Reklama

Siły zbrojne

Rosja: systemy S-300W4 rozmieszczone u wybrzeży Japonii

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało we wtorek, że rozmieściło kilka nowych systemów obrony przeciwrakietowej S-300W4 na Kurylach Południowych — wyspach będących od zakończenia drugiej wojny światowej przedmiotem sporu Moskwy z Japonią.

Stacja telewizyjna Zwiezda podała, że mobilne systemy obrony powietrznej, zaprojektowane do przeciwdziałania m.in. atakom balistycznym, zostały rozlokowane na Iturup, jednej z czterech wysp, znajdujących się w posiadaniu Rosji, do których prawa rości sobie Japonia i nazywa je Terytoriami Północnymi.

"Systemy przeciwlotnicze bliskiego zasięgu są już na służbie na wyspie Iturup na Sachalinie. Teraz przybyła +ciężka artyleria+ obrony powietrznej. Tak zwany duży system obrony powietrznej: S-300V4" - podała Zwiezda.

Rosja już w październiku oświadczyła, że planuje po raz pierwszy rozmieścić system rakietowy na wyspach, ale będzie to część ćwiczeń wojskowych, a nie służby bojowej.

Rosja i Japonia wciąż nie podpisały po II wojny światowej traktatu pokojowego z powodu sporu terytorialnego o Kuryle. Rosja nazywa sporne wyspy Kurylami Południowymi, a Japonia — Terytoriami Północnymi. ZSRR zajął je w 1945 roku, przyłączywszy się do wojny z Japonią. W latach 1947-1949 japońska ludność czterech wysp, licząca przed wojną 17 tysięcy, została wysiedlona do Japonii.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama