Reklama

Siły zbrojne

Rosja ćwiczy przerzut wojska z Dalekiego Wschodu

Autor. mil.ru

Wojska rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego rozpoczęły niespodziewany sprawdzian gotowości bojowej, którego kluczowym elementem jest przerzut na poligony odległe od kilkuset do kilku tysięcy kilometrów. Jest to element przygotowań do zaplanowanych na bieżący rok ćwiczeń Wostok-2022. Szczególną uwagę zwrócono na ocenę możliwości infrastruktury transportowej, aby zapewnić przewóz wojsk na czas.

Informacje o niespodziewanym sprawdzianie gotowości bojowej została opublikowana rankiem 14 stycznia przez należącą do rosyjskiego ministerstwa obrony TV Zvezda. Jak wynika z opublikowanych materiałów, jednostki wyruszyły z baz wieczorem lub nocą 13 stycznia. Szczególną uwagę zwrócono na formacje obrony powietrznej ale zakres ćwiczeń był bardzo szeroki. W materiałach TV Zvezda można m. in. zobaczyć systemy rakietowe Tor-M2, ale też pojazdy dowodzenia, haubice samobieżne 2S3 Akacja, wyrzutnie BM-21 Grad, bojowe wozy piechoty BMP-2 czy czołgi T-72B3.

Podczas kontroli jednostki realizują szereg działań mających na celu doprowadzenie ich do najwyższego stopnia gotowości bojowej z dostępem do obszarów koncentracji. Szereg formacji i jednostek w ramach nagłej inspekcji, w wspólnie wyrusza w marsze na nieznane poligony znajdujące się w znacznej odległości od ich stałych punktów rozmieszczenia w celu realizacji zadań szkolenia bojowego.
Oświadczenie ministerstwa obrony Federacji Rosyjskiej

Zaangażowane są pododdziały bojowe, sztabowe i logistyczne wybranych formacji. Na docelowych poligonach jednostki mają rozwinąć się z marszu do planowania i realizacji działań bojowych na nieznanych sobie obszarach. Ćwiczenie obejmie zarówno działania sztabowe, jak też aktywną część polową a w tym ostre strzelania, w tym strzelania systemów artyleryjskich i przeciwlotniczych.

Celem tego ćwiczenia jest przede wszystkim sprawdzenie gotowości do przerzutu na duże odległości i rozwinięcia jednostek do działań bojowych w nieznanym terenie. Szczególna uwagę zwrócono na „ocenę zdolności infrastruktury transportowej państwa do terminowego transportu wojsk." Jest to więc działanie wykraczające znacznie poza jedynie test jednostek, obejmujące też jednostki wojsko logistycznych i kolejowych oraz państwowe systemy transportu i zarządzania ruchem, głównie kolejowym.

W kontekście możliwości przerzutu wojsk rosyjskich na znaczne odległości, wykraczające daleko poza konkretny, odległy od Europy Wschodni Okręg Wojskowy, nie należy bagatelizować tych działań. Warto przypomnieć, że np. w operacji na Ukrainie w 2014 roku brały udział również jednostki przerzucane z Centralnego i Wschodniego Okręgu Wojskowego. Istotnym atutem rosyjskiej armii, którego nie można nie doceniać, jest właśnie możliwość przerzutu w przeciągu od kilku do kilkunastu dni znacznych sił na odległość wielu tysięcy kilometrów i ich wykorzystania w ciągu kilkunastu godzin od przeprowadzenia tego typu operacji.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Tani35

  Mają nowoczesna armie bo cwicza. Zostawili NATO z 10 km w tyle. U nich 1000km to norma . Jeszcze nikt nie nauczyl sie plywac nie wchodzac do wody.

 2. ito

  Z tego, co pamiętam podobne ćwiczenia prowadzone parę lat temu w Polsce z udziałem również jednostek amerykańskich skończyły się efektowną porażką (a w grę wchodził przerzut w sumie niewielkich jednostek, rzędu batalionu, na kilkaset, nie kilka tysięcy, kilometrów). Uszczerbkom wizerunkowym zaradzono rezygnując z kolejnych edycji. Rosjanie, jak widać, prezentują nieco inne podejście. Ktoś zgadnie, która metoda lepiej przysłuży się obronności kraju?

 3. easyrider

  Boją się, że dywizje Bundeswehry podejdą im pod Moskwę? Póki jeszcze mogą niech sprzedadzą Syberię Chinom, tak jak swego czasu Alaskę USA. Jak już im państwo skoroduje do końca, to Chińczycy po prostu im to zabiorą. Do Uralu, może jeszcze Rosja terytorium utrzyma. Dalej już nie.

 4. Pucin:)

  Ha ha ha!!!!! - pierdu argumenty - Czas się tym przestać przejmować!!!!! Kto tym się przejmuje ten daje paliwo dla Putina. Podstawa to niezwracanie uwagi na wymysły wizjonera z Kremla!!!! Nawet sam gen.Szojgu jest przerażony Władkiem jak on jest chory!!!! :)

  1. DIM

   @Pucin;) "Człowieku ! Ty jesteś pomnikiem ku czci Jak Zwykle !" /Ernest Hemingway, "Komu Bije Dzwon"/

  2. Pucin:)

   @DIM - wielkie dzięki porównać Mnie - trollllla internetowego gotowego na bój za Polskę!!!! do takiego pisarza i do jego twórczości!!!!!! :) Jestem wypity/upity ze szczęścia!!!!! :)

  3. DIM

   ?@Pucin:) Nie wątpię w Twe morale, niemniej chodziłoby o przygotowanie także materialne. Tymczasem Wojsko Polskie cierpi na jak najbardziej zaplanowany i to na 15 lat z gry, syndrom "θα". Otóż od "θα" zaczyna się, w języku greckim, każda zapowiedź, także po prostu obiecanka, odnosząca się do przyszłości. Przy jednoczesnym niezachodzeniu tej okoliczności w teraźniejszości. Oponent wytknie to, wystarczy że powtarzając jednosylabowo: θα... Po latynosku: mañana. "Bokra" - jak było to w niegdysiejszej szkolnej lekturze "Śladami Stasia i Nel". "Prowadzimy w tej sprawie analizy" - po MONowsku. I któż mówi, że wszyscy oni nie czują się szczęśliwi ?

Reklama