Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zrobotyzowany BMP-3 na testach

BMP-3 Sinica.
BMP-3 Sinica.
Autor. Rostiech

Rosyjska telewizja państwowa Zwiezda przedstawiła krótki film, na którym zaprezentowano zrobotyzowany wariant bojowego wozu piechoty BMP-3, czyli najnowocześniejszego pojazdu tego typu używanego przez rosyjskie wojska lądowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Oprócz największej nowości w postaci całkowitej robotyzacji pojazdu (który dalej pozostaje konstrukcją opcjonalnie załogową) ciekawostką była prezentacja także nowej wieży dla BMP-3, czyli Sinicy. Posiada ona uzbrojenie tożsame względem załogowego systemu wieżowego na standardowym BMP-3, jednak różni się m.in. przyrządami obserwacyjnymi i celowniczymi. To znacząco zwiększa zdolności obserwacyjne i ogniowe załogiwozu, dodatkowo zmniejszając zagrożenie dla niej, ponieważ wieża jest bezzałogowa. Co więcej, dzięki temu rozwiązaniu liczba członków załogi maleje z trzech do dwóch. Lepsze zdolności obserwacji terenu pozwalają na skuteczniejsze wykonywanie misji zwiadowczych przez pojazd wyposażony we wspomniany system wieżowy oraz ułatwiają identyfikację wykrytych obiektów.

Czytaj też

Zrobotyzowanie pojazdu daje znacznie większe możliwości operacyjne załodze, która może nim sterować za pomocą przenośnej konsoli. Najpewniej jednak zasięg takiego sterowania to góra kilka kilometrów, chociaż tego parametru nie podano oficjalnie. W takim przypadku otnie pozwoliłoby to na wykonywanie misji zwiadowczych w terenie o wysokim stopniu zagrożenia dla standardowych misji rozpoznawczych wykonywanych obecnie . za pomocą przestarzałych pojazdów jak BRDM-2 czy BRM-1. Według Siergieja Kurdbanowa (konstruktor generalny rosyjskiego Instytutu Naukowo-Badawczego) tego typu prace mające zautomatyzować prowadzenie misji, można przeprowadzić na każdym pojeździe bojowym. Miałoby to zająć 10 dni, co jednak- zważywszy jak długo Rosjanom zajmuje opracowanie sprawnych bezzałogówców lądowych pokroju Uran-9 jest mocno wątpliwe .

Reklama

Czytaj też

Produkcja tego typu pojazdów została zapowiedziana przez rosyjski Rostiech w listopadzie minionego roku. Miała ona przyjąć formę małoseryjną, zapewne z racji na jedynie testowanie rozwiązań zawartych w tej zrobotyzowanej wersji BMP-3. Nie jest to jedyna tego typu próba zwiększenia automatyzacji tych pojazdów, ponieważ obok tego wdrażany jest pojazd B-19, czyli zmodernizowany BMP-3 wykorzystujący bezzałogową wieżę Epoka, wyposażoną m.in. w armatę automatyczną kal. 57 mm. Za produkcję zrobotyzowanego BMP-3, ma odpowiadać rosyjski holding obronny NPO Wysokotocznyje Kompleksy (część Rostiechu).

Czytaj też

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, będący w założeniach następcą BMP-1 i BMP-2. Został on wprowadzony na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 roku. Nie stał się jednak głównym bwp armii rosyjskiej- jak pierwotnie zakładano. Główne uzbrojenie BMP-3 składa się z gwintowanej armaty automatycznej 2A70 kal. 100 mm, w karuzeli automatu znajdują się 22 pociski (łączny zapas amunicji to 40 pocisków). Z armaty głównej można prowadzić ogień, przy szybkostrzelności praktycznej 10 strz./min, zarówno klasycznymi pociskami odłamkowo-burzącymi (ZUOF-17/19), jak i pociskami ppk rodziny 9M116 Baszta. Te drugie pozwalają na przebicie ekwiwalentu 550-750 mmstali RHA osłoniętych pancerzem reaktywnym. Pozwala to na eliminację starszego typu czołgów w przypadku trafienia w przednią półsferę wozu. Armata jest sprzężona z działkiem automatycznym 2A72 kalibru 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKT.

BMP-3 to obecnie najnowocześniejszy rosyjski bojowy wóz piechoty, używany w służbie liniowej w kilku wersjach. Według danych z serwisu Oryx Spioenkopp, Rosja utraciła co najmniej 240 wozów tego typu od początku inwazji na Ukrainę

Czytaj też

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Ma_XX

    przecież już przerabiali - nazywało się to biorobotem a wchodziło w skład likwidatorów w AD1984 roku, w kacapii ludzie nic nie znaczą więc to sfilmowane jeździdło to jedynie balsam dla propagandzistów czy ruskich turbopatriotów

  2. Jeremiasz

    Robot jest po to aby chronić ludzi w niebezpiecznym terenie - ale RU nie dba o swoich ludzi wysyłając na "rozpoznanie bojem". A odnośnie ruskich robotów jest masa filmików sprzed wojny - wojna je wszystkie boleśnie zweryfikowała. Po co więc ta propaganda? Chyba tylko dla swojego społeczeństwa

  3. szczebelek

    Po tytule myślałem, że pojazd nie ma w ogóle załogi 😂🤣

Reklama