Reklama

Siły zbrojne

Rakiety GMLRS dla Jordanii

Fot. US Army.
Fot. US Army.

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż artyleryjskich systemów rakietowych Guided MLRS do Jordanii.

Zgodnie z komunikatem agencji DSCA zakres ewentualnego kontraktu miałby objąć sprzedaż 72 wyrzutni dla rakiet GMLRS. Każda z nich jest zdolna do przenoszenia sześciu pocisków.

W ramach umowy Jordania miałaby również otrzymać m.in. pakiet części zamiennych, szkoleń i wsparcia logistycznego. Jej potencjalna wartość jest szacowana na 192 mln USD.

Podkreśla się, że sprzedaż systemów GMLRS do Jordanii pozwoli na znaczące wzmocnienie zdolności obronnych ważnego sojusznika, zwiększając możliwości zwalczania „obecnych i przyszłych” zagrożeń. Jednocześnie przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa infrastruktury gospodarczej oraz rozszerzenia interoperacyjności z siłami zbrojnymi Stanów Zjednoczonych. Należy jednak pamiętać, że opublikowanie notyfikacji przez agencję DSCA nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu.

Guided MLRS to modyfikacja pocisków artyleryjskiego systemu rakietowego MLRS. Pociski tego typu zaopatrzone są w układ naprowadzania oparty na GPS. Maksymalny zasięg określa się na co najmniej 70 kilometrów. Obok GMLRS system MLRS/HIMARS może wykorzystywać także taktyczne rakiety ATACMS, o zasięgu nawet 300 km.

Pociski Guided MLRS mogą potencjalnie zostać wykorzystane w programie systemu rakietowego Homar, w ramach którego Wojsko Polskie ma zyskać zdolność do rażenia celów na odległości do 300 km.

Reklama

Komentarze (3)

  1. sigaris

    "Maksymalny zasięg określa się na co najmniej 70 kilometrów" "Pociski Guided MLRS mogą potencjalnie zostać wykorzystane w programie systemu rakietowego Homar, w ramach którego Wojsko Polskie ma zyskać zdolność do rażenia celów na odległości do 300 km." Troszkę daleko mu do 300 km zasięgu.

    1. tomasz

      czytaj ze zrozumieniem: Obok GMLRS system MLRS/HIMARS może wykorzystywać także taktyczne rakiety ATACMS, o zasięgu nawet 300 km.

  2. edek00

    Rakiety ATACMS to konstrukcja opracowana w latach 60tych ubiegłego wieku. Lepiej jakby sie z Izraelem dogadali i ich systemem opartym na rakietach LORA...

    1. jw.

      Dotyczy pocisku MGM-168 ATacMS - Blok IVA opracowanego już w XXIw.

  3. Ciekawski

    192 mln $ nie brzmi to dużo jak za 72 zestawy. Ciekawe czy to kwota z rakietami. Ale co najważniejsze jest to system kierowany. Będzie do czego porównywać naszego Homara

    1. zniecierpliwiony

      Będzie z czym porównywać, szkoda tylko że Homar (gdyby wszystko poszło zgodnie z planem a pewnie nie pójdzie) będzie dopiero w 2018 roku. Potrzebny byłby jest na już, bo zanim osiągnie gotowość bojową to też czas upłynie. Akurat w tej kwestii powinien być wybrany w procedurze bezprzetargowej z dostarczeniem kilku sztuk od ręki (jak jest zawarte w postępowaniu na Wisłę)

Reklama