dzięki temu Su-34M może być po odpowiednim doposażeniu być używany jako maszyna rozpoznawcza, walki elektronicznej albo klasyczny bombowiec.

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. bubab1983

  Część 2. Po drugie, żaden z seryjnie produkowanych F-111 nie posiadał możliwości przenoszenia pocisków powietrze - powietrze, ani AIM-9, ani AIM-7. DOUCZ SIĘ. Po trzecie. Co ty porównujesz? Su-34, samolot konstrukcyjnie wywodzący się z końcówki lat siedemdziesiątych do F-35, samolotu piątej generacji? Tak że mam dla ciebie taka radę. Jeżeli już tak bardzo chcesz zaistnieć i sobie potrollować, to przynajmniej troszkę się doucz, żeby tak łatwo nie udowadniali ci twojej niewiedzy. Migłbym poświęcic chwilę i wytłumaczyc tobie jakie są zalety i wady takiego układu kabiny w bombowcu taktycznym, ale to strata czasu, bo zapewne nie masz pojęcia o znaczeniu tak podstawowych terminów jak HOTAS czy WSO. Więc żegnam.

 2. bubab1983

  Część 1. Anty 50 cali. Po pierwsze. Ten biały pocisk o którym tutaj wypisujesz, to R-27. Gdybyś miał jakąkolwiek wiedzę to wiedział byś, że jest kilka wersji tego pocisku. R-27R/ER naprowadzanie półaktywne radiolokacyjne, R-27T/ET naprowadzany termicznie, R-27P/EP - z głowicą pasywna, naprowadzany na wiązkę promieniowania radarowego wrogiego samolotu, Su-34 to bombowiec taktyczny a nie myśliwiec przewago powietrznej, ma tylko zdolność atakowania celów powietrznych w samoobronie. CDN.

 3. Anty 50 C-cali

  Czyli jednak wmontowali Ten radar do "dzidy" od "dupu" strony?! Daleki Lepszy - pewnie - od tego jaki sprzedali Hindusom! Do obserwacji w przedniej sferze, a Ci rzucili TO przeciw ----F-16 . Pakistanu. Skutek znany, z wojny zimowej, niedawno.....Pilot zestrzelonego, Bezspornie!.Bizona schwytany po wrogiej stronie, spornej Bliskiej "Z"agranicy. ( Pytanko : GDZIE wielozadaniowy Su-per-30 Mki do przewagi powietrznej wywalczania!!???, secundo : dlaczego do przeciw celom naziemnym mirage2000 z zasobnikiem celowniczym - z Izraela.....). A - DLaczego piloci - 34, OBOK siebie, jak w kowbojskim F-117----z lat 70 tych(!) DLa wymiatania, palcami po skomplikowanym kokpicie?? W f-35 wystarcza 1 pilot.......

  1. kaczkodan

   F-15EX też jest 2 osobowy, bombowce są z reguły 2 osobowe. To się przydaje, bo załoganci mogą się przygotowywać do misji niezależnie ucząc różnych rzeczy. W przypadku Su-34 siedzenia obok siebie dają dostęp obu pilotom do wszystkich urządzeń bez potrzeby duplikowania aparatury.

  2. Valdore

   @kaczkodan, oczywiście ze urządzenia i wskaźniki muszą być zduplikowane w Su-34.

  3. Artarmar

   Sam podałeś przykład.. To jak siedzą wpływa na ich współpracę. Gdy jeden za drugim, każdy ma osobne zadanie i brak możliwości niewerbalnego kontaktu oddziaływania, gdy siedzą obok siebie to już występuje naturalnie. Co wynika...? Gdy mają podzielne zadania łatwiej się skupić, pilot aby dowieźć ładunek za wszelką cenę, drugi dostarczyć. Mniejsza przeżywalność, większą szansa wykonania zadania. Gdy siedzą obok siebie, w niebezpieczeństwie jest szansa że drugi pilot skupi się na pomocy pierwszemu, nawet z Glass cockipt nie patrzysz w dwie strony. Jako następca su-24 sprawdza się idealnie (współpraca przy nie kierowanych pociskach) i w strefie walk. Sprawdza się także to przy bombowcach, f-117 gdy był wprowadzany czy liniach pasażerskich. Jako bombowiec średniego stopnia... Ważniejsze jest nawet za stratę wykonać zadanie (zniszczenie sztabu, etc) tutaj styl hunter-killer

 4. Ralf_S

  Ciekawe, czy ten automat działa tak samo, jak ten w Su-35, co wystrzelił flary podczas startu, po opromieniowaniu przez radar lotniskowy :] Zakończyło się to katapultowaniem pilota i rozbiciem samolotu: https://defence24.pl/technologie/wrak-su-35-odnaleziony-blad-czlowieka-kosztowal-rosjan-sprawny-samolot-analiza

  1. Smuteczek

   To był przecież błąd pilota

 5. Autor Widmo

  SU-34M spada jak każdy inny SU-34.

 6. cywilnycywil

  Co by nie było nowe w Rosji - to system operacyjny wciąż ten sam: "Rewolucja 1917". Ta sama bolszewicka mentalność, te same bolszewickie cele, te same bolszewickie metody. Tylko narzędzia inne. I trudno uwierzyć, że to kiedykolwiek się skończy. Rosja to Rosja.

  1. Koro

   Niestety.. Masz rację

 7. Tomcat

  wypruli trochę elektroniki z ukraińskich pralek i cyk, mają cztery nowe bombowce

 8. vivek

  Ale bzdury Rosyjska cywilizacja

 9. piotr04

  PPZR Piorun czeka :)

 10. GB

  Nowa czy nie nowa, a w Ukrainie te samoloty głównie używają broni niekierowanej.

 11. Orel

  Rozumiem że nowa wersja to lite niczym osobówki okrojone z elektroniki bo brakło?

Reklama