Reklama

Technologie

Pancyry strzelały do bezzałogowych śmigłowców w Serbii [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Podczas ćwiczeń Słowiańska Tarcza – 2021 w rejonie Belgradu współdziałanie w ramach jednolitego systemu obrony powietrznej trenowały systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S należące do rosyjskich i serbskich sił zbrojnych. Co ciekawe, podczas aktywnej fazy ćwiczeń prowadzono ogień do bezzałogowych śmigłowców systemu KBLA-IWT, który Rosjanie wprowadzili do służby w grudniu 2020 roku.

Należące do Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej zestawy Pancyr S2 powrócił 20 października z Serbii, po zakończeniu bilateralnych ćwiczeń, które obejmowały zarówno współpracę w ramach lokalnego systemu dowodzenia obroną powietrzną, jak też fazę poligonową, obejmującą również rakietowe i artyleryjskie strzelania do celów powietrznych i stacjonarnych.

Ciekawym elementem ćwiczenia, który pojawił się pod koniec pierwszej minuty oficjalnego filmu opublikowanego przez stronę rosyjska, jest użycie bezzałogowego śmigłowca należącego do systemu KBLA-IWT. Pod tym akronimem kryje się rosyjska nazwa  Kомплекс с Беспилотным Летательным Аппаратом – Имитатор Воздушных Целей - КБЛА-ИВЦ czyli System z Bezzałogowym Statkiem Powietrznym – Imitator Celów Powietrznych. Został on oficjalnie przyjęty na wyposażenie rosyjskich sił zbrojnych w grudniu 2020 roku i jest produkowany przez prywatną firmę Dinamika – AT.

W skład KBLA-ITW wchodzą stanowiska kontrolne o zasięgu 50 km oraz 300 kg bezzałogowe śmigłowce, napędzane silnikiem tłokowym i osiągające prędkość do 135 km/h. Ich bardzo uproszczona konstrukcja zapewnia relatywnie niski koszt, co jest istotne w przypadku tego typu „jednorazowego” sprzętu.

Podczas ćwiczeń, co dobrze widać na filmie, bezzałogowiec stanowił cel dla ognia prowadzonego przez systemy Pancyr-S z użyciem 30 mm armat automatycznych. Na nagraniu niestety nie widać, czy został również użyty podczas strzelania pociskami rakietowymi, co jest prawdopodobne. Systemy Pancyr-S są uzbrojone w 12 pocisków przeciwlotniczych i dwie podwójne armaty automatyczne kalibru 30 mm. Jednym z ich zadań jest zwalczanie celów takich jak śmigłowce i bezzałogowce, w tym maszyny uderzeniowe i amunicja krążąca, jednak doświadczenia m. in. z Syrii sugerują ich niedostateczną skuteczność przeciw tego typu celom. Może to być jeden z powodów wprowadzenia do eksploatacji takich bezzałogowców mających służyć do testów i szkolenia w zakresie zwalczania tego typu celów.

ReklamaReklama
 

Reklama

Komentarze (18)

 1. Andrzej

  WArto było by pokazac film jak nasi sprzelaja z ZSU23 i S60mm z jaką skutrecznoiscią ?

  1. Davien

   S-60 kierowane radarem były bardzo skuteczne w swoim czasie:) A co do ZSU-23/4 to zapraszam do obejrzenia Białej:)) Podobny jej system wygrał z Pancyrem w Indiach.

 2. MALAMUT

  Niestety ten film pokazał tylko nie najlepsze działanie tej maszyny...i nie o śmigłowiec mi chodzi. Rozrzut - gdzie popadnie. Bardzo kiepska z celność z działek. Przy nowoczesnych izraelskich dronach marne szanse na jakikolwiek sukces...chyba, że drony ISIS - wolne i chałupniczo wyprodukowane. Propaganda z tego filmu chyba coś nie wyszła....na dobre

  1. Davien

   Były pokazane nagrania z głowic dronów HAROP jak Pancyr rozpaczliwie próbuje go trafic po czym ginie w eksplozji HAROP-a. Wady Pancyra to słabiutki radar naprowadzania rakiet i rakiety wymagajace tego radaru, oraz kiepsko zaprojektowana i umieszczona optronika. Co ciekawe żadnych tych wad Rosjanie nie poprawili w zadnej wersji.

 3. ciekawy

  Coś kiepsko im to idzie. Jeden dron ledwie trafiony (bo nawet nie można powiedzieć o zestrzeleniu) wciąż opada o własnych siłach i to przy wystrzeleniu wiader amunicji. Swoją drogą zobaczcie jaki to coś ma rozrzut i to na tak krótkim dystansie. Nie dziwne że Panciry w Syrii i Libii padają jak kaczki.

 4. M

  Najpierw 3 rakiety które nie trafiły drona w zawisie. Potem kilkadziesiąt pocisków 30 mm i dron samodzielnie ląduje.. Kolejne kilkadziesiąt pocisków 30 mm w stojącego na ziemi drona - trafia JEDEN. Super sprzęt.

 5. observer

  Rozrzut tej armatki 30mm (a nawet dwóch sprzężonych) jest wręcz zastanawiający.

 6. dim

  A czy to jest możliwe technicznie, że Pancyry strzelają, czy mogą strzelać, jeszcze także amunicją, z magazynów ZSRR ? Pewnie nie na zagraniczne pokazy, ale tam u nich, ba szkoleniach wewnątrz F.R. ?

 7. Niuniu

  Właśnie ostatniej nocy kilka bezzałogowców zaatakowało amerykańską bazę w syryjskim Al-Tnaf. Żaden nie został przez amerykanów zestrzelony.

  1. w.

   może Rosja powinna sprzedac kilka Pancyrów do USA? W końcu biznes to biznes. A tak to wstyd dla Armii Imperium Amerykańskiego.

  2. Pirat

   Pancyr nigdy nic nie zestrzelił.

  3. Davien

   A te info o ataku to Sputnik czy SANA?

 8. tsah

  Lajcikowe strzelania poligonowe zdane na piątkę. Ale potem nadchodzi realny test Pancyrów w prawdziwej walce. I pała.

 9. Pilot

  « prowadzono ogień do bezzałogowych śmigłowców »  Powolny helikopter to rakiety z lat 60tych już mogły zestrzelić.

 10. ufo

  Amerykański Laser zestrzela drona w zasięgu 3-2 km)) rosyjski nowy pancerz w zasięgu 40 km

  1. Wertykul

   Gorzej, że Pancyr ma problem z trafieniem w cokolwiek. Nawet tutaj widać, że musieli posłać kilka serii, żeby uszkodzić takie prosty do trafienia cel. Widać też, że został został na tyle słabo trafiony, że jeszcze dał radę opaść prawie nieuszkodzony. Swoją drogą te śmigłowce to musi być niezły złom, skoro służą za cele.

  2. Antek

   Zobaczcie tak ok. 1:30 gdzie strzela Pancyr.....kilkadziesiąt metrów od nieruchomego celu stojącego na ziemi. Słabo z celnością.

 11. tut

  Po co oni strzelają do śmigłowca który stoi na ziemi? Rozumiem, że go trafili w powietrzu, nie lepiej było by go odzyskać?

  1. Bobek

   Nie stał na ziemi, tylko był przytwierdzony do wysokiego słupa aby mogli strzelać do góry. Po 15 minutowej nawale ogniowej udało się go strącić bez strat własnych. Tak więc ćwiczenia zakończone sukcesem.

  2. Lord Godar

   Widać jeszcze nie został w powietrzu trafiony na tyle skutecznie , że mógł bezpiecznie siąść na ziemi ...

 12. Pupu

  Podobno ten smiglowiec wisial w jednym miejscu przez piec minut . Dopier wtedy udalo sie go zestrzelic .

  1. Lord Godar

   Jak już wystrzelili wszystkie rakiety to dopiero dali mu radę z działek .

 13. Kacper

  Pancyry są groźne dla piechoty, podobnie jak Szyłki

  1. Lord Godar

   Dla ptactwa i okolicznych lasów , bo mało brakło i by tam coś spłonęło więcej .

 14. Niuniu

  A może zamiast kolejny raz zajmować się lądowym Pancyrem def24 opowie coś ciekawego o jego morskiej modyfikacji. Pancyr-M został w Rosji przyjęty chyba już oficjalnie do służby. Niedawno odbyły się w pobliżu Krymu rosyjskie ćwiczenia morskie w których głównym aktorem był mały okręt rakietowy właśnie wyposażony w system Pancyr-M. A w planach systemy te mają stanowić wyposażenie praktycznie każdego nawodnego okrętu FR. Ciekawe jak tam fachowcy def24 oceniają ich hipotetyczną skuteczność wobec naszych systemów rakiet przeciwokrętowych z których jesteśmy tak dumnii?

  1. Funklub Daviena i GB

   Podobnie jak wersji lądowej.

  2. Fan desantu z Pn koreańskich An2

   Polecam ci Wania coś z repertuaru Lady Pank, „Mniej niż zero”, lub „Zamki na piasku”

  3. Lord Godar

   A może "Kryzysowa narzeczona " ... z Chin ?

 15. były porucznik zmechu

  Celem dron poruszający się z maksymalną szybkością 135 km/h? A dlaczego nie balonik z ładunkiem? Było by jeszcze łatwiej :D

  1. Gnom

   A jak sądzisz, z jaką prędkością porusza się śmigłowiec kilka metrów nad ziemią lub większość dronów - sądzisz, że hiperosniczną?

  2. kapitan zmechu

   a z jaką szybkością latają drony z amunicją ??

  3. Ten co zniszczył Pancira w Syrii leciał trochę szybciej :)

 16. yaro

  Bezzałogowiec został zestrzelony z działek Pancyra co potwierdza ich skuteczność ...

  1. Kiks

   To, że coś strzela nie oznacza, że jest skuteczne.

  2. Fanklub Daviena i GB

   Całe szczęście, że NATO ma lepsze mobilne systemy tej klasy, prawda? To było oczywiście szydertwo, jakbyś nie załapał... D

  3. Gnom

   No nie przecież są pierwsze Strykery ...

 17. Paweł P.

  Happyendu nie pokazali...

  1. yaro

   Pokazali tylko znajdź cały film ...

  2. Towarzysz Wolf

   podeślij link w Olgino pewnie macie...

  3. yaro

   Nie, z Serbii jest.

 18. Miś

  Przepraszam do czego strzelali? Kluby modelarskie się zestresowały, a izraelscy piloci płaczą ze śmiechu.

Reklama