Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska "nieprzenikniona kopuła OPL" nad Morzem Czarnym

Autor. mil.ru

Rosja wzmacnia obronę przeciwlotniczą Południowego Okręgu Wojskowego, tworząc nowe jednostki uzbrojone w najnowsze artyleryjsko-rakietowe systemy przeciwlotnicze Pancyr-S. Ma to być odpowiedź na zwiększenie zagrożenia w tym rejonie, np. ze względu na zakup przez Rumunię systemów HiMARS oraz wzmożoną obecność okrętów i lotnictwa NATO na Morzu Czarnym.

Reklama

Jak informuje dziennik „Izwiestia" decyzja o utworzeniu nowych jednostek i pododdziałów mobilnej rezerwy obrony przeciwlotniczej w Południowym Okręgu Wojkowym zapadła już w Ministerstwie Obrony Narodowej Federacji Rosyjskiej. Uznano bowiem ten okręg za równie ważny i obciążony jak Zachodni Okręg Wojskowy. Wśród uzasadnień przede wszystkim pojawiają się głosy o zagrożeniu ze strony lotnictwa NATO z rejonu Morza Czarnego a także Śródziemnego. Zwrócono również uwagę na rosnące nasycenie systemami bezzałogowymi, amunicja krążącą i kierowanymi pociskami rakietowych systemów artyleryjskich, takich jak wyrzutnie HIMARS które niedawno pojawiły się w Rumunii.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Co interesujące, w Południowym Okręgu Wojskowym, do którego zalicza się oprócz terenów graniczących z Ukrainą również Krym oraz Kaukaz, od pewnego czasu prowadzone są intensywne szkolenia istniejących jednostek uzbrojonych w systemy Pancyr-S. Dotyczy to zarówno formacji liniowych jak i rezerwowych. Co równie istotne, oprócz samego zwalczania celów powietrznych, zarówno za pomocą broni lufowej jak i rakiet, duży nacisk kładzony jest na przemieszczanie się i obronę przed atakiem jednostek naziemnych przeciwnika. Armaty automatyczne kalibru 30 mm są bardzo skuteczne przeciw większości pojazdów opancerzonych i nieopancerzonych oraz piechocie przeciwnika. W ubiegłych latach prowadzono już na poligonach ćwiczenia w zakresie przemarszu w chronionej kolumnie i odpierania ataku „dywersantów" przez systemy Pancyr-S.

Systemy Pancyr-S i ich wersje rozwojowe są uzbrojone w 12 pocisków przeciwlotniczych i dwie podwójne armaty automatyczne kalibru 30 mm w wierzy osadzonej na ciężarowym samochodzie terenowym Kamaz w układzie 8x8. Na wieży znajdują się oprócz uzbrojenia również radiolokacyjne i optoelektroniczne systemy naprowadzania i wykrywania.

Jednym z podstawowych zadań systemu Pancyr jest zwalczanie celów takich jak śmigłowce i bezzałogowce, w tym maszyny uderzeniowe i amunicja krążąca, jednak doświadczenia m. in. z Syrii sugerują ich niedostateczną skuteczność przeciw celom tego typu . Spowodowało to wprowadzenie wersji Pancyr-S1M która ma podwyższoną skuteczność systemu wykrywania i naprowadzania na maszyny o niewielkim przekroju radarowym lecące na małej wysokości, co było pewną słabością systemu nastawionego dotąd raczej na zwalczanie konwencjonalnych celów na maksymalnym dystansie i pułapie. Podniesiono też odporność systemu na zakłócanie i możliwości wykrywania celów o obniżonej sygnaturze.

Czytaj też

Jak przekonuje producent, oprócz bezzałogowców system w najnowszej wersji może zwalczać pełną gamę celów, w tym rakiety ziemia-ziemia, pociski manewrujące a nawet balistyczne. Na uzbrojenie systemu Pancyr-S1M wprowadzono też nowy pocisk o zasięgu zwiększonym z 20 do 30 km i pułapie podniesionym o 3000 m, czyli do 18 tys. m. Posiada on też większą głowicę bojową, ale przede wszystkim ma osiągać prędkość pięciokrotnie wyższą od dźwięku, dzięki czemu szybciej trafia w cel, nawet na maksymalnym dystansie.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Gnom

  Obyście mieli racje co do zdolności i jakości ruskiej OP gdyby nie daj Boże przyszło co do czego, obyście mieli ....! Raczej jednak zastanówcie się skąd taki nacisk w ostatnich 2-3 latach na szybką modernizację środków walki elektronicznej i przeciwdziałania oraz zwalczania OP w USA. i Izraelu. To zapewne efekt "wielkiej plamy" rosyjskich i chińskich systemów w konfliktach lokalnych, zapewne ....!

  1. Valdore

   Gnomie, znowu... Ale dla twojej zerowej wiedzy: systemy zwalczania OPL rozwija się i modernizuje cały czas, wiem ze dla ciebei to rzecz nie do pojęcia ale tak jest na swiecie. A rosyjskiej produkcji OPL skompromitowała się wielokrotnie w Syrii Libii i Karabachu. I to nei USA i Izrael ale własnei Rosja najintensywniej próbuje temu zaradzic choc wychodzi jej to średnio.

  2. HeHe

   To nie rosyjska ale amerykańska OPL skompromitowała się Davienku "broniąc" rafinerii w Arabii Saudyjskiej.

  3. Valdore

   @Hehe, no to cos nowego w twoich urojeniach: Crotale i Skyguard systemami z USA:)) czego to sie człowiek od prymitywnego rustrolla nei dowie:)

 2. Bryxx

  Mam nieodparte wrażenie, a nawet pewność że część osobników wyśmiewająca tutaj rosyjskie możliwości robi to za rosyjskie pieniądze. Nie pierwszy to przypadek w historii kiedy lekceważenie bywa przyczyna zguby. Intencje innych śmieszków pozostawię bez analizy.... z litości. Tak z innej beczki to patrząc na obecną sytuacje i miotanie się naszych rządzących zrozumiałem jak tak potężne państwo jak było nasze tak łatwo upadło i dało się rozebrać a wręcz samo w tych rozbiorach(mam na myśli część "obywateli" tego państwa" i niby obywateli a funkcjonariuszy innego tworu) pomagało. Nawet odpowiednio rozpoznać i sklasyfikować zagrożeń nasi rządzący nie potrafią. Natomiast sprzedawanie naszego kraju przychodzi bardzo łatwo niektórym.

 3. Tani35

  Ruska armia dostaje rocznie 20 pojazdow tego typu wiec musi gdzies je rozlokowac. Najczesciej chronią stanowiska ogniowe s-300/400/500. Klienci są wiec idą także na eksport.

 4. Sailor

  Jeżeli to taka sama "kopuła" jak nad Syrią to spoko.

  1. HeHe

   Spoko. Ta nad Syrią skutecznie uniemożliwiła operowanie w jej przestrzeni powietrznej żydowskiego lotnictwa i zmusiła je do atakowania celów jedynie z nad Wzgórz Golan i z nad Libanu. Pisano o tym parokrotnie na D24.

  2. Piotr Skarga

   He he. Ta nad Syria nie uchroniła nawet ich własnego lotniska przed "śmieciowymi" dronami składanymi najwyraźniej przez syryjskie dzieci patrząc po ilości taśmy klejącej. Więc spokojnie możesz darować sobie rosyjska propagandę. O beznadziejności Pancyrów pisano nawet w Rosji. Tam widocznie ciebie nie czytają. Ps. Pancyry "błysnęły" też w Libii, gdzie były najczęściej niszczonymi z powietrza systemami .....przeciwlotniczymi. He He! Ale o tym to Ty nie czytałeś , choć pisano o tym na Def24!! He he?

  3. Rus (dałn)ol

   Czyli w sumie nie zrobiła nic, tylko zmieniła strategie ataku. Hahahaha. Zresztą Izrael nie atakuje rosyjskiej OPL. Pomysł jaka zrobili by z niej jatkę gdyby chcieli ją wyeliminować :D.

 5. Greg

  Buahahahahaha ! Nieprzenikalna Buahahahaha!

Reklama