Reklama

Siły zbrojne

Rosomaki sforsowały Zły Łęg. Wsparcie z ziemi i powietrza [WIDEO]

Fot. Mateusz Multarzyński/Defence24
Fot. Mateusz Multarzyński/Defence24

Jednym z ćwiczonych w trackie Defender-Europe 20 Plus elementów było forsowanie przeszkody wodnej przez pododdział piechoty zmechanizowanej na Rosomakach.

Rosomaki 12. Brygady Zmechanizowanej nacierały przy wsparciu śmigłowca wojsk lądowych (Mi-24), kompanijnego modułu ogniowego samobieżnych moździerzy Rak i amerykańskich sojuszników wyposażonych w bwp M2 Bradley. Scenariusz tego efektownego wizualnie, ale jednocześnie trudnego elementu ćwiczeń przewidywał odwrót pokonanego uprzednio przeciwnika i pozostawienie przez niego w obronie tylko pojedynczego plutonu. W tej sytuacji polski dowódca batalionu miał podjął decyzje o wykonaniu natarcia przez przeszkodę wodną za pomocą piechoty w Rosomakach.

Obrona została w dużej mierze obezwładniona ostrzałem przeprowadzonym przez śmigłowiec, Raki oraz rozmieszczone na przeciwległym brzegu Rosomaki i Bradleye. W czasie symulowanej walki dwa Rosomaki uległy „uszkodzeniom” i zostały doprowadzone na drugi brzeg w asyście łodzi motorowych z batalionu saperów, których zadaniem było m.in. ratowanie ludzi z wozów. Następnie – przy stale prowadzonym ogniu ubezpieczającym – kolejne plutony kołowych transporterów Rosomak przekraczały jezioro Zły Łęg. Łącznie przeszkodę wodną pokonało 16 Rosomaków – cztery z plutonu rozpoznawczego i 12 z kompanii piechoty zmechanizowanej. Jako ostatni rzekę przekroczył Rosomak WEM i PTS przewożąca opancerzonego Humvee.

image
Grafika: K. Głowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze (18)

 1. Ryszard 56

  A co sadzicie o Serbskim MRAP-M20 MILMAG?

 2. o.O

  Pierw okupacja kaplicy czeskiej,zły łeg,obysmy w przyszłosci sami przez przypadek nie zajeli Moskwy

 3. całe szczęscie

  tacy bojcy jak wy opuszczą pole walki po tygodniu jak socjaliści w 39. Wojna to nie bajka militarna w postaci gry komputerowej.

 4. Strateg

  Co roku te same manewry... Ustka Newa i 60mm plot... rosomaki... bida straszna...a może by tak ćwiczyć ostrzał Krabów celów nawodnych w ruchu ...Kryli...których nie ma... artylerii ciągnionej 155mm której nie ma... wersje że most został przerwany...ostrzałem... ostrzał natarcia czołgów zaskoczonych rosomaków z ppk rosomaków...których nadal nie ma... ostrzał piechoty przez raki z systemu WB i rozpoznania dronów których u nas nie ma a mają Amerykanie kupione od nas... A no i wsparcie śmiglowców wsparcia których nie ma i szturmowych MI24 których uzbrojenia ppanc nie ma... Mamy defakto gołe uzbrojenie z.lat 60-80 i nie pełne 25% współczesnego...bo dialogi trwają...15 lat hmmm... dialog i analityczno koncepcyjne prace nie kosztują a tworzą iluzję wytężonej pracy Syzyfowej

  1. mobilny

   .....Wazne ze cwiczenia przebiegly planowo. Wrog zaskoczony w odwrocie.... Papier wszystko przyjmnie....

  2. asd

   Mała poprawka, te dialogi kosztują podatników sporo.

  3. Jabadabadu

   Potem się jeszcze tego papieru użyje do innych celów.

 5. jaros

  czy na co 2 rosomaku może być na wyposażeniu wyrzutnia spike lub grom z kilkoma rakietami

 6. men

  1 Dywizja -12DZ, 2x Brygada - 9BkPanc/6BPDes, 3x pułki "saperskie",- a rzeczywistość? - tylko info z Defence: przeprawa przez jezioro z PP-64 (taką przeprawę ustawia kpont - tu 3 pułki)- kilka Bradley, tu 16x Rosomak, bez wsparcia, (pomijam Mi-24 bo tak lecąc daleko by nie zaleciał), bez maskowania, bez uchwycenia przyczółka przez rzut np pow-des (jeśli był to ok -na filmach nie widać), bez ppk (nie widać spajkobusów), mam nadzieję że z desantem, bo jeśli nie to te manewry o kant d....................y rozbić, nie wspominam o logistyce, itp, jeśli to miało by sens to powinna ćwiczyć batalionowa grupa bojowa ( nawet poskładana z całej Brygady - ale w pełni skompletowana i ćwicząca przez 2-4 doby non stop realne scenariusze wg bojowego przeznaczenia, z odtwarzaniem got bojowej, chemią, zaporami, maskowaniem, wre, opl itp, a tak to tyko ...................................

  1. asdf

   zeby sie okazalo ze krol jest nagi? tak to mozna sciemniac az do samego konfliktu jak przed IIWS

 7. Zmechu 12

  Zły łęg ta nazwa dlugo pozostanie w pamięci naszej brygadowej grupy bojowej Planowanie 6 miesięcy głównie w Kantynie brygady Koledzy z usa bardzo mili i to najfajniejsza przygoda

 8. Ginawa

  Koledzy z armi niech sie wypowiedza, ale mnie sie wydaje ze te manewry zaczynaja robic pod kontem naszych możliwości. Mam na mysli to wsparcie Mi24. Przeprawy bronił pluton bez wsparcia plot. W innej sytuacji nie mozna by uzyc Mi24.

  1. Extern

   Pewno masz rację że na dobrze bronionym odcinku by spadł. Ale na wojnie bardzo wiele zależy od dobrego rozpoznania i zaskoczenia. Właśnie po to przepływali tą wodę.

  2. HanSolo

   Rozumiem że ta mozolna, ślimacza przeprawa Rosomaków mialaby zaskoczyć jedynie lekką piechotę, ktora nawet nie posiada drona z marketu? Poza tym nie wie oczywiście że w WP wszystko "pływa". No bo skad?

  3. hermanaryk

   Kolega by forsował rzekę na odcinku silnie bronionym? Długo by kolega nie pożył, bo podwładni by go rozwalili za stodołą.

 9. Skoczek224

  Małe Market Garden.

  1. HanSolo

   Przypomniala mi sie przeprawa w tych szmacianych łodziach w bialy dzień i zasadzka (rzeź) na polskich żołnierzy próbujacych przedrzeć sie wpław nocą...

 10. asdf

  jednak plywa z tym ze to jezioro ma 2,5km na 300m w najszerszym miejscu nie prosciej je po prostu objechac? w koncu to nie Sniardwy albo Zalew Wislany.

  1. Lechu

   Bo to ściema z tym pływaniem. Co z tego że pływa jak ma pancerz z papieru.

  2. Ginawa

   Źle na to patrzysz. On pływa, dlatego ma pancerz z ... :)

  3. HanSolo

   Śniardwy to akurat lepiej obkechać. To jest jezioro płytkie i nadziane sterczącymi z dna kamieniami oraz pelne mielizn. Generalnie jak szukac strzelnicy dla wroga to od Śniardw lepszej nie ma.

 11. Adam

  Mam pytanie do kogoś kto się w tym oriętuje. Czy Rosomaki pływają z desantem w środku czy na pusto?

  1. Zmechu 12

   W srodku kolego Ale jak wspominałem ktos na zwinął kamizeli ORANGE

  2. Ttt

   Ale wszystkie mozliwe wlazy OTWARTE

  3. Adam

   To jak zaczyna tonąć, to niezła panika wtedy. Taka pływająca trumna. 11 chłopa w środku.

 12. Polacy nie gęsi

  Jak będzie wojna to będzie trwała tydzień . Z kosmosu spadnie kilka ładunków i za 100lat będą zwiedzać nasza krainę w kombinezonach.

  1. marian

   Wojny są po to , aby wykorzystywać ekonomicznie zwalczone państwo. Jaka korzyść będzie z atomowej pustyni?

  2. A skąd te "ładunki" w kosmosie?

  3. Jan 40

   Bufor ziemi niczyjej. Stalinowi podobało się przesunięcie polski na zachód.

 13. Desantowiec

  Poszło 16 wróciło 12 Gdzie te wozy bojowe?

 14. Plutek

  A zolnierze byli w tych Rosomakach czy na brzeg przywiozly ich autokary? Czemu złośliwe komentarze? To piszemy my zolnierze, ktorych drazni to co dzieje sie w armii, to asekurancteo, te idiotyczne przepisy...

 15. Tomasz zdrowy

  Mam nadzieję, że to ściema i sforsowalo więcej pojazdów niż 16. Bo byłby dramat. Ćwiczenia międzynarodowe a tu 16 pojazdów. Może jeszcze 30 żołnierzy?

  1. asd

   Ale z załogami?:D

 16. bart

  Panowie, Powiedzcie mi proszę czy taka "ustawka" ma sens? czy nie lepiej zrobić dwie drużyny z symulatorami laserowymi i niech walczą jak na prawdziwej wojnie? może się wypowiedzieć wojskowy który brał udział w takich manewrach? czy to nie jest jakaś ściema? jestem laikiem w dziedzinie strategii ale czy takie ustawiane ćwiczenia wnoszą coś nowego? dzięki

  1. marian

   Kilka miesięcy temu pisali coś o zakupie symulatorów dla batalionu. Czyli realnie pełen batalion nie może ćwiczyć, bo zawsze ktoś musi z kimś walczyć. A dziś symulatory można podłączyć pod broń pokładową i pojazdy, a nawet pod artylerię. Pisałem wtedy, że te symulatory powinny być dla pełnej brygady, a nawet dla dwóch, czy trzech. To naprawdę super sprawa wyrabiająca w żołnierzach odpowiednich nawyków. Bo inaczej się strzela na strzelnicy, a inaczej, gdy cel odpowiada ogniem. Ćwiczyłem, niestety tylko na poziomie plutonu, i tylko z symulatorami broni osobistej.

 17. GRD

  Combat Camera robi dobrą robotę.

 18. Zmechu 12

  Nie UZBROJONE jeziorko Łęg i yrzy ledwo pływające wozy bojowe Fala 0 a ledwie dawaly radę Bez zasłony dymnej CUDA

Reklama