Reklama

Siły zbrojne

Przekazanie małej Narwii w obecności Sekretarza Obrony Wielkiej Brytanii

CAMM
System obrony powietrznej MBDA CAMM, który został w ostatnim czasie rekomendowany jako główny efektor dla systemu Narew.
Autor. MBDA

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, 4 października w Zamościu odbędzie się oficjalne przekazanie żołnierzom 18. Pułku Przeciwlotniczego systemu przeciwlotniczego nazywanego „małą Narwią”. Jest to pilotażowa jednostka ogniowa zawierająca wszystkie komponenty systemu. Równocześnie ma zostać zatwierdzona umowa ramowa na system przeciwlotniczy Pilica+. W uroczystości weźmie udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.

Reklama

W skład zestawu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu „mała NAREW", który zostanie przyjęty na wyposażenie 18. Pułku Przeciwlotniczego wchodzą następujące komponenty:

Reklama
  • Stacja radiolokacyjna SOŁA,
  • urządzenie kierowania uzbrojeniem ZENIT,
  • 3 wyrzutnie iLauncher na podwoziu Jelcz uzbrojone w pociski CAMM,
  • 2 samochody transportowo-załadowcze na podwoziu Jelcz oraz efektory CAMM.
Reklama

Czytaj też

Kolejna tego typu jednostka ogniowa małej Narwi ma trafić w pierwszej połowie 2023 r. do dywizjonu z Elbląga, który wchodzi w skład 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dostawy realizowane są w trybie przyspieszonym, gdyż decyzja zapadła w kwietniu bieżącego roku. Integracja komponentów w ramach „małej Narwi" otwiera możliwość realizacji programu Narew, gdyż potwierdziła kompatybilność wyrzutni iLauncher z krajowymi komponentami, takimi jak system kierowania ogniem i stacja radiolokacyjna.

Program Narew (pozyskanie baterii przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu) jest jednym z priorytetów Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Program przewiduje rozległe wykorzystanie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz transfer technologii.

Czytaj też

Głównym zadaniem systemu Narew będzie zapewnienie osłony wojskom i obiektom w obszarze prowadzonych działań, a także uzupełnienie systemu ognia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła na małych wysokościach funkcjonujących w ramach narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej.

Równocześnie z przekazaniem pierwszego systemu małej Narwi ma zostać zatwierdzona przez ministra Mariusza Błaszczaka umowa dotycząca systemu przeciwlotniczego Pilica+. Polska ma pozyskać 21 baterii wersji rozwojowej systemu Pilica - zestawów produkcji przede wszystkim ZM Tarnów, wyposażonych dodatkowo w pociski CAMM produkcji MBDA, te same które zastosowano w systemie Narew. Dzięki temu maksymalny zasięg zwalczania celów powietrznych zwiększy się z około 6,5 km do ponad 25 km. Redakcja Defence24.pl już w sierpniu informował o przygotowaniach do podpisania tej umowy, której wartość sięga miliardów złotych.

Reklama

Komentarze (11)

  1. Czytelnik D24

    Ten kto wymyślił Pilicę na 23mm zamiast 35mm powinien za karę walczyć w Donbasie. Tak duży program w NATO i na sowieckim kalibrze.

  2. nyx

    camm na pilicy? przecież rakieta camm ma ponad 3 metery długości, a piorun stosowany dotychczas na pilicy ma połowę jej długości... pilica z taką rakietą będzie wyglądać śmiesznie... chyba że ma to być osobna wyrzutnia - bo bądź co bądź camm startuje pionowo...

    1. Czytelnik D24

      Wyrzutnie CAMM w Pilicy będą na oddzielnych pojazdach więc nic nie będzie wyglądało śmiesznie.

    2. hermanaryk

      "...będzie wyglądać śmiesznie"? Koledze się wydaje, że to rewia mody? :)

    3. Chyżwar

      @Czytelnik D24 Naczytałeś się dość. Zareaguj. Zamiast bawić się w kulturalnego człowieka podsumuj miszcza właściwie.

  3. SAS

    Wszyscy śmiali się z pylicy, a niedługo dostanie rakiety miedzykontynentalne.

    1. Stealthy

      Są plany aby Pilica++ zastapiła THAAD.

    2. Chyżwar

      @Stealthy No i ciebie.

  4. Hun

    A co z produkcją pocisków do Narwi?

    1. Stealthy

      Będą produkowane jak skończy się zamawianie w procedurach pilnych potrzeb operacyjnych.

    2. APSK

      No to sobie poczekamy.

    3. Chyżwar

      @APSK To nie jest produkcja żelazek, tylko cholernie zaawansowane efektory. Uruchomienie takiej produkcji musi trwać. A będziemy potrzebowali ich do cholery. Podstawowy CAMM głównie go Pilicy+. CAMM-ER który został zrealizowany na skutek oczekiwań Włochów. Czyli odstawowy pocisk do Narwi. No i kolejny CAMM. Tym razem nisko koszowy efektor średniego zasięgu realizowany razem z Brytyjczykami według wcześniejszego włoskiego wzorca. Do tego fregaty, na których znajdą się wszystkie wspomniane efektory. No i Ślązak, który musi zostać dozbrojony i dlatego w najgorszym wypadku dostanie tylko podstawowy efektor.

  5. Żelazny

    Później program wystartował i już jest a Patriot to gdzie? Może powiecie fanboje PiS, tak wyliście że czym mniejszy udział przemysłu tym szybciej i co?

    1. szczebelek

      A jakiego typu oraz ile wyrzutni opl kupili Klich z Siemioniakiem? Wszyscy znamy prawdę. To ci odpowiem pierwsza bateria na przełomie 2022/23 z tego co ostatnio wyczytałem.

    2. kukurydza

      JEST szybciej, jeszcze szybciej to tylko tak jak Rumunia czy Szwecja, czyli z półki, bez IBCS, i z zerowym offsetem. Radary dostarczono w lipcu (https://defence24.pl/przemysl/radary-polskich-patriotow-juz-w-kraju) a obecnie, jak pisał płk Marciniak (tylko trzeba go czytać...) trwa faza SICO - Systems Integration & Check-Out. Ale generalnie, pierwsze dwie baterie już są w Polsce. A co do udziału przemysłu, wiesz że w Polsce będzie - poraz pierwszy poza USA - produkowana sekcja sterów gazodynamicznych pocisku PAC3 MSE? To nie jest struganie sztachet jak u ciebie, takie rzeczy zajmują czas. Postępują też prace w innych obszarach, na przykład do USA pojechała już pierwsza wyprodukowana w Polsce pod ten system serwerownia kontenerowa.

    3. Chyżwar

      Pierwszy etap Wisły, czyli Patriota jak raczyłeś to ująć polega głownie nabycie mózgu systemu, który nazywa się IBCS. To coś jest cholernie drogie. ponieważ odpowiada za sprawne działanie całości OPL państwa i za kilka rzeczy więcej. Kilka wyrzutni z Patriotami to tylko wisienka na torcie. Trzeba być niedorozwiniętym oglądaczem TVNu, żeby tego nie wiedzieć.

  6. Był czas_3 dekady

    W internecie czytam: "Członkowie WITU nie ukrywali bowiem, że choć trójstopniowa rakieta suborbitalna powstaje na potrzeby cywilne, to łatwo jest zbudować na jej bazie wojskowy pocisk balistyczny. – Gdybyśmy zbudowali silnik z czterech segmentów, dołożyli stery aerodynamiczne i 200-kilogramową głowicę bojową, to mamy gotowy pocisk balistyczny typu ziemia–ziemia o zasięgu około 150 km – wyjaśnia Dariusz Sokołowski. – Gdyby głowicę bojową wesprzeć seekerem, czyli np. głowicą optoelektroniczną, to uzyskamy pocisk przeciwlotniczy średniego zasięgu" Czy potrafimy wykorzystać nasz potencjał czy też będziemy dalej zasilać milionami i miliardami zagraniczne firmy zbrojeniowe z USA, KOREI, Wielkiej Brytanii?

    1. Al.S.

      No pewnie, wszystko to jest prościutkie- tylko dołożyć głowicę i mamy pocisk. Skoro takie prościutkie jest przerobienie rakiety na pocisk, to czemu nasi polegli na pocisku Błyskawica? Żeby "głowicę bojową wesprzeć seekerem"., trzeba jeszcze wymyślić sposób, żeby ten seeker doprowadzić w pobliże celu. Jeśli widzi cel przed wystrzeleniem, tak jak Grom/Piorun, sprawa jest w miarę prosta. Ale jeśli ma polecieć i dopiero szukać celu, a zasięg większości głowic naprowadzania, czy to optycznych czy radarowych, to okolice +/- 10 km, to trzeba wymyślić i opracować sposób, w jaki ma tam się znaleźć, A więc zapewnić komunikację pocisku z radarem naprowadzania, umieścić na pokładzie autopilota z żyroskopem i jeszcze to wszystko zgrać i zaprogramować. A software w tym przypadku to dziesiątki tysięcy linijek kodu. Koszty i czas. Nawet dekady.

    2. Był czas_3 dekady

      Al.S.@- Zatem czas wziąć się do pracy i zrobić wreszcie ten pierwszy krok. Mamy zdolnych ludzi, trzeba im dać szansę rozwoju.

  7. rwd

    Pilica razem z CAMM? Szykuje się nowa prowizorka.

    1. szczebelek

      Można też mówić o obronie przeciwlotniczej jak Siemioniak, że jest najważniejsza, a jak człowiek spojrzy co kupił w tym temacie to trzy kropki są najlepszym komentarzem. Prawdopodobnie każdy zestaw Pilica dostanie dwie wyrzutnie CAMM, które zostaną zintegrowane z całym zestawem.

    2. Chyżwar

      Żadna tam prowizorka Sprawdź do czego będzie służyła Plica i co można w nią wpinać. Potem sprawdź do czego jest Narew. Jeszcze potem sprawdź jak ma działać Wisła. Potem poczytaj co nieco o ICBS. Później o niezależnym krajowym systemie kierowania ogniem do Narwi, krajowych radarach i pasywnym PET/PC, który jest rozwiązaniem w zasadzie unikalnym. Na koniec sprawdź jak to wszystko ma współpracować razem. Jeśli zrobią to w ten sposób w jaki planują, będziemy mieli bardzo dobrą OPL.

    3. kukurydza

      rwd, ty kolejny z tych co kochają izraelskie zakupy, jak izraelski system C2 w Sky Sabre który jest "dawcą organów" dla Narwi? Tak bardzo izraelskim fanbojom nie podoba się że jest i będzie polski software i łączność, i że izraelski radarek w zwykłej pilicy zaraz zastąpi polski? Tak bardzo boli?

  8. szczebelek

    Pilica + jest pomysłem by nie zamawiać kolejnych 10-stu baterii Narwii w przyszłości, ale mieć gotowe dodatkowe wyrzutnie ilauncher w terenie pod warunkiem, że te wyrzutnie bez modyfikacji mogą strzelać zarówno z CAMM jak i CAMM-er.

  9. Dudley

    Dobre. Pilica czyli system VSHORAD, oraz Narew system SHORAD opierają się o te same rakiety. To proponuję wykorzystać je również w systemach plot i prak średniego zasięgu Wisła. A może nawet da się przy odpowiednim wciskaniu kitu zastosować ten sam efektor w systemach antybalistycznych pokroju THAAD? Po co kupować parę rodzajów rakiet jak można 1? Tylko zastanawiam się dlaczego nie idą tym tropem w zakupach śmigłowców?

    1. Ernst Stavro Blofeld

      Kolego Dudley właśnie tak będzie! Pilica ulepszona o komponent z Narwi będzie bronić Wisły co stworzy 4 warstwowy kompleks OPL.

    2. Chyżwar

      Proponuj sobie co chcesz. Podstawą Narwi ma być CAMM-ER. Zamiast marudzić poszukaj sobie raportu IHS Jane. Zwykły CAMM podczas testów poradził sobie na dystansie 60 kilometrów. Jasne, że chodziło o niezbyt wymagający cel. CAMM-ER Będzie sobie radził jeszcze lepiej. Obecne rozmowy z Brytyjczykami są podobne do tego, co robili wcześniej Włosi przy okazji ER. My chcemy efektor o większym zasięgu od ER i trzeba za to zapłacić. Głupi booster potrafi znacząco wydłużyć zasięg tego efektora. O ile? To już kwestia kasy, którą zdecydujemy się przeznaczyć. Dodaj sobie do tego własne radary i unikatowe pasywne sensory, które na podstawie neutralnych emisji wykrywają "dziurę w niebie" W najgorszym przypadku mamy bida Wisłę niezależną od ICBS. W najlepszym pełnoprawny średni zasięg na Miecznikach.

    3. raf4

      Pilica+ to CAMM , Narew to CAMM ER, a do Wisly ma isc nowy CAMM MR sredniego zasiegu.......dla jasnosci

  10. Valdi

    Przypomnijmy 1,5mld PLN za 2 pełne baterie mbda camm, czyli 160 mln USD za salwę 24rakiet Bateria to 3x,ilauncher x8 pocisków camm lub camm er Bateria Nasams3 czyli 1x4x6 to 93mln USD Z pociskiem aim9x i radarem mpq64 sentinel

    1. sebaa

      Bateria camm to 3 x iluncher + radar o którym widać zapomniałeś czyli 3x8=24 Nasams to 4x6=24 podstawowa rakieta to Aim-120 wymienię z Aim-9x a Aim 120 chyba troszkę droższy od Aim-9x :) I szczegół pokaz kraj który ma licencje i pełny transfer technologi na produkcje Aim-120 a teraz przelicz ilość planowanych wyrzutni w calej Narwi + w Pilicy przez ilość potrzebnych rakiet na załadowanie + przynajmniej 2 dodatkowe jednostki ognia aaa i zapomniałem o miecznikach tez rakiet potrzebować będą :) i co się bardziej opłaca produkować u siebie czy kupować :)

    2. Obswtr2000

      Valdi. Z pozoru wydaje się ekonomiczniejszy Nasams3 lecz trzeba rozważyć brak transferu technologii. W opcji z CAMM będzie takowy duży...

    3. Ernst Stavro Blofeld

      sebaa. koszt pocisku AIM-120C to ok 10 000 000 zł

  11. szymon25

    Chyba żle to policzyłeś. @ batertiw to salwa 48 pocisków: 6 wyrzutni x 8 pocisków = 2 baterie.

Reklama