Reklama

Siły zbrojne

Rosja zablokuje inspekcje arsenału atomowego? Moskwa grozi zerwaniem porozumienia START

Rosja zaczyna szantażować Amerykanów zerwaniem porozumienia New START – fot. mil. ru
Rosja zaczyna szantażować Amerykanów zerwaniem porozumienia New START – fot. mil. ru

Rosja rozpatruje możliwość zerwania porozumienia New START (Strategic Arms Reduction Treaty) i cofnięcia zgody na kontrolowanie swoich systemów atomowych przez zagraniczne, w tym przede wszystkim amerykańskie inspekcje.

O możliwości wprowadzenia takiego zakazu poinformowała agencja RIA Nowosti na podstawie anonimowych źródeł z rosyjskiego ministerstwa obrony. Ma to być zdecydowana reakcja na zapowiedzi wprowadzenia restrykcji na Rosję w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

Zakaz będzie reakcją na decyzję USA o zawieszeniu współpracy wojskowej z Rosją po wydarzeniach na Ukrainie … Rosja jest przeciwko prozachodniemu rządowi Ukrainy, który został powołany w zeszłym miesiącu w następstwie ulicznych starć pomiędzy policją a opozycją, na czele której stały grupy skrajnie prawicowych nacjonalistów”.

Porozumienie New START, podpisane w 2010 r. przez prezydenta USA Baracka Obamę i jego ówczesnego odpowiednika w Rosji Dmitrija Miedwiediewa, przewiduje ograniczenia o połowę arsenałów jądrowych obu tych państw do roku 2021.

Wykonanie traktatu ma być nadzorowane przez systemy satelitarne oraz przez 18 inspekcji przeprowadzonych na miejscu rocznie. Stany Zjednoczone informują na oficjalnej stronie Departamentu Stanu, że w tym roku nie przeprowadzono jeszcze żadnego przeglądu rosyjskich instalacji atomowych.

 

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. Bogdan

    Może podali byście jak zablokowć rosyjskie strony!

  2. JanKS

    To seria świetnych wiadomości: 1. Rosja już nagle uznaje rząd w Kijowie, tylko "jest przeciwna", 2. Okazuje się, że z moskiewskiego punktu widzenia, to już nie jest rząd nacjonalistów, tylko został "pwowłany w następstwie starć... na czele którychstały grupy skrajnie prawicowych nacjonalistów" 3. wycofanie się ze START-u spowoduje koniecznośc dalszego ponoszenia przez Rosję olbrzymich kosztów utrzymania arsenału nuklearnego, a ich gosdpodarka już się sypie i jest calkowicie uzależniona od pieniędzy ze sprzedaży ropy i gazu. A z kolei utrzymanie wydobycia ropy i gazu zależy od dostawy kapitału i technologii z twa "Zachodu", bo Rosja sama nie jest już w stanie tego wykonać...... Każde podniesienie kosztów przyspiesza załamania się gospodarcze w Rosji, a sytuacja społeczna tam już jest zła. Za mało mówi się i pisze o obecnych demonstracjach anty-rządowych w Moskwie, al;e pewnie za chwile usłyszymy i zobaczymy tego więcej. Już Putin bardzo się stara, aby dopstarczac Rosjanom coraz więcej powodów do niezadowolenia. Mam nadzieję, że Rosjanie też wezmą swoje sprawy we własne ręce i zarządają wolności. Pozdrawiam

    1. usdebtclock.org

      Problem jedynie w tym, że największymi odbiorcami rosyjskich kopalin stają się: ChRL oraz Indie. Wszelkie indywidualne działania mniejszych państw UE mogą być świetnie sabotowane przez Niemcy, a także rodzimych "poli-autorytetów" z "czerwonym rodowodem".

  3. ziom

    Z tego co czytam w amerykańskich kołach eksperckich, to New Start jest właśnie krytykowany jako zbyt korzystny dla Rosji, i jest przykładem źle realizowanego interesu USA (i szerzej NATO) na ołtarzu skompromitowanego "resetu". Przykład tutaj: http://www.heritage.org/research/reports/2014/03/russia-the-west-and-ukraine-time-for-a-strategynot-hope#.UxrexoWDRqw.twitter Więc jeśli naprawdę chcą anulowania New Start, to będą to mieli...