Reklama

Geopolityka

Przeciwlotniczy Pancyr zdobyty, polowanie trwa

Pancyr Fot. Vitaly V. Kuzmin CC BY-SA 4.0
Pancyr Fot. Vitaly V. Kuzmin CC BY-SA 4.0

Siły, wspieranego przez Turcję i Włochy, libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) odniosły wielki sukces, kiedy udało im się zdobyć bazę lotniczą kontrolowaną wcześniej przez Libijską Armię Narodową gen. Chalifa Haftara. Wśród zdobytego sprzętu składowanego w bazie znalazł się wóz rakietowy systemu Pancyr-S1, prawdopodobnie w dobrym stanie technicznym.

Rosyjskie zestawy rakietowo-artyleryjskie Pancyr-S1 pojawiły się w Libii w 2019 roku. Powszechnie podaje się, że jest ich co najmniej kilka. Dostarczyły je Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zamówiły 50 systemów i 1000 pocisków dostarczone w latach 2009-2013. ZEA są uważane za państwo najbardziej wspierające stronnictwo gen. Chalifa Haftara. Obok Pancyrów-S1 dostarczyły mu m.in. także chińskie bezzałogowce klasy MALE typu Pterodactyl (Wing Loong).

Do zdobycia zestawu doszło w czasie ataku sił GNA na bazę lotniczą al-Watija. Najprawdopodobniej Pancyr-S1 wjechał do schronu w celu uniknięcia ostrzelania z powietrza. Schron został następnie trafiony rakietą, prawdopodobnie przez turecki BSP Bayraktar TB-2. Pocisk przebił się do środka, ale nie trafił bezpośrednio w system OPL, a w stojącego obok „technikala”, który uległ zniszczeniu. Zestaw został unieruchomiony, ale odniósł niewielkie uszkodzenia

Zajście to miało miejsce 16 maja, a do zdobycia bazy doszło dwa dni później. Pancyr pozostawał przez ten czas w hangarze niesprawny, za to prawdopodobnie z wyrzutniami pełnymi rakiet. Po przecięciu ośmiokołowej ciężarówki Man-SX 45, z posadowionym na niej systemem (dokładnie na takiej platformie kupiły Pancyry ZEA) wzięła udział w paradzie, jako trofeum, a następnie zniknęła, prawdopodobnie przewieziona w bezpieczne miejsce celem zbadania.

Informacje na temat właściwości Pancyrów-S1, będących pogromcami lotnictwa GNA, a przede wszystkim tureckich bezzałogowców, których zestrzeliły już nawet kilkanaście, będą bezcenne dla rządu w Trypolisie i jego sojuszników. Danymi na jego temat mogą zainteresować się także inne państwa, w tym nawet Amerykanie. System jest uważany bowiem za jeden z bardziej udanych w ofercie rosyjskiej i jest to rozwiązanie krótkiego zasięgu, czyli klasy która w USA jest dopiero rozwijana.

Fakt eliminacji Pancyra-S1 nie jest wielką sensacją, jako że padały już one ofiara lotnictwa w Syrii, ale także w Libii. Przełomowe może się za to okazać jego zdobycie. W Libii trwa obecnie swoiste polowanie na Pancyry Haftara. Jeden zestaw został zniszczony jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, ten zdobyty obecnie to drugi przypadek, a w tym samym czasie koło Syrty zniszczony został także trzeci zestaw, trafiony w trakcie przewożenia go na niskopodłogowym zestawie transportowym.

Reklama

Komentarze (47)

 1. Derwisz

  Koledzy NIC się nie stało Nowa partia płynie z emiratow Ale po co? Wspierać ruskiego watazke?

  1. Paragraph23

   @Derwisz Oczywiście, lepiej wspierać "bractwo muzułmańskie" . ps. Nie "ruski" ale raczej amerykański..

  2. Roman

   Przypomnę bo pewnie nie wiesz że ZEA to jeden z największych klientów amerykańskiej zbrojeniówki...

  3. Davien

   I rosyjskiej jak widac tez. Bo chyba nie twierdzisz ze te Pancyry kupili w USA??

 2. Roman

  Ale zaszedł im za skórę skoro chwalą się że go zdobyli... No cóż teren Afryki to miejsce gdzie najwięcej zarabiają amerykańskie firmy zbrojeniowe a senat US tylko marzy o kolejnym miesiącu walk bo kasa idzie. No i mamy Rosjan w znacznie mniejszym stopniu sprzedającym w ten region ale jedno bez drugich żyć nie mogą.

  1. Davien

   Jak na razie to Pancyr zalazł za skóre ale Rosjanom bo reszta traktue go jak ruchomy cel:) Ale kazali usprawiedliwiac kolejna kompromitacje to dwoisz się i troisz:)

  2. Paragraph23

   @Davien Zarzucasz kłamstwo Autorowi artykułu, który także wskazał "Pancyr" jako pogromcę określonego typu statków powietrznych, czy tylko nie doczytałeś Artykułu, który tak intensywnie komentujesz ?

  3. Rataj

   no nie przesadzaj ZEA przekazalo im 5 zestawow stracili juz 3 a zestrzelili 17 bezzalogowcow roznych typow,,zeby byc ekonomiczny to powinien zadac straty przynajmniej wielkosci wlasnych kosztow,, to tu masz niecale( moze jeszcze zestrzela cos) 6 bezzalogowcow na strate 1 pancyra,,troszke wysokie koszty, jezelitylko jedna rakieta kosztuje 40% wartosci bezzalogowca

 3. agat

  Wyglada na to ze ten system ma najszybszy czas reakcji ze wszystkich systemow OPL na swiecie - zdazy sie schowac w schronie, jak go ma.

  1. Rataj

   najlepsze stwierdzenie--schowal sie w schronie przed atakiem lotniczym

 4. michalspajder

  O, to juz nie tylko Turcja wspiera GNA, ale takze Wlochy. Ich tez wykluczamy z NATO???

  1. Orthodox

   Francja też wspiera jedną ze stron.

 5. Pirat

  « Fakt eliminacji Pancyra-S1 nie jest wielką sensacją, jako że padały już one ofiara lotnictwa w Syrii, ale także w Libii. » Widzę że system już się sprawdził w warunkach bojowych jako bezużytecznym celem dla lotnictwa przeciwnika.

  1. 1stCav

   Kurczę muszę odszczekać to co wielokrotnie tutaj pisałem wyśmiewając się z ruskiej techniki wojskowej:( Jednak system przeciwlotniczy chowający się przed atakiem z powietrza do schronu faktycznie nie ma analoga w mirie, i jest to niepodważalna przewaga nad resztą świata :( Jak to lubi pisać jeden z tutejszych towarzyszy "pozamiatali":(

  2. Ni

   Zgadza się, zwłaszcza, że jest on przeznaczony do niszczenia obiektów, które atakują z powietrza. Anałogow niet.

 6. Stirlitz

  i jak zwykle to wszystko wyczytałeś w sputniku? ;)

  1. ?

   akurat to opisuje „The New York Times”

  2. !

   A w jakiej alternatywnej rzeczywistości ?

  3. !

   Raczej russia today

 7. Tomasz33

  "Najprawdopodobniej Pancyr-S1 wjechał do schronu w celu uniknięcia ostrzelania z powietrza". Nie mam pytań:)

  1. o co kaman?

   O tym samym pomyślałem. Jak wielkim zaufaniem żołnierze muszą darzyć ten system przeciwlotniczy, skoro przy ataku z powietrza jedyną racjonalną decyzją jest schowanie zestawu do schronu.

  2. "Był wyłączony"

  3. z kontaktu :P

 8. łysina Lenina

  Emiraty kupiły pancyry a to jest równoznaczne z tym że USA wszystko wiedzą o tej broni. Powinno dotyczyć to też państw NATO (Turcja i Włochy).

  1. antyDavien

   ten Pancyr to już piew przeszłości, to jedne z pierwszych wersji które mają się już nijak w porównaniu do obecnych ..... oczywiście piszę tu o elektronice a nie o technicznych rozwiązaniach ....

  2. ruski stek bzdur...

   Hahaha... elektronice opartej na lampach ?

 9. WiewiorkiBobry

  "w tym nawet Amerykanie" - nie no, powaznie? Nawet, a nie przede wszystkim oni, oraz kluczowi sojusznicy, ktorym placa za przyjazn? ;)

 10. Lekarz

  Do wszystkich dumajacych poniżej-daj nam panie taką technologię, może wreszcie ktoś, coś od nas kupi... Zobaczmy co my posiadamy a potem ewentualnie róbcie bekę z innych...

  1. Davien

   No jak w Rosji nie macie nic lepszego od Pancyra to....

  2. Roman

   Davien poczytaj artykuł o AMERYKAŃSKICH BOMBACH ZABIJAJACYCH CYWILI W JEMENIE. Po tym coś napisz. Artykuł wisi na Onecie.

  3. Wania

   Tak towarzyszu. Pan da. Za chwilę będzie Wisła.

 11. dywersant

  Ciekawe, czy wersja eksportowa jest uboższa od wersji używanej przez Rosjan. Jeśli chodzi o taktykę zwalczania Pancyrów to zachód już ma szeroką paletę danych łącznie z przejętą samą wyrzutnią, czy Izraelskimi doświadczeniami bojowymi. Daje też to pogląd na potencjalne możliwości przetrwania zbliżonej klasy nowoczesnej wyrzutni przeciwlotniczych na współczesnym polu walki. Świetna możliwość analizy, nie tylko dla Rosjan, którzy są zmuszani do rozwijania i unowocześniania własnej konstrukcji, ale przede wszystkim dla krajów zachodnich. Tak na marginesie wojna w Libii jest świetną okazją do przyjrzeniu się taktyce wykorzystania dronów, ich wykrywania, oraz zwalczania.

  1. fifi

   Tak przy okazji,tej świetnej,na wojnie giną ludzie.A akurat ta wojna,to pokłosie działań tak zwanej społeczności miedzynarodowej.

  2. Davien

   Wersja eksportowa jest taka sama jak rosyjska.

  3. Tani

   Davien nie plywaj najpierw bylo 50 dla ZEA a potem dopiero dostali inniczyli MO Rosji. Ten system jego produkcje sfinansowali ZEA. Tego rosjanie nie kryli i nie kryja. Rzad Rosji czyli MON kupil gotowy system na rozwoj ktorego nie dal rubla. Podobnie jest z tzw Terminatorem. To jest prywatna inicjatywa producenta ktory dal ten system do Syrii bo chce go sprzedac. Po prostu szuka klienta. Rosyjska wersja jest inna bo zobacz zdjecia ten system wyglada inaczej sa zdjecia porownaj i pisz . Bo jak piszesz ze to jest to samo to nie jest to samo. To jest jak z F-16 naszego i izraelskiego lotnictwa. Wygladaja podobnie a to sa calkiem inne samoloty

 12. grega

  Przynajmniej stoi w garażu ( może kiedyś być potrzebny). Przypomnę jak amerykański Patriot chronił Arabii Saudyskiej przez średniowiecznymi zacofanymi rakietami irańskimi i był ślepy i bezsilny bo niby patrzył w inną stronę...

  1. Davien

   Powiedz to ponad 120 rakietom balistycznym zestrzelonym przez Patrioty w AS i Jemenie:))

  2. ktos

   oj cos zle ze sputnika przepisales. Patriot stal kilkaset km dalej bo nikt nie zakladal ze bedzie potrzebny w miejscu w ktorym nastapil atak.

  3. Dawo

   Nawet na sputniki takich bzdur nie wypisywali.

 13. andys

  "Wśród zdobytego sprzętu składowanego w bazie znalazł się wóz rakietowy systemu Pancyr-S1, prawdopodobnie w dobrym stanie technicznym." Co znaczy brak precyzji w podawaniu informacji ! Zdobyto "wóz rakietowy Pancyr-S1", znaczy to tyle , moim zdaniem, ze zdobyto samochód transportujacy amunicję. W zestawie jest taki pojazd, wg informacji na stronie producenta (kbptula.ru), po angielsku nazwany jest "transporting-loading vehicle" - jest tam i fotografia , pojazd przewozi 24 rakiety i 24 pojemniki na amuncję do działek.

  1. Davien

   Andys juz skończ sciemiac bo zdobyto system Pancyr S1 pchodzacyz ZEA

  2. Lord Godar

   Transportowy lub załawodczy to by był pojazd pomocniczy , a w tym przypadku rakietowy oznacza pojazd bojowy towarzyszu ...

  3. Dawo

   Zwał jak zwał. Przechwycono wyrzutnie. Są już jej zdjęcia w internecie. Ma być wystawiona na aukcje - ale będzie bitka :)

 14. Bogdan

  Po prostu TB2 Bajraktar rules!! TB2 5: Pancyr-S1: 0 ...

 15. Szach mat w jednym ruchu

  To nowa taktyka w razie naloty chowamy się i udajemy,że nas nie ma! Rosjanie dopracowali to do perfekcji w Syrii ! Prekursorem było s-300,400 i 500 !

  1. Mat elementarny

   Najlepiej rzeczoną taktykę opanowali Amerykanie i ich usłużni poplecznicy, którzy jak przegrywają, to udają w sposób nieudolny, że ich tam nigdy nie było. A tak przy okazji zapytam, czy rusofobek w ogóle jest w stanie odróżnić rosyjskie systemy obrony powietrznej? Pytanie z oczywistych względów ma charakter retoryczny...

  2. Gwałt na twojej królówce :P

   Jeszcze lepszą rzeczoną taktykę opanowali ruscy intamniety, najlepszy przykład przemielenia mięsa do którego ojczyzna nie chciała się przyznać, jest atak na pola roponośne w Syrii :) A co do ruskich systemów OPL, to jest poważny portal, zabawki i złom jest na sputniku :P

  3. Blob

   A po co odróżnić skoro żaden dobrze nie działa?

 16. King

  "jeden z bardziej udanych w ofercie rosyjskiej" nie może pochwalić się zwycięstwami tylko samymi stratami. Brawo!

  1. czytelnik D24

   No właśnie bo te mniej udane nie dojadą nawet do hangaru.

  2. master King

   naprawdę to może poczytaj ile dronów tureckich spadło na terytorium Libii, to dlatego właśnie jest polowanie na Pancyry bo ponad 20 dronów jest już przez nie odstrzelonych ....

  3. Davien

   Biorac pod uwage ze Baykaratów TB-2 spadło zaledwie 14 to cos ci zdecydowanie nei wyszło:)

 17. antyDavien

  Wcale się nie ma co dziwić, że jest polowanie na Pancyry kiedy te odstrzeliły Turkom ponad dwadzieścia różnej maści dużych dronów, a siłom narodowym kilka samolotów .... Pomimo, że to jedna z pierwszych wersji ze słabszym radarem i oprogramowaniem, Pancyr pokazuje klasę w OPL krótkiego zasięgu ...

  1. Wawiak

   Zapomniałeś o zestrzeleniu pierwszej Gwiazdy Śmierci bajkopisarzu...

  2. Kiks

   Faktycznie. Problem odstrzelić drona strzelając we wszystko co będzie leciało łącznie z ptakami.

  3. Davien

   A w jakim alternatywnym swiecie? Aha pancyr eksportowy i uzywany przez FR sa takie same:)

 18. Sam

  Ciekawe co mówią na ten temat w mediach Ruskich o ile wogole coś mówią w tym temacie.

  1. Lukluk2

   Dlaczego mieliby mówić o utracie przez jakieś państwo produktu który im sprzedali? Czy w USA mówili o F-35 który w Japonii zwalił się do morza??

  2. Davien

   I to całkiem wsporo więc juz skończ tak bronic Rosji Aha, dla twojej wiedzy nie ma eksportowej wersji Pancyra, Rosja uzywa takich samych zestawów jak eksportuje, czasy małpich wersji mineły bo nikt im ich dzisiaj nei kupi.

  3. Lord Godar

   Czasami wersje eksportowe są lepsze od rodzimych , bo kogoś stać na lepsze wyposażenie .

 19. Smuteczek

  Mimo wszystko jest to starsza wersja tego systemu. W Syrii o ile mi wiadomo maja juz zmodernizowane zestawy.

  1. Geo

   W Libii nie widzą celów wielkości drona, te w Syrii widzą już bociany, ale nadal nie widzą samolotów. Wot zagadka :)

  2. Tani

   Nie widza bo nad Syria samolotow nie ma. Jak bys mial zdjecie izraelskiego samolotu nad Syria to maszduzo kasy. Pisz na Twitter. Sami sie z toba skontaktuja, przeslesz im w niskim skanie i potem forsa. Agdybys mial fote tego izraelskiego Adira czyli F-35 co zderzyl sie z Bocianem to jestes bogaty. Ruscy tego szukaja bo chca wiedziec jak dziala s200 na Adiry

  3. AntyRus

   Jak to dobrze, że mamy tu aż tylu "szczerych obrońców" rosyjskiej techniki. Ich "naturalne" dążenie do "prawdy" aż bije z tych wszystkich postów.

 20. Dar 12

  Reklamy to Rosjanom to nie robi . Nasi naukowcy powinni popracować nad dobrym ciężkim dronem bojowym uzbrojony w nasze pociski różnego typu

  1. Coś się dzieje

   Politechnika Warszawska projektuje rodzinę ciekawego drona PW100. Wersja B o zasięgu 6500km, C nawet 8000km.

 21. R

  "Fakt eliminacji Pancyra-S1 nie jest wielką sensacją, jako że padały już one ofiara lotnictwa w Syrii..." nie wcale, za kazdym razem jak pokaza zniszczonego, czyli moze ze 4 sztuki, wsszyscy lacznie z Defence24 o tym pisza.

  1. S

   A wy za każdym razem piszecie, że załoga zła, atrapa, wystrzelał rakiety,albo był wyłączony.

  2. vvv

   dzis ustrzelono pancyna po srodku drogi w pozycji bojowej :) jest filmik jak pancyr zamienia sie w kupie nie miejut analogow zlom

  3. R

   Darujmy sobie stwierdzenie "wy" prawda jest taka, ze zniszczono pare sztuk i tyle, jak Irackie Abramsy odpadaly jeden za drugim to tu tez amerykanscy obroncy z Montany wypisywali komentarze, ze to wina zalogi a to eksportowa wersja itp itd.

 22. Skif

  Potwierdzono już zniszczenie kolejnego Pancyra w tej samej bazie. Szczątki znaleziono w zawalonym schronie.

 23. Towarzysz Polak

  Putin rozdaje prezenty technologiczne całemu światu, miło z jego strony, ale tak na poważnie to jeśli pancyr to udany system to wysyłanie go w takie rejony przez Rosjan świadczy że jest całkiem średni czy nawet słaby bo w innym przypadku nie wpychali by go gdzie się da.

  1. Lukluk2

   To wersja eksportowa. Produkuje się ją na eksport. Przechwycenie jej ma się nijak do technologii rosyjskich zestawów. Tak samo z tureckimi S-400 to nie to samo co rosyjskie.

  2. bender

   Napisano w artykule, że ten akurat egzemplarz zapewne pochodzi z ZEA. Skoro tak, to ciekawe, czy Rosjanie nie mają klauzuli zabraniającej reeksportu broni, pozwolili na reeksport czy zostali olani przez Szejków w ich własnym stylu, że nie było żadnego reeksportu a w ogóle to ich tam niet. Pancyr S-1 nie jest tak doskonały jak go malują, ale może być groźny. Przynajmniej ma taki potencjał. Natomiast w opisywanym starciu Turcy mają zaskakująco dobre rozeznanie w sytuacji. Być może stoi za tym włoskie wsparcie. Korzystając z konstelacji COSMO-SkyMed mówią Turkom gdzie szukać celu, a dalej drony albo ich operatorzy już sobie radzą.

  3. T7g

   O tak na pewno, sprzedają złom który nie działa a super nowoczesne i działające są w Rosji... sa mega groźne i strasznie skuteczne.

 24. 7plmb

  Żeby tylko nie okazało się jak z MIG-25.Oczekiwano cuda wianków a po zbadaniu okazało się technicznym prymitywizmem.

  1. Wppr

   Bo tak jest - to jest złom

  2. Antex

   ale silnik miał dobry ...

  3. Davien

   I dopasowany do jednego zakresu predkości, do tego tak paliwozerny ze zasieg bojowy na naddżwiekowej to całe 277km. Ale tu akurat Rosjanei strzelili sobie w... bo USA tak podciągneło F-15 wierząc w rosyjską propagandę ze wyszedł najlepszy mysliwiec gen 4+.

 25. Widelec

  Jakby POPRAD dostał rakiety o przedłużonym zasięgu, to mógłby konkurować z PANCYREM

  1. Ktoś

   Jeśli Piorun 2, to będzie mu brakowało jeszcze kilkanaście kilometrów. Poza tym, pancyr to system artyleryjsko rakietowy, mający wbudowany radar, poprad nie. To zupełnie inne systemy.

  2. Extern

   Nie, Poprad to sprzęt do zasadzek lotniczych a nie do bronienia się przed wrogiem który zna naszą pozycję. To zupełnie inna klasa sprzętu. Próba wykorzystania Popadu w sposób który sugerujesz to przepis na porażkę.

  3. Davien

   Piorun 2 zasieg ok 12km, 57E6 zasieg 20km wiec jakei kilkanaście? Ale istotnie to dwa róznie pietra OPL.

Reklama