Siły zbrojne

Rosja jednostronnie zawiesza umowę z Litwą o wymianie danych wojskowych

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosja jednostronnie zawiesiła porozumienie z Litwą o wymianie informacji na temat sił zbrojnych z 2001 roku. Decyzja została przedstawiona kanałami dyplomatycznymi. 

Porozumienie o dodatkowych środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa z roku 2001 przewidywało wymianę informacji i wzajemne inspekcje w oparciu o Traktat o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE). Po stronie rosyjskiej objęte nim były wojska stacjonujące w Kaliningradzie.

Gdy Moskwa zawiesiła w 2007 roku uczestnictwo w CFE, wtrzymano również wymianę informacji z Litwą. Kontynuowano jednak nadal dwustronne inspekcje. Ministerstwo obrony Litwy poinformowało o otrzymaniu noty dyplomatycznej informującej o jednostronnym odstąpieniu od realizacji porozumienia przez stronę rosyjską.

W oficjalnym oświadczeniu litewskie ministerstwo obrony podkreśla, że ze swojej strony wypełniało wszelkie zobowiązania porozumienia i nie dała Moskwie pretekstu do tego typu działań. 

 

Takie posunięcie pokazuje niechęć Rosji do zapewnienia wzajemnego zaufania i może zostać uznane za kolejne działanie zmierzające do zniszczenia wzajemnego zaufania i systemu bezpieczeństwa w Europie.

czytamy w litewskim dokumencie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.