Reklama

Siły zbrojne

Rosja wzmacnia wojska na Krymie. Ukraińska armia rusza z baz

ukrstream.tv
ukrstream.tv

Rosja wzmacnia swoje siły na Krymie. Dziesiątki wojskowych ciężarówek i pojazdów opancerzonych przerzucono na półwysep konwojami lądowymi i drogą morską. Tymczasem zarejestrowano ruchu ukraińskich sił zbrojnych, które dowództwo określiło lakonicznie jako "manewry".

Rosyjskie siły na półwyspie krymskim zostały w ostatnich dniach wzmocnione przez znaczną ilość żołnierzy i sprzętu. Ruchów tych nawet nie próbuje się ukrywać. W nocy z piątku na sobotę widziano okręty desantowe Floty Czarnomorskiej, które przerzuciły około 200 pojazdów.

W sobotę zachodni dziennikarze zaobserwowali konwój ponad 60 ciężarówek, kilka transporterów opancerzonych i inne pojazdy specjalistyczne zmierzające w stronę stolicy autonomii, Symferopola. Rosjanie i prorosyjskie formacje paramilitarne na Krymie koncentrują swoje siły w rejonie tego miasta, aby uzyskać nad nim pełną kontrolę przed zapowiedzianym na 16 marca referendum.

Jednocześnie rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza, aby prowadziło jakiekolwiek operacje wojskowe na terytorium Ukrainy. Co więcej, wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin oświadczył, że w związku z ukraińskim kryzysem Rosja jest zmuszona dozbroić swoją oddziały w rejonie i zwiększyć finansowanie przemysłu zbrojeniowego.

Tymczasem ukraiński minister obrony Ihor Teniuch mówi o obecności co najmniej 18 tys. rosyjskich żołnierzy na Krymie. Dwustronna umowa między Rosją i Ukrainą zawiera limit 12,5 tys. Natomiast jeszcze w piątek gen. Mychajło Kowal z ukraińskiej straży granicznej szacował liczebność rosyjskich formacji na półwyspie na około 30 tys.

Dotąd działania ukraińskich sił zbrojnych miały charakter defensywny i koncentrowały się na ochronie arsenałów i sprzętu wojskowego przy minimalnym zagrożeniu zaostrzeniem konfliktu. Broniono terenu baz wojskowych i wycofano samoloty z terytorium Krymu. Jednak w obecnej chwili zarejestrowano ruchy ukraińskich oddziałów wojskowych. 

Pojawiły się informacje o kolumnach pojazdów wojskowych przemieszczających się z jednostek we Lwowie i Żytomierzu. Ukraińskie dowództwo nie wyjaśniło dotychczas celu tych działań, mówiąc lakonicznie o "manewrach". 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.