- Wiadomości
Ratownik wkróce, Orka niedługo później. MON ujawnia plany dla Marynarki Wojennej
Jeszcze w tym roku zostanie podpisana umowa na okręt ratowniczy w programie Ratownik - poinformował wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas obchodów Święta Marynarki Wojennej.

Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl
Minister Obrony Narodowej stwierdził też, że w przyszłym roku zostanie podpisana umowa na Okręt Podwodny Nowego Typu Orka. W 2025 roku powinna zostać podpisana umowa na dozbrojenie korwety ORP Ślązak, co zapewni jej znacznie większe możliwości bojowe.
Umowa na Ratownika jeszcze w 2024 roku.
— Jaroslaw Cislak (@CislakJaroslaw) November 28, 2024
Umowa na #Orka w 2025 roku.
Uzbrojenie Ślązaka w 2025 roku.
@KosiniakKamysz @Defence24pl pic.twitter.com/r0zkkgG5aG
Deklarację o realizacji programu Ratownik i podanie harmonogramu podpisania umowy na Orkę należy postrzegać jako sygnał ze strony MON, że modernizacja floty podwodnej Marynarki Wojennej będzie realizowana. Jednym z podstawowych zadań okrętu Ratownik jest bowiem zabezpieczenie realizacji działań okrętów podwodnych, choć oczywiście wykonuje on też inne misje.
Więcej informacji wkrótce na Defence24.pl.
WIDEO: Rakietowe strzelania w Ustce. Patriot, HOMAR, HIMARS