Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie odbierają kolejne bojowe wozy piechoty

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Rosyjska armia odbiera kolejne bojowe wozy piechoty BMP-2M oraz BMP-3

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Rosyjska firma KurganMaszZawod poinformowała o przekazaniu rosyjskiej armii kolejnej partii bojowych wozów piechoty BMP-3 oraz zmodernizowanych BMP-2M, ponownie podkreślając dostawy przed terminem. Według założeń dostawa ta miała zostać zrealizowana w listopadzie tego roku, co może potwierdzać informacje o znacznym zwiększeniu mocy produkcyjnych. Ponownie nie została określona liczba przekazanych armii pojazdów.

Czytaj też

Same zakłady KurganMaszZawod zapowiedziały zwiększenie produkcji (zapewne połączonej z remontami i modernizacją) o 30% w drugiej połowie roku. Aktualnie jednak problemem zakładów jest kadra pracownicza, której jest najpewniej za mało względem potrzeb. KurganMaszZawod ma obecnie pracować w systemie 2/3 zmianowym po 12h dziennie przez 6 dni w tygodniu.

Reklama

Czytaj też

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, będący w założeniach następcą BMP-1 i BMP-2. Wprowadzono go na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 roku. Nie stał się jednak głównym bwp armii rosyjskiej - jak pierwotnie zakładano. Główne uzbrojenie BMP-3 składa się z gwintowanej armato-wyrzutni 2A70 kal. 100 mm, w karuzeli automatu znajdują się 22 naboje (łączny zapas amunicji to 40 naboi). Z armaty głównej można prowadzić ogień, przy szybkostrzelności praktycznej 10 strz./min, zarówno klasycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi (ZUOF-17/19), jak i pociskami ppk rodziny 9M117 Bastion, 9M117M Kan i 9M117M1 Arkan. Te drugie pozwalają na (zależnie od wariantu) przebicie ekwiwalentu 550-750 mm stali RHA osłoniętych pancerzem reaktywnym. Pozwala to na eliminację starszego typu czołgów w przypadku trafienia w przednią półsferę wozu. Armato-wyrzutnia 2A70 jest sprzężona z armatą automatyczną 2A72 kalibru 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKT.

Czytaj też

Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/wikipedia.com/CC BY-SA 4.0

BMP-2M to zmodernizowany wariant rosyjskiego bojowego wozu piechoty BMP-2, której główną zmianą było zastosowanie nowego systemu wieżowego Bierieżok. Otrzymał on dwie podwójne wyrzutnie nowoczesnych ppk typu 9M133 Kornet-E naprowadzanych laserowo o zasięgu do 5,5 km. Uzbrojenie główne dalej stanowi armata automatyczna 2A42 kalibru 30 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kalibru 7.62 mm. Uzupełnieniem ich jest 30 mm granatnik automatyczny AGS-30M. Według dostępnych informacji Biereżok może prowadzić ogień pociskami przeciwpancernymi w ruchu, co znacąco zwiększa potencjał tych pojazdów, w stosunku do istniejących BMP-2 wyposażonych w wyrzutnię ppk Konkurs/Fagot.

Czytaj też

W systemie wieżowym Bierieżok wprowadzono nowy system kierowania ogniem oraz przyrządy optoelektroniczne znacznie polepszające możliwości wozu w zakresie wykrywania, identyfikacji i zwalczania różnych zagrożeń. Wieża została dodatkowo dopancerzona. Jednak dale jest to ochrona niewystarczająca, nie zabezpieczająca załogi wieży przed różnego rodzaju działkami automatycznymi.

Czytaj też

Zmodernizowane wozy mogą wykorzystywać pociski rakietowe Kornet pięciu wersji — przeciwpancerne z głowicą tandemową 9M133-1 i 9M133-2 oraz trzy wersje termobaryczne do zwalczania siły żywej 9M133F-1/2/3. Oznacza to dużą uniwersalność w zastosowaniu wozu na różnych teatrach działań.

Czytaj też

Dodatkowo poprawiono mobilność wozu poprzez instalację nowego 6-cylindrowego silnika wysokoprężnego UTD-23, o mocy 360 KM, który pozwala (przy masie pojazdu zwiększonej do 16 ton) na uzyskanie współczynnika mocy do masy na poziomie 22,5 KM/t oraz osiągnięcie prędkości maksymalnej 65 km/h. zwiększono prędkość pływania do 7 km/h i zasięg do 600 km.

Czytaj też

BMP-2M. Fot. kbptula.ru
BMP-2M. Fot. kbptula.ru
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. TakToWidzę

    Jak to w rosji przekazane na 3 miesiące wcześniej, tylko nie po remoncie ale po zaspawaniu dziur, bez podstawowego wyposażenia ale po solidnym odmalowaniu (zresztą rdza też świetnie kamufluje pojazd). Ciekawe czy z transportu zjadą o własnych siłach czy na front trzeba je będzie holować jak armatę na paradę zwycięstwa???

  2. Gringo2022

    Dziury na tyłku,amerykańska tuszonka z 2 wojny jeszcze ale wóz bojowy z przed 40 lat musi być.

Reklama