Reklama

Siły zbrojne

Defender-Europe 20: Bradleye przekroczyły Wstęgę [FOTO]

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

W czasie trwających obecnie międzynarodowych ćwiczeń DEFENDER-Europe 20+ jednym z najważniejszych ćwiczonych zagadnień jest pokonywanie przeszkód wodnych oraz współdziałanie różnych rodzajów wojsk. Jednym ze ćwiczonych scenariuszy było przekraczanie przez amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley przeszkody wodnej po polskim parku pontonowym PP-64 Wstęga.

Przeprawę mostową na jeziorze Zły Łęg w pobliżu Drawska Pomorskiego zbudowali żołnierze z 2 pułku inżynieryjnego, 2 pułku saperów i 5 pułku inżynieryjnego. Udział polskich wojsk inżynieryjnych ma kluczowe znaczenie dla szybkiego i sprawnego przemieszczania się na terenie naszego kraju wydzielonych komponentów sił sojuszniczych. Dotyczy to również tych ćwiczeń w których doskonalone jest międzynarodowe współdziałanie różnych rodzajów sił w pokonywaniu przeszkód wodnych. Znacząca ich liczba jest rozrzucona na terenie naszego kraju, co ma strategiczne znaczenie w czasie potencjalnych działaniach zbrojnych.

image
Fot. 12 SDZ
image
Fot. 12 SDZ

Jednym z kluczowych epizodów ćwiczeń DEFENDER-Europe 20 Plus było przygotowanie przez polskich saperów przeprawy głównych sił i środków, a także uchwycenie i umocnienie przyczółków podczas ich przeprawy. Biorące udział w ćwiczeniach amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley ze względu na swoją masę oraz brak zdolności do pływania (w przeciwieństwie do polskich BWP-1) nie były w stanie samodzielnie pokonać przeszkody wodnej. Wsparcie inżynieryjne w zakresie przeprawy wodnej zapewnił im będący na wyposażeniu polskich saperów park pontonowy PP-64 Wstęga. Operacje pokonywania jeziora rozpoczęto 6 czerwca br., skutecznie przerzucając na jego drugi brzeg amerykańskie wozy bojowe.

image
Fot. 12 SDZ 
image
Fot. 12 SDZ 

PP-64 Wstęga, która jest obecnie nadal podstawowym systemem przeprawowym w rękach polskich saperów, jest już mocno przestarzały i mały efektywny. Od stycznia br. Inspektorat Uzbrojenia MON prowadzi postępowanie przetargowe na dostawy nowych parków pontonowych dla Wojska Polskiego. Do udziału w postępowaniu w ostatnim czasie zgłosiło się trzech wykonawców, a wśród nich francuski CNIM z mostem typu Upgraded Motorized Floating Bridge, konsorcjum HCP/PGZ/CEFA ze stalowym mostem pontonowym SRB i systemem Vedette F2 francuskiej firmy CETA, a także spółka Griffin Group Defence z rodziną mostów M3/IRB (Improved Ribbon Bridge) General Dynamics Land Systems. Wybór jednego z tych systemów na nowy, docelowy środek przeprawowy pozwoli na skokowe podniesienie zdolności Sił Zbrojnych RP i sojuszniczych sił NATO na terenie kraju w zakresie pokonywania przeszkód wodnych.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (10)

  1. Tiger

    Niemcy i Francja maja duzo nie sprawnego sprzetu

    1. Ginawa

      I... ? Chyba nie dokończyłeś myśli.

  2. men

    To chyba jakaś pomyłka, przez jezioro, wstęgę jak widzę podwójną montowały 3 pułki?, normalnie kompania (ok100- 50mb w zależności od rodzaju: pojedyńcza, mieszana typu A/B/C, podwójna, nośność 40-60-80T)), to ile my mamy w realu "indian" z tych wojsk? po plutonie w pułku?

    1. us man

      Mozesz jaśniej kolego

    2. bc

      "Armia zawodowa" ale pewnie powinno być nie trzy pułki a pododdziały z trzech pułków w ramach szkolenia.

  3. Andre

    Jak widzę ten blisko 50 letni ponton .... ŻE ARMII NIE JEST WSTYD COŚ TKIEGO UŻYWAĆ W .... NATO!!!!

  4. Rezerwista

    W młodości rozkladalem wstęgę i drugi raz bym nie chciał.

  5. Transformers

    Współdziałanie różnego sprzętu w różnych warunkach. Brawo

  6. dawo

    Defender-Europe? A gdzie wojska Niemiec i Francji? Najsilniejsi w Europie?

    1. Organizator

      Kolego u siebie bronią linii Marny i Odry

    2. Misiek

      Oni nie chcą drażnić Kremla. To jest dla nich najważniejsze.

    3. bender

      Dziwne, ktoś o takim samym nicku komentuje tu codziennie, a tymczasem autor powyższego komentarza najwyraźniej dopiero co się wybudził z półrocznego snu zimowego i ominęła go epidemia covid oraz wszelkiego rodzaju ograniczenia z nią związane. Tak czy siak ćwiczenia Defender-Europe 20 są mocno okrojone.

  7. Alu Gator

    Nauczeni doświadczeniem amerykanie przywioza swoje kładki z Niemiec Bo te po prostu nie,pasują

  8. Zmechu 12

    Cale szczęście ze nic nie spadło z tej naszej chluby saperów bo by nikt ich ne wyciągnął PO CO TAM PCHAĆ CIĘŻKIE WOZY BOJOWE?

  9. Desantowiec

    Nieuzbrojone jeziorko pokonane 1:0 Chłopaki przynajmniej opanowali wstęgę Ale trudno wjechać amerykanom bo za,waska .To nie standard NATO

  10. Saper z Kazunia

    Tym razem wstęga mocno pospawana Ani jeden element nie,zatonął Co to znaczy solidny ruski sprzęt Amerykanie nie mogli uwierzyć Hahahaha

Reklama