Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska obrona powietrzna pokonana. Uderzał HARM? [WIDEO]

Ukraiński Su-27
Ukraiński Su-27
Autor. Dave_S (CC BY 2.0)

W sieci pojawiły się nagrania przedstawiające uderzenie rakietowe na lotnisko. Jak się okazało po sprawdzeniu geolokalizacji było to rosyjskie lotnisko w Biełogrodzie, z którego korzystają od miesięcy Siły Powietrzne Federacji Rosyjskiej. Filmy te są dowodem na to, że legendarna rosyjska „bańka antydostępowa” sobie nie razi.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na filmie, który pojawił się w sieci 16 października, widać odpalenie dwóch pocisków ziemia-powietrze z pozycji naziemnej, w którą niemal jednocześnie uderza z powietrza pocisk, później w okolicy następuje druga eksplozja. Zgodnie z doniesieniami w okolicy znaleziono jakoby elementy rakiet typu HARM. Broń ta, służąca do niszczenia wykrytych radarów i naprowadzająca się na ich promieniowanie, została w tajemniczych okolicznościach zintegrowana z ukraińskimi samolotami.

Czytaj też

Lotnisko w Biełogrodzie jest wykorzystywane przez rosyjskie lotnictwo bojowe. Istnieją zdjęcia z lata br. z operującymi z niego samolotami pola walki Su-25. Na świeższych fotografiach widać było na nim kilka śmigłowców typu Mi-8, zasobniki z niekierowanymi pociskami rakietowymi do nich, bezzałogowiec rozpoznawczy i transportowiec wojskowy typu An-72.

Reklama

Brak dokładnych danych na temat strat zadanych w bazie w Biełogrodzie, jednak porażone zostały co najmniej dwa elementy systemu obrony powietrznej. Jednocześnie w tym samym czasie rosyjskie media informowały o porażeniu przez system S-300W4 dwóch ukraińskich maszyn które mogły brać udział w tym ataku. Jednym miał być bombowiec Su-24, a drugim myśliwiec Su-27. Maszyny te miały podejść do celu a następnie wykonać „górkę" (wznieść się) przed odpaleniem pocisków. W tym czasie rosyjski system miał je namierzyć i otworzyć ogień. Zgodnie z doniesieniami samoloty ukraińskie miały następnie zmniejszyć pułap i zacząć oddalać się do bazy, jednak zostały ugodzone ścigającymi je rakietami nad obwodem połtawskim. Oba zestrzelenie miały nastąpić w odległości 217 km od wyrzutni S-300, co stanowi rekord tego systemu. Z zestrzeleń nie ma jednak żadnych potwierdzających te rewelacje zdjęć czy nagrań.

Czytaj też

W tej sytuacji trudno jest wyrokować jak dokładnie przebiegała bitwa powietrza 16 października i kto był w niej zwycięzcą. Z całą pewnością jest to jednak element szerzej kampanii rosyjskiej mającej na celu zlikwidować ukraińskie zdolności do prowadzenia walki w powietrzu i prowadzenia skutecznej obrony przed środkami napadu z powietrza.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (4)

  1. Wania

    Jak im nie wierzyć. Z odległości 200 km , można namierzyć obiekt, gdy leci na wysokości ponad 1000 metrów. Patrząc na filmach na jakiej wysokości latają rosyjskie i ukraińskie samoloty (do 100 metrów) wywód rosyjskiej propagandy sam się broni.

    1. Merida

      I masz rację w100%. Ja też ruskim nie wierzą oni w swojej propagancie twierdzą że zginęło na wojnie 7 tys żołnierzy. Jak Ukraincow zabitych rannych poprostu wyeliminowanych jest 70 tys to ruskich razy 3 jak nie więcej.

  2. bubab1983

    Andee, swój komentarz odnośnie integracji HARM z MiG-29 napisałem w oparciu o kilka artykułów z polskiej i anglojęzycznej prasy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce w języku polskim lub angielskim "integracja MiG-29 z HARM". Jeżeli masz bardziej wiarygodne informacje lub informacje z pierwszej ręki, to je przedstaw.

  3. Valdi

    Przypomnijmy agm 88B HARM , z belką LAU118, leci do 48km Integracja że wszystkimi samolotami rodziny su i mig banalna

    1. Ernst Stavro Blofeld

      do 48km bua ha ha

    2. mick8791

      Banalne chłopcze to są Twoje komentarze i zamieszczane w nich namiętnie przedruki z Wiki! A tak poza tym to HARM nie lata z belką więc może naucz się prawidłowo konstruować zdania. A co do samej integracji to jednak nie jest taka banalna. Kilka lat temu była ćwiczona z naszymi Migami i zarzucona że względu na koszty.

    3. Valdi

      Kolega również coś palił 🌵🌵🌵 rozumiem że samolot leci poniżej horyzontu lokacyjnego ruskiej cywilizacji Czyli nisko pułap do 300 m W takim razie zasięg Agm 88 to 15km

  4. Chyżwar

    I pomyśleć, że integracja HARMów to nasza polska robota. Wychodzi, że czasem procentuje łączenie wschodu z zachodem. Koreańczycy też czasem tak robili. Tyle, że byli bardziej konsekwentni.

Reklama