Reklama

Siły zbrojne

Rosja wprowadza zmodernizowane bombowce Su-34M

Su-34 z zasobnikami Chibiny. Fot. mil.ru
Su-34 z zasobnikami Chibiny. Fot. mil.ru

Pierwsze zmodernizowane bombowce Su-34M wejdą do służby do końca 2021 roku – podało rosyjskie ministerstwo obrony. Od konstrukcji wywodzącej się z czasów ZSRR odróżniają liczne zmiany awioniki i systemów elektronicznych, zainstalowanych na pokładzie maszyny, jak i podwieszanymi zasobnikami do prowadzenia walki elektronicznej.

Jak czytamy z komunikatu rosyjskiego ministerstwa obrony, do końca 2021 roku do służby w mieszanym pułku lotnictwa Centralnego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Obwodzie Czelabińskim wejdzie osiem bombowców Su-34M. Będą one wyposażone w zasobniki rozpoznawcze.

Wielozadaniowe bombowce Su-34 zostały opracowane na bazie myśliwca Su-27 na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Związku Radzieckim, aczkolwiek do uzbrojenia sił powietrznych Federacji Rosyjskiej weszły dopiero w 2011 roku. Są one produkowane w Nowosybirskich zakładach lotniczych (NAZ) im. Czkałowa. Łącznie dostarczono do tej pory 124 bombowce.

Przenoszą one do 8 ton różnego rodzaju uzbrojenia, tudzież bomb, jak i rakiet klasy powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Maszyny mogą pokonać dystans do 4000 kilometrów, dzięki wsparciu samolotów tankujących. Rozwijają prędkość 1900 kilometrów na godzinę (1,6 mach). Dzięki dużej ilości miejsca w kokpicie piloci siedzą obok siebie, a do maszyny wchodzą od dołu.

W ubiegłym roku ministerstwo obrony poinformowało o zamiarze dokonania modernizacji tychże samolotów, bazując na doświadczeniach syryjskich, gdzie Su-34 są wykorzystywane od 2015 roku. Ogłoszono wtedy program Sych, mający w zamiarze dokonać modernizacji awioniki pokładowej, która znaczna część została opracowana na bazie mikroprocesora rosyjskiej produkcji Elbrus. Dużą zmianą było zamontowanie zasobników do prowadzenia walki elektronicznej.

Poza Federacją Rosyjską posiadaczem Su-34 będzie Algieria, która po ośmiu latach negocjacji w marcu br. zakupiła 14 bombowców, będąc zapewne pod wrażeniem możliwości tej maszyny. Pierwsze egzemplarze powinny trafić jeszcze w bieżącym roku, natomiast szkolenie pilotów jak i zakończenie dostawy przewidziano na lata 2022-2023. Najwidoczniej te afrykańskie państwo nie zniechęciło się kilkoma wypadkami z udziałem Su-34, które miały miejsce w ostatnich latach. W 2015 roku pojawiły się problemy przy lądowaniu, zaś później we wrześniu 2019 roku w powietrzu zderzyły się dwie nieuzbrojone maszyny, natomiast niespełna dwa lata później, w październiku 2020 roku, jeden z bombowców rozbił się na Dalekim Wschodzie. We wszystkich zdarzeniach załoga nie odniosła większych obrażeń.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama