Technologie

Pancyry strzelały do bezzałogowych śmigłowców w Serbii [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Podczas ćwiczeń Słowiańska Tarcza – 2021 w rejonie Belgradu współdziałanie w ramach jednolitego systemu obrony powietrznej trenowały systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S należące do rosyjskich i serbskich sił zbrojnych. Co ciekawe, podczas aktywnej fazy ćwiczeń prowadzono ogień do bezzałogowych śmigłowców systemu KBLA-IWT, który Rosjanie wprowadzili do służby w grudniu 2020 roku.

Należące do Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej zestawy Pancyr S2 powrócił 20 października z Serbii, po zakończeniu bilateralnych ćwiczeń, które obejmowały zarówno współpracę w ramach lokalnego systemu dowodzenia obroną powietrzną, jak też fazę poligonową, obejmującą również rakietowe i artyleryjskie strzelania do celów powietrznych i stacjonarnych.

Ciekawym elementem ćwiczenia, który pojawił się pod koniec pierwszej minuty oficjalnego filmu opublikowanego przez stronę rosyjska, jest użycie bezzałogowego śmigłowca należącego do systemu KBLA-IWT. Pod tym akronimem kryje się rosyjska nazwa  Kомплекс с Беспилотным Летательным Аппаратом – Имитатор Воздушных Целей - КБЛА-ИВЦ czyli System z Bezzałogowym Statkiem Powietrznym – Imitator Celów Powietrznych. Został on oficjalnie przyjęty na wyposażenie rosyjskich sił zbrojnych w grudniu 2020 roku i jest produkowany przez prywatną firmę Dinamika – AT.

W skład KBLA-ITW wchodzą stanowiska kontrolne o zasięgu 50 km oraz 300 kg bezzałogowe śmigłowce, napędzane silnikiem tłokowym i osiągające prędkość do 135 km/h. Ich bardzo uproszczona konstrukcja zapewnia relatywnie niski koszt, co jest istotne w przypadku tego typu „jednorazowego” sprzętu.

Podczas ćwiczeń, co dobrze widać na filmie, bezzałogowiec stanowił cel dla ognia prowadzonego przez systemy Pancyr-S z użyciem 30 mm armat automatycznych. Na nagraniu niestety nie widać, czy został również użyty podczas strzelania pociskami rakietowymi, co jest prawdopodobne. Systemy Pancyr-S są uzbrojone w 12 pocisków przeciwlotniczych i dwie podwójne armaty automatyczne kalibru 30 mm. Jednym z ich zadań jest zwalczanie celów takich jak śmigłowce i bezzałogowce, w tym maszyny uderzeniowe i amunicja krążąca, jednak doświadczenia m. in. z Syrii sugerują ich niedostateczną skuteczność przeciw tego typu celom. Może to być jeden z powodów wprowadzenia do eksploatacji takich bezzałogowców mających służyć do testów i szkolenia w zakresie zwalczania tego typu celów.

ReklamaReklama
 

Komentarze