Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie wprowadzą nowy typ bwp do służby?

BMP-3 Manul (zdjęcie poglądowe).
Fot. Nickel nitride/Wikipedia

Rosyjska agencja informacyjna RIA Novosti przekazała informację o planowaniu uruchomienia przez zakłady Kurganmaszzawod produkcji nowych bojowych wozów piechoty BMP-3 Manul. Jest to już kolejny nowy typ uzbrojenia, jaki Rosjanie mieliby w najbliższym czasie produkować.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

BMP-3 Manul to propozycja rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego na rozwiązanie jednego z kluczowych problemów wozów rodziny BMP-3, czyli sposobu desantowania się żołnierzy. Następuje to nie poprzez wyjście przez rampę/drzwi na tyle wozu a przez dach, co jest znacznie bardziej czasochłonnym zajęciem, narażającym na atak osoby opuszczające przedział transportowy. Czy informacja o zbliżającym się rozpoczęciu jego produkcji oznacza oddalenie się realizacji lub nawet skasowanie programu bojowego wozu piechoty nowej generacji B-11 opartym o uniwersalną platformę Kurganiec-25?

Czytaj też

Dlaczego takie pytanie? Choćby z powodu tego, że nowy bojowy wóz piechoty ma być reklamowany także jako baza pod wiele wersji specjalistycznych jak pojazdy rozpoznawcze, wozy dowodzenia, transportery opancerzone czy samobieżne zestawy przeciwlotnicze. Taką samą platformą miał być Kurganiec-25, nad którym prace przedłużały się i jego wdrożenie przekładano z roku na roku. Wdrożenie do produkcji zapewne tańszego Manula może oznaczać zawieszenie lub kasację tamtego projektu. Przy okazji, warto zauważyć "seryjność" informacji przychodzących z Rosji o rozpoczynaniu produkcji w najbliższym czasie nowych pojazdów dla armii jak pływające transportery opancerzone BT-3F, niszczyciele czołgów 2S25M Sprut-SDM1, kołowa armatohaubica 2S43 Malwa czy właśnie teraz bojowy wóz piechoty BMP-3 Manul.

Reklama

Czytaj też

BMP-3 Manul to rosyjski bojowy wóz piechoty opracowany na bazie BMP-3 jednak z całkiem innym układem konstrukcyjnym względem pierwowzoru. Przedział silnikowy został przesunięty na przód pojazdu, co rozwiązało bazowy problem wozu w postaci nieergonomicznego sposobu desantowania się żołnierzy. Przedział bojowy znalazł się za komorą silnika, zaś na tyle pojazdu umieszczono sekcję transportową. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi armata automatyczna 2A42 kal. 30 mm, sprzężona z uniwersalnym karabinem maszynowym PKTM kal. 7,62 mm. Do eliminacji celów mocno opancerzonych służą cztery przeciwpancerne pociski kierowane 9M133 Kornet umieszczone w zdwojonych wyrzutniach po bokach wieży. Sam system wieżowy to Epoka, znana z prób integracji z nowymi bojowymi wozami piechoty B-11 lub umieszczeniu na zmodernizowanym BMP-3, określanym wtedy jako B-19. Pojazd jednak może być integrowany z innymi wieżami.

Czytaj też

Manul ma posiadać wyższy poziom ochrony załogi względem klasycznego BMP-3, jednak nie został on określony. Wóz otrzymał dodatkowe moduły pancerza na swoich burtach, które wydają się także zwiększać jego wyporność wskazując na możliwość samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania. Jednostkę napędową Manula stanowi silnik UTD-32F o mocy ponad 800 KM, który pozwala rozpędzić pojazd do 70 km/h.

Czytaj też

Fot. Nickel nitride/Wikipedia

Komentarze (4)

 1. Madderdin

  Manul,manualnie otwierane drzwi tylne za pomocą korbki

  1. młodygrzyb

   Może to i dobry dowcip. Ale w kwestii formalnej Manul to taki kotek co wytrzymuje upały do 60 stopni i mrozy także do 60 stopni, nie daje się oswoić i jest strasznie wredny, Rosomak przy nim to przyjacielskie stworzonko. Mimo że nie jest duży potwierdzone jest że w Kazachstanie dał się taki kociak oswoić babci a jak jej w domu nie było to 3 żuli chciało obrobić babcię i sobie popić u niej dla 2 skończyło się zejściem trzeciemu udało się uciec. A kociak wielkości naszych mruczków.

  2. Davien3

   @młodygrzyb Manulowi do Borsuka to tak ze 30 lat brakuje natomiast Rosomak to KTO znacznie lepsze od wszystkiego co tu posiada Rosja wiec skończ te farmazony

  3. młodygrzyb

   Rosomak to taki strasznie wredny drapieżny ssak z rodziny łasicowatych, strasznie zacięty , widziano rosomaki atakujące wilka a nawet niedźwiedzia jak wszedł im w drogę, jest tylko trochę mniej zacięty i wredny od manula. A Ty jesteś tak ograniczony że nadal czytanie ze zrozumieniem w języku polskim to dla ciebie magia.

 2. kukurydza

  Sprawa Kurgańca wydaje się prosta - pojawienie się Manula mówi, że wiele jeśli nie większość rozwiązań Kurgańca to import. Jeżeli ruSSnia musi kroczyć drogą północnokoreańskiej ideologii Dżucze (pełnej samowystarczalności), to wraca pudrować trupa.... bo nawet jeśli to trup, to jest to "swój" trup, i "na produkcji", więc wprowadzenie zarzuconych na rzecz nowej konstrukcji zmian ma sens, zwłaszcza jeśli ruSSnia nastawia się na długie pozostanie przy ideologii Dżucze.

  1. młodygrzyb

   Niestety ale oni zaczęli się czegoś uczyć, zamiast klepać dalej to co klepali biorą w końcu pod uwagę doświadczenia z wojny. Niby nie nowy ale jednak silnik gdzie indziej, sposób desantowania inny, Siła ognia . To kolejny pojazd jaki wdrażają a moderka oparta na doświadczeniach wojennych. Można się śmiać, ale trzeba brać pod uwagę to co robią i jak nabrali tępa.

  2. Davien3

   @młodygrzyb tak nauczyli sie w końcu ze silnik z tyłu dla BWP to najgorze rozwiazanie. Mogliby sie tego jeszcze nauczyc przy swoich KTO ale tam jak do tej pory ...

 3. Nabosaka

  Obejrzyjcie dokładnie te zdjęcia i zwróćcie uwagę na jakość spawów i generalnie na jakość wykonania.

  1. Leonidas

   dokładnie o tym samym pomyślałem, powyginane blachy i spawy przedszkolaka...

  2. Polak Mały

   Dokładnie, pewnie robota miejscowego kowala:-)

 4. farfozel

  A jak tam słynny kurganiec ?

  1. Ma_XX

   Ma zasięg ograniczony tylko do placu czerwonego :D