Siły zbrojne

Przeciwrakietowa obrona Stratotankerów gotowa do produkcji

fot. USAF
fot. USAF

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych dał zielone światło do produkcji i wdrożenia do służby zasobnika samoobrony trzeciej generacji dla powietrznych tankowców KC-135 Stratotanker. Ich producentem jest Northrop Grumman.

Decyzja ta oznacza zakończenie fazy badawczo-rozwojowej i testów nowego systemu określanego jako LAIRCM (Large Aircraft Infrared Countermeasures, czyli podczerwone środki samoobrony dla dużych samolotów) wcześniej znanego pod nazwą producencką Guardian. Urządzenie składa się z zestawu zaawansowanych sensorów ostrzegawczych, komputera do analizy pozyskanych z nich informacji a także „wskaźnika” laserowego mogącego śledzić namierzony cel w postaci stwarzającego zagrożenie pocisku rakietowego. System wykrywa, śledzi i za pomocą lasera oślepia nadlatujące pociski, a dokładnie ich głowicę naprowadzającą go na widmo podczerwone. Całość została skompresowana w formę sporej wielkości podkadłubowego zasobnika, który może być łatwo za- i wymontowywany z KC-135, zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami użytkownika.

LAIRCM jest urządzeniem w pełni zautomatyzowanym i nie wymagającym od załogi tankowca podejmowania żadnych działań. Jak twierdzi producent, zapewnia on pełną przeżywalność samolotu-nosiciela na współczesnym polu bitwy. Nawet, jeżeli zostaną odpalone w jego kierunku najnowszej generacji pociski naprowadzane termicznie. Przedstawiciele Northrop Grummana powołują się przy tym na swoje wieloletnie doświadczenie, jeżeli chodzi o systemy samoobrony przed pociskami rakietowymi. Wskazują, że pierwszy na świecie system samoobrony stworzyła właśnie ich firma.

Komentarze