Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie ograniczają informacje o remontach okrętów

fot. www.35srz.ru
fot. www.35srz.ru

Służba bezpieczeństwa 35. Stoczni remontowej w Murmańsku należącej do Centrum remontu statków „Zwiezdoczka” zabroniła komukolwiek z załogi i kierownictwa rozmawiać z dziennikarzami w sprawie remontowanych tam okrętów. Na zakaz powoływał się również pytany przez dziennikarzy rzecznik prasowy przedsiębiorstwa.

Sprawa jest o tyle dziwna, że 35. stocznia remontowa nie remontuje żadnych jednostek pływających, ważnych ze strategicznego punktu widzenia. W tej chwili są tam prowadzone prace „tylko” na: dwóch dużych okrętach desantowych „Giergij Pobiedonosiec” i „Olienegorskij gorniak” (projektu 775), dwóch dużych jednostkach zwalczania okrętów podwodnych „Wiceadmirał Kułakow” i „Admirał Czabanienko” (projektu 1155) oraz jednym trałowcu bazowym „Jelnia” (projektu 12650). Na w/w jednostkach pływających nie są też montowane jakieś rewolucyjne rozwiązania. Przykładowo duży okręt ZOP „Wiceadmirał Kułakow” skierowano do stoczni pod koniec marca 2015 r. w celu wymiany jednego z silników głównych.

W rankingu „Morskoj BPK-2015”, w którym w Rosji ocenia się pracę służb prasowych zakładów stoczniowych w tworzeniu otwartego i pozytywnego obrazu swoich przedsiębiorstw. Najlepsze oceny za otwartość otrzymały dwie stocznie w Siwierodwińsku: „Zwiezdoczka” i „Siewamasz” oraz jedna w Petersburgu „Bałtijskij zawod”. 35. stocznia remontowa była natomiast sklasyfikowana daleko z tyłu.

Rosyjscy dziennikarze obawiają się teraz, że ograniczenia nałożone na służby prasowe zakładów w Murmańsku mogą zostać przesunięte również na inne przedsiębiorstwa. Jest to tym bardziej istotne, że zmniejszanie dostępu do informacji otwiera drogę do działań korupcyjnych, a także naruszania zasad bezpieczeństwa.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Łukasz

  Polska stocznia w Gdyni też nie podaje jakichkolwiek informacji kiedy superokręt proj. Gawron wyjdzie na ocean. a w koncu budują go za moje pieniądze. To by się chyba mogli pochwalic....

  1. Oj

   Powiem więcej; kiedy wyjdą w morze kolejne 4 ( prócz Gawrona ) bo wydali już kasę na 5szt. a jeszcze ani jeden nie pływa. Nie zapomnijmy jeszcze o kolejnych 2 szt. które mają dać w sumie przewidziane 7szt.wielozadaniowych,uzbrojonych korwet.

  2. bsh

   I znowu Gawron. Płyta się już zacina. Mnie bardziej ciekawią Kormorany. Ponoć ich budowa idzie całkiem planowo i bez większych opóźnień.

 2. olo

  No to skończył się sen o potędze Putina teraz nastanie cisza w eterze. Przecież wiadomo że z próżnego to i Putin nie nelaje. Ale tak się kończy jak krasnal chce być koszykarzem.

 3. Kris

  Zabronili komentować, żeby w świat nie szły znowu informacje o kolejnych opóźnieniach i zaniedbaniach. Siła Rosji, a wcześniej Związku Radzieckiego przecież zawsze wynikała z niewiedzy czego po nich można się spodziewać.

 4. gość

  skończą siewasze artykuły typu "remontują, ale problem w tym że za długo itd"

Reklama