Reklama

Siły zbrojne

Putin zaakceptował zmiany w planie modernizacji rosyjskiej armii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rzecznik prasowy Kremla potwierdził, że pod koniec grudnia 2017 r. prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret aktualizujący strategię zbrojeniową Rosji na lata 2018-2027. Nie zgodzono się jednak ujawnić szczegółów wprowadzonych zmian.

Dekret Putina uprawomocnił modyfikacje, jakie przygotowano do planu modernizacji rosyjskich sił zbrojnych na lata 2018-2027. Oficjalnie są one wynikiem doświadczeń, jakie Rosjanie zdobyli w czasie działań w Syrii. Nieoficjalnie chodzi również o wnioski wyciągnięte z operacji prowadzonej na Ukrainie jak również o potrzeby związane z coraz intensywniejszą militaryzacją Arktyki.

Na nowy, zmieniony program modernizacyjny władze rosyjskie przeznaczyły 19 bilionów rubli (około 340 miliardów dolarów). Zgodnie z wcześniej ujawnionymi informacjami do rosyjskich priorytetów zalicza się przede wszystkim: nuklearne odstraszanie, odrzutowe samoloty pionowego startu i lądowania oraz nową amunicję precyzyjną (w tym rakiety manewrujące).

Ważnym elementem jest również modernizacja wojsk lądowych, i dalsza rozbudowa zintegrowanej obrony powietrznej. Rosjanie przykładają też dużą wagę do modernizacji wojsk powietrznodesantowych i rozbudowy arsenału środków walki elektronicznej.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Admin

  Ciekawe z tym nowym samolotem pionowego startu i lądowania... czyżby reinkarnacja Jaka 141? W sumie taka maszyna może choćby częściowo pozwolić na uniknięcie blamażu w ichnim MarWoju, bo nowych lotniskowców na bank nie będzie, pływający złom operacyjny jest i pozostanie tylko z nazwy... jedyna szansa na jakieś lotnictwo morskie to właśnie takie maszyny i tanie w budowie okręty doki z ciągłym pokładem lotniczym. To chyba jest w ich zasięgu możliwości? Do tego taka maszyna pozwala na szybkie przebazowanie / korzystanie z przygodnych, adaptowanych na potrzeby lotnictwa dróg, niewielkich lotnisk, krótkich pasów. Tylko czy oni są w stanie to odtworzyć, oto jest pytanie?

  1. inżynier

   Jak dali radę z okrętami podwodnymi to i z tym sobie poradzą.

  2. Davien

   ówisz o tych 885 które już jak je zwodowano były przestarzałe czy może o 885M droższym i to sporo od Seawolfa( w dolarach) a bedącym na poziomie 688 II.

 2. Ralf_S

  To mnie zaciekawiło: \"...odrzutowe samoloty pionowego startu i lądowania...\". Jakoś do tej pory nie było słychać o pracach nad nowym samolotem tego typu. Czyżby Jak-141 doczekał się reaktywacji? Oczywiście w nowej, XXI wiecznej technologii i raczej nie w tym designie ;)

  1. Davien

   Mozliwe ale potrzebowali pomocy LM by dokończyc kiedys prototyp. Stawiałbym raczej na dalszy rozwój Jak-36/38, ta technologie mają dobrze opanowaną.

 3. orca

  340 miliardów, przez 9 lat.... USA w tym roku ma budżet dwa razy większy. Tak czy siak, kosmiczne sumy. PS - \"...strategię zbrojeniową Rosji na lata 2018-2017\" 2027?

  1. inżynier

   Zgoda ale gdyby amerykanie chcieliby produkować Armatę T-14 u siebie to koszt takiego sprzętu wyniósłby nie 3.7 mln $ tylko 37.0 mln$. I tu jest meritum sprawy.

  2. Rafal

   Tak owszem US moze i miec budzet piec razy wiekszy, ale koszty produkcji, utrzymania sprzetu, wynagrodzenia itp itd sa odrobine inne.

  3. ZZZ

   Biorąc pod uwagę przelicznik siły nabywczej, rosyjski budżet wojskowy wynosi maksymalnie 25% budżetu USA. Tylko, że USA może płacić za technologie w dolarach, natomiast Rosja za licencję na noktowizję od Thalesa musiała zapłacić w twardej walucie - rubli nikt nie przyjmuje.

 4. Sygnalista

  Treść informacji dość istotnie odbiega od informacji zamieszczanych przez Rosjan szczególnie w zakresie na co mają zostać wydane planowane środki.

  1. xawer

   Biorąc pod uwagę historię, nawet najbardziej bzdurna teoria jest prawdziwsza niż \"informacje zamieszczane przez Rosjan\":-D

Reklama